Klasyfikacja dróg / ulic.

Chyba sprawdzę taką relację, gdzieś na pustkowiu na mapie :wink: Jutro update mapnika, to się sprawdzi jak to wygląda.

http://www.openstreetmap.org/?lat=53.45283&lon=14.42865&zoom=15&layers=B00FT

Tutaj stworzyłem kawałek drogi secondary z tramwajem.

Faktycznie, osmrenderer nie wyg?adzi? k?tów… Mapnik jeszcze nie wyrenderowa?. No i numery linii tramwajowych nie s? widoczne. Trzeba poprawi? renderera, a ?eby to zrobi?, to pewnie trzeba przekona? developerów, ?e numery linii tramwajowych powinny by? widoczne na mapie… Ciekawe zreszt?, czy osmrenderer potrafi wyrysowa? ref znajduj?cy si? w relacji?

Teraz zauważyłem, że był błąd, bo droga miała taga railway=tram. Usunąłem ten tag, zobaczymy jak będzie teraz.

Moim zdaniem by?o dobrze. Tzn. tramwaj id?cy po jezdni razem z samochodami, a nie rozdzielaj?cy dwie jezdnie w?a?nie tak trzeba by?o tagowa?. Relacja tylko wi??e zestaw dróg w tras? tramwajow?, czyli dla ka?dej trasy tramwajowej (4, 11, 12 itd.) powinna by? osobna relacja. Zapu?ci?em w?a?nie renderowanie tego kafelka u siebie, powinien za pó? godziny by? dost?pny.

Hm, to po?ow? zrobi? tak, po?ow? tak, ?eby bylo porównanie :wink:

Chocia? nei wiem czy nie za pó?no, nie wiem o której godzinie wyci?gaj? dane z bazy do renderowania… Zobaczymy co si? zaktualizuje.

Co ciekawe, droga z highway i bez railway jest równie kanciasta jak droga z oboma. Skoro tak, to kiedy dok?adnie stosowane s? krzywe Beziera???

Może tylko przy Mapniku? W sumie nie wiedziałem nawet, że drogi są wygładzane… :wink:

Pierwszy dorobi? si? tego osmarender. Ale musz? dok?adnie sprawdzi? jak i kiedy jest u?ywane. BTW rysowanie zawarto?ci tras ju? jest:
http://wiki.openstreetmap.org/index.php/Clopin
Szkoda tylko, ?e korzysta ze swoich w?asnych tagów a nie relacji :frowning:

Mapnik ju? zrenderowa? nasz? testow? relacj? z tramwajami:

http://www.openstreetmap.org/?lat=53.4455&lon=14.4359&zoom=14&layers=B00FT

Kurde nie wiedzia?em ?e to takie du?e b?dzie :smiley: Troch? przesadzi?em :wink: Osmarender jako? dziwnie renderuje t? lini? tramwajow? (tylko na kawa?ku drogi po lewej). Ale w mapniku wygl?da OK. Jutro skasuj? te jajo, ?eby nie robi?o zamieszania.

My?l?, ?e mo?na ?mia?o linie tramwajowe w ten sposób robi? i zrobi? requesta do rendererów, ?eby malowa?y zawarto?? taga ref (tak jak w przypadku dróg).

To na dwóch kafelkach jest i Tiles@Home zrobi?o lewy kafelek jak jeszcze droga by?a otagowana równocze?nie jako highway i railway. Prawy kafelek zrenedrowa?em dzisiaj jak ju? usun??e? railway, dlatego nie ma na nim torów. Mapnik pobra? dane, jak jeszcze by?y oba tagi na drodze równocze?nie, dlatego tory s?.

Co do requesta — zgadzam si?.

A zgadza się, to wszystko jasne… Czyli na początku było dobrze otagowane, highway=cośtam i railway=tram. Usuwam tą testową drogę.

Podpatrzy?em gdzie? na OSM, ?e przystanki te? dodaje si? do relacji. Dzi?ki temu wiadomo, który tramwaj/autobus si? na nich zatrzymuje.
Macie mo?e pomys? co robi? z autobusem, którego trasa przebiega przez rondo? Ci?? rondo na kawa?ki? Doda? ca?e do relacji?

Ja bym całe dodał do relacji.

Szukajac informacji na temat praw autorskich do tablic informacyjnych z mapkami ktore mozna znalesc w warszawie, znalazlem ta strone: http://www.zdm.waw.pl/informacje/ulice-zdm.html Ulice sa tam podzielone na krajowe, wojewodzkie i powiatowe. OSM ma bardziej szczegolowy podzial ale dobrze wiedziec ze jest tez jakis oficialny podzial. Mysle ze w razie watpliwosci (nietety tylko w warszawie) mozna sie wspomoc ta strona i domyslam sie ze nie bedzie to zlamanie niczyich praw.

Z drugiej strony mozna argumentowac ze podzial w OSM nie powinien sie sugerowac oficjalnym podzialem tylko raczej tym jak przejezdne sa ulice, tak zeby pomoc programom do nawigacji wybrac najlepsza trase.

I tego się właśnie trzymamy :wink:

Jako nowicjusz w kwestiach OSM pozwalam sobie odgrzać stary wątek, bo dotyczy dokładnie tego problemu, nad którym się zastanawiam, czyli klasyfikacji dróg w miastach.

