klasa dróg a pierwszeństwo na skrzyżowaniach

Hej. Wczoraj jechałem sobie z sylwestra, i w takie oto miejsce mnie zaskoczyło:

http://www.openstreetmap.org/#map=16/54.2111/16.8284

W tym miejscu droga o klasie drogi niższej ma pierwszeństwo względem drogi o klasie wyższej (oczywiście mówię o klasie drogi na OSM)

Akurat jechałem z pierwszeństwem a zatrzymałem się jakbym był podporządkowany. Dobrze, że nie odwrotnie.

Dodam jeszcze, że obydwie drogi komunikacyjnie i szerokością jezdni wyglądają podobnie. Czy nie warto by ich zrównać do “secondary”?

Lub może zastosowac jakieś inne tagowanie?

grelus

Do oznaczania pierwszeństwa służy tag highway=give_way lub highway=stop.
Przykład: https://www.openstreetmap.org/node/4586970661
A żeby nawigacja ostrzegała korzystając z tego… to już trzeba uderzać do twórcy nawigacji.

No i nie wydaje mi się sensowne podnosić kategorię drogi, tylko dlatego, że nawigacja fałszywie ostrzega… już szybciej bym tę DW208 zdegradował :wink:

Brak tagów dotyczących kierunkowości zmusi nawigacje do czytania z geometrii.
To z kolei może prowadzić do błędów w sytuacjach nietypowych.
To zaś powoduje cykora u twórców aplikacji czyli małe szanse aby nawigacje podpowiadały pierwszeństwo.
teoretycznie mogłyby ostrzegać o podporządkowaniu ale to z kolei wywoła odruch Pawłowa.
Parę dni temu nawigacja kazała kobiecie wjechać w las.
Ta sama nawigacja nie pozwoliła jej z lasu wyjechać.
Potrzebna była akcja ratunkowa.
Ciekawe czy nawigacja była tak miła aby podać pozycję dla ratowników.

Patologie zostawmy lepiej w tym lesie, bo jakoś nie widzę jak to ma się do tego konkretnego problemu w tym wątku.

Każda aplikacja ma błędy. Jeden może nie dać widocznych objawów, drugi przepełni stos, a inny spowoduje, że nawigacja będzie kazała krążyć po lesie i o tych ostatnich jest głośniej. I tu wchodzi do akcji człowiek, najlepiej kierowca korzystający z tej nawigacji :wink:

A może to jakiś okrutny żart programistów: kto wjechał do lasu i nie potrafi sam z niego wyjechać, niech lepiej już tam zostanie? :wink: