Kategorie dróg - Warszawa - bajzel

Witam,

przyglądam się ulicom na terenie Warszawy i widzę pewien brak konsekwencji w ustawianiu kategorii dróg.
O ile na terenach wiejskich wszystko jest jasne: primary to DK (droga krajowa), sesondary to DW (wojewódzka) itd, o tyle na terenie Warszawy autorzy kierują się chyba jakimś subiektywnym kryterium “ważności” danej ulicy i o ile np. Okopowa jest secondary (i dobrze, bo jest to DW), o tyle JP2 na południe od Babki oznaczono jako primary, choć faktycznie jest to droga powiatowa. Takich błędów jest więcej np, Marszałkowska/Puławska, Radzymińska, w drugą stronę z kolei Arkuszowa.
Chętnie za to się wezmę, ale chciałbym się upewnić, czy nie było jakichś innych ustaleń dotyczących tagowania ulic, niż te stąd: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Map_Features

Jeśli chodzi o miasta, to oznakowanie według kategorii krajowa/powiatowa itd. ni zawsze dobrze się spisuje. Był już taki przypadek w Warszawie, że ktoś zmienił oznaczenia, ale po długiej dyskusji na forum zmiany zostały cofnięte.

Z tego, co pamiętam, konkluzja była taka: poza miastami można polegać na kategoriach administracyjnych, ale w miastach jest to mylące, więc należy mapować mniej lub bardziej subiektywnie.

Jeśli spojrzysz tu: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Klasyfikacja_dróg, możesz przeczytać, że w miastach stosuje się przede wszystkim kryterium “ważności”.

Dzięki za link, nie znałem tego tekstu. Niemniej zastanawiam się, czy czasem te subiektywne odczucia nie zaważyły za bardzo. Np. ul. Słomińskiego (DW i Obwodnica Śródmiejska) kontra JP2 (powiatowa i nie pełniąca istotnej funkcji).

Weźmy np. obowiązujące Studium Zagospodarowania. Ten rysunek obrazuje stan zastany przed jego uchwaleniem:
http://www.um.warszawa.pl/wydarzenia/studium/pliki/rysunki/rysunek%20nr%206.pdf
A ten - kierunki rozwoju:
http://www.um.warszawa.pl/wydarzenia/studium/pliki/rysunki/rysunek%20nr%2017.pdf
Rysunki pokazują klasę techniczną, która jest czymś innym niż kategoria, niemniej zarówno w/g kategorii jak i klasy technicznej Słomińskiego powinna być postawiona wyżej niż Marszałkowska czy JP2.

Czy w takim razie może spróbować sformułować jakieś ściślejsze kryteria?
Np. takie: na zewnątrz Obwodnicy Ekspresowej(*) - decyduje kategoria (czyli zasady ogólne). Wewnątrz niej primary dajemy wszystkim drogom krajowym oraz tym, które w/g Studium mają klasę techniczną GP (czyli Okopowa, Słomińskiego dostają Primary), secondary dajemy tym, które są kategorii wojewódzkiej oraz tym, które mają klasę techniczną G.
Wedle tych zasad Marszałkowską należałoby jednak zdegradować do Tertiary. Wobec tego może wyróżnić jeszcze kolejny obszar “zasad specjalnych” - wewnątrz Obwodnicy Śródmiejskiej (**): Primary dla DK (Wisłostrada i Wybrzeże Szczecińskie), Secondary dla DW oraz dla JP2/Chałubińskiego/Al. Niepodległości oraz Marszałkowskiej.

Przy zmianie klas dlugich arterii pamietajmy o lacznikach itp., np. tutaj zostala poprzednia klasa i w kilku innych miejscach.

Byc moze jestem czesciowo odpowiedzialny za ten bajzel w Warszawie (ktory widze, ze juz w duzej czesci poprawiles), ale nie widze dobrego rozwiazania problemu, innego niz jakas subiektywna klasyfikacja. Tak wiec ja sie poddaje jesli chodzi o klasyfikacje, nie bede jej zmienial, a mapujac kompletnie nowe ulice po prostu bede zgadywal :slight_smile:

No tak, faktycznie łączniki przeoczyłem.
Wrzucę tu jeszcze poniżej kopię dyskusji z Wiki dotyczącej tego tematu.
Propozycja modyfikacji o nie więcej niż 1 klasę w górę lub w dół wydaje mi się rozsądna, niemniej z Marszałkowską wciąż wychodzi problem - jest to formalnie droga powiatowa i klasy Z, więc wychodzi że powinna być Tertiary. Teraz jest Primary, co także kłóci się z tym co widać stojąc na skrzyżowaniu i porównując np, Marszałkowską z Al. Jerozolimskimi (DW klasy Z). Niestety chyba wewnątrz Obwodnicy Śródmiejskiej te 2 ciągi (Marszałkowska i JP2/Niepodległości) muszą być arbitralnie ustawione jako Secondary, żeby było jakieś odniesienie do ciągów Al. Jerozolimskich, Świętokrzyskiej/Prostej i Al. Solidarności).

Samego ciągu Okopowa/Towarowa/Raszyńska na razie nie ustawiłem na Primary, bo sam się waham. “Optycznie” nie różni się on od ciągów poprzecznych, formalnie w Studium jest GP, bo taka jest polityka miasta (ruch tranzytowy kierować na obwodnice), ale nie jestem pewny, czy Okopowa/Towarowa faktcznie spełniają już wymogi techniczne dla klasy GP, czy dopiero tak będzie po modernizacji.