Post wyszedł bardzo długi. Jeśli uważacie, że trzeba go rozdzielić to proszę o sugestie.
Myślałem też, czy nie dać go jako dyskusję na stronie wiki, ale może najpierw tutaj :wink:
Z góry dziękuję za cierpliwość.

Korzystając z nawigacji opartej na OSM zauważyłem w mojej okolicy (Śląsk), że wiele dróg w miastach ma status residential, nawet jeśli są one dość ruchliwe i służą nie tylko lokalnym mieszkańcom. Sprawia to, że nawigacja traktuje je tak samo jak drogi osiedlowe (bez priorytetu) i wyznacza czasami dziwaczne trasy przez osiedla, no bo wszystkie drogi są równoważne.

Przymierzając się do wprowadzenia korekt zacząłem szukać wytycznych i tak trafiłem tutaj i na odpowiednie wiki i inne wątki wspomniane tutaj, jednak nie wszystkie wątpliwości się wyjaśniły, więc chciałem zapytać o wskazówki.

Konkretnie:

  1. W małych miastach ważne drogi o (stosunkowo) dużym ruchu są zdecydowanie niższej klasy niż powiatowe (tertriary) ale klasyfikowanie ich jako residential prowadzi do problemów j.w. Wydaje mi się, że można je traktować jak unclassified, ale z kolei ten tag wg opisu dotyczy dróg poza terenem zamieszkałym.
    Czy można stosować tag unclassified wewnątrz miast, czy raczej promować te drogi jako tertriary?
    IMHO drogi unclassified wewnątrz miast rozwiązałyby kilka problemów:
    wyróżniałyby się spośród residential
    drogi tertriary pozostałybyjako powiatowe lub inne klasy co najmniej Z zgodnie z Key:highway

  2. Z drugiej strony drogi osiedlowe o bardzo małym natężeniu ruchu, np. dojazd do kilku domów, jeśli będą oznaczane tak samo jak drogi między osiedlami lub drogi łączące osiedla (residential) też dają siatkę niewiele mówiącą, więc myślałem o zastosowaniu tagu living_street. Wydaje mi się, że ograniczanie go do dróg oznaczonych jako “strefa zamieszkania” jest zbyt restrykcyjne. Bardziej użyteczne wydaje mi się oznaczanie tak wszelkich dróg osiedlowych, gdzie można spodziewać się niekontrolowanego ruchu pieszych i dzieci (nie wymagających oznaczania przejść dla pieszych).

  3. Co robić z krótkimi (rzędu kilkanaście metrów), ślepo zakończonymi odgałęzieniami ulicy będącymi dojazdem do kilku domów? Pomyślałem o highway=service i service=driveway. Byłoby to zgodne z wiki dot. Key:highway. Może być?

Podsumowując, dawałoby to taki schemat:

tertriary

powiatowa
wewnątrz miasta - o dużym natężeniu ruchu, klasy Z, nie niższej

unclassified

poza miastem - dodatkowa opcja: droga gminna łącząca odległe obszary, nawet jak jest oznaczona jako obszar zabudowany (chodzi o drogi przy których co prawda są domy, ale ruch jest raczej tranzytowy niż lokalny, więc nie residential, niezależnie od ograniczeń prędkości)
wewnątrz miasta - klasy niższej niż Z, ale ważniejsza niż osiedlowa, łącząca części miasta lub oddzielająca dwa osiedla leżące po obu stronach (wtedy od niej będą odchodziły drogi residential)

residential

Pozostałe drogi publiczne z przewagą zabudowy mieszkalnej w obszarze o przeznaczeniu mieszkalnym, czyli droga osiedlowa, ale bez pierwszeństwa dla pieszych i ryzyka dzieci bawiących się na ulicy (ruch pieszych raczej na oznaczonych przejściach, chodnik przynajmniej po jednej stronie). W taką drogę wjeżdża się jeśli w jej obszarze jest nasz punkt docelowy - dzięki temu nie ma tranzytu przez osiedla!!! Drogi “z przewagą zabudowy mieszkalnej” ale łączące osiedla byłyby traktowane wyżej - unclassified.

living-street

osiedlowa, z dużym prawdopodobieństwem niekontrolowanego ruchu pieszych i dzieci (nie wymagająca oznaczania przejść dla pieszych), niekoniecznie oznaczona jako “strefa zamieszkania”

service=driveway

krótkie (rzędu kilkanaście metrów), ślepo zakończone odgałęzienie ulicy, będące tylko dojazdem do budynku / grupy budynków. Brak miejsca na minięcie się dwóch samochodów i łatwe zawrócenie, raczej trzeba się wycofać albo zawracać na kilka etapów. Jeśli można się minąć i zawrócić, to raczej residential albo living_street

Co wy na to?

Twoja propozycja jest zgodna z moim sposobem tagowania, z tym wyjątkiem, że ja nie używam highway=unclassified.
Jeśli uważasz, że jakaś ulica zasługuje na podwyższenie statusu, to śmiało.

BTW: Jakiej nawigacji używasz?

EDIT: living_street tylko tam gdzie stoi znak D-40

Nie podoba mi się do konca ta reguła. Living-street to typowe drogi osiedlowe gdzie samochod ma ograniczenie do 20km/h(i reszta reguły), ale drogi bez odpowiedniego znaku wczesniej nie powinny byc tak tagowane. Zaczynamy tagowanie pod nawigacje…

Na „osiedlowe drogi dojazdowe" wystarcza przecież highway=service.