Od dłuższego czasu zastanawiam się nad mappowaniem słupów kilometrażowych Wisły, głównie na wysokości Warszawy, bo do nich mi najbliżej.
Ostatnio sobie uświadomiłem, że mamy od dłuższego czasu fajne nośniki Wiślanego Systemu Informacji: https://zzw.waw.pl/wp-content/uploads/2024/10/system-informacji-dla-dzielnicy-wisla.pdf
Widząc, że ktoś zmappował ostatnio jeden z obiektów typu Brama, któremu akurat zrobiłem zdjęcie, postanowiłem dodać, po poczytaniu Wiki, tag river:waterway_distance z liczbami które zanotowałem. Mowa o tym słupie: Node: 12592740951 | OpenStreetMap
Wiem, w trakcie pisania tego postu doinformowałem się, że powinienem dać jeszcze więcej tagów.
Ale coś nie daje mi spokoju. Czytając dłużej natrafiłem na chyba łącznie 3 rodzaje tagowania kilometraży:
- waterway=milestone - pasuje pod obiekty z liczbami blisko brzegu
- seamark:distance_mark:distance - totalnie nie wiem czym się różni od milestone. Jego obecność mnie dziwi.
- river:waterway_distance - wykluczając powyższe, zdaje się pasować jako jedyne do obiektów WSI (ale skrótowiec sobie dobrali xD), czyli obiektu mogącego być opisanym nie tylko jako zwykły kilometraż.
Dokument informacyjny od Zarządu Zieleni opisuje takie obiekty (wyłączyłem te, które nie mają kilometraży):
- Bramy - kierunkowskazy z kilometrażem,głównie w okolicach mostów, z racji skali mogą być widoczne z wody. Według dokumentu mają swoje nazwy własne, więc można im nadać tag name.
- Słup Kilometrażowy - słup z kilometrażem i funkcją street workout
- Informacja Dla Wodniaków - niski poziomy nośnik w porcie
- Stalowy Słup Kilometrażowy - nie kojarzę, ale brzmi jak typowy milestone
- Informacja Techniczna - zwykle w okolicach wałów. Według pdf mają zarówno hektometraż wału przeciwpowodziowego, jak i kilometraż rzeki. Niezbyt rozumiem to rozróżnienie, ale brzmi jak kilometry przy drogach (nie jestem drogowcem, więc nie orientuję się, czy jakikolwiek podprojekt OSM je mappuje)
- no i mamy po za tym jeszcze stare metalowe kilometraże rzeki w mniej zmodernizowanych miejscach, czy po za miastem. Czyli faktyczne milestone.
Nie jest to na pewno jedyny przypadek, gdzie są różne tagi od podobnego obiektu, ale są słabo opisane. No ale prędzej czy później ktoś musiał poruszyć ten temat. Jak widzicie, są różne rodzaje takich nośników. Powstały, by służyć nie tylko wodnikom, więc jest dodatkowe uzasadnienie uwidoczniania ich w OSM. Mało tego - są też takie stare nośniki, które były stawiane przy wale w czasach, kiedy nie usypały się jeszcze nabrzeża. Z biegiem lat te się utworzyły i zarosły wręcz lasami. Stąd mocniej po nich widać punkt orientacyjny jako pieszy czy rowerzysta, gdy nie ma się akurat GPS, a jest się otoczony drzewami. Poznałem przy okazji projekt OpenSeaMap - chyba jedyne miejsce gdzie to się jakoś renderuje. I teraz tak:
- Czy widzicie jakiś dozwolony sposób tagowania, by hektometraże miały powszechniej renderowany na interfejsie numer? W jakich aplikacjach mogę szukać takiej widoczności? Z racji różnorodności nośników trzeba chyba stosować inne tagowania. Natomiast o ile w samym mapniku guidepost renderuje się (dopiero na największym zoomie), tak milestone nie, przez co traci funkcję orientacyjną.
- Czy jedyny inny słup tego systemu w Warszawie, jeśli dobrze pamiętam typu Brama, jest dobrym przykładem? Node: Wisła (10041581028) | OpenStreetMap
- Czy znacie w innych miastach podobny system informacji wielofunkcyjnych hektometraży rzek? Jak je mappujecie? A może tym wątkiem zmotywowałem kogoś do dodania takich brakujących obiektów albo zmienienia ich tagowań, by rozszerzyć ich funkcjonalność w OSM?
Dla mnie liczy się konsensus (w możliwości rozpoznania nośnika po kilometrażu, bez grzebania po metadanych) między jasnym przedstawieniem informacji on the ground, jak i ich dobrym działaniem technicznie.