Kamery monitoringu

Taki temat na czasie.
Szykują się zmiany w prawie:
http://bip.msw.gov.pl/bip/projekty-aktow-prawnyc/2013/22768,Projekt-zalozen-do-projektu-ustawy-o-monitoringu-wizyjnym.html
Z punktu widzenia OSM będzie (chyba ?) łatwiej zbierać dane - kamery w przestrzeni publicznej mają być lepiej oznakowane (operator, dane kontaktowe).
Jest mapka: http://osmcamera.tk/index.php?lat=51.88327296&lon=20.06652832&zoom=7
jak widać mamy sporo do zrobienia.

Fundacja Panoptykon, która zajmuje się m.in monitorowaniem wszelkich przejawów nadzoru państwa nad obywatelami, przeprowadziła badania dt wykorzystania monitoringu wizyjmego przez władze polskich miast.
Zwróciłem się do fundacji o udostępnienie danych źródłowych, które mogłyby być dla nas pomocne w mapowaniu kamer.
Otrzymałem wyniki ankiet rozesłanych do wszystkich miast wojewódzkich i powiatowych (w trybie zapytania o informację publiczną):
https://drive.google.com/file/d/0Bxl9cqhba1Aid3o2RkNmby0wbU0/edit?usp=sharing
Poza informacjami o ilościach, typach urządzeń, instytucji operatora, itp, niektóre miasta wskazały również mapy rozmieszczenia kamer zakupionych/utrzymywanych z budżetu.
Rozmieszczenie kamer w Warszawie: http://dobraulica.pl/mapa/kamery-monitoringu
Rozmieszczenie kamer w Poznaniu: http://www.city.poznan.pl/mapa_geopoz/poznan_internet.php (warstwa: Wydział zarządzania krysysowego → Monitoring wizyjny)

Właśnie co się dzieje z http://osmcamera.tk ? Wprowadziłem około 100 kamer, a była to najlepsza mi znana tego typu. Powstał może równie dobry zamiennik?

Zapytam autora w czym problem. Jakby co to mogę postawić forka na swoim serwerze.

Miło by było:) Podawała szczegółowo kąt patrzenia, typy kamer itd. Czasami do mapy linkowałem w dyskusjach miejscowych. Samo odnotowanie istnienia kamery w danym miejscu jak w mapakamer.cz mnie nie satysfakcjonuje ;]

Co do samego zagadnienia to jest dość ciekawe. Po głębszym przyjrzeniu się tematowi podczas wyłapywania kamer okazuje się, że przynajmniej w moim rejonie jest to bardzo silny trend. O ile w sytuacji monitorowania własnych podwórek, parkingów i ogródków nie mam nic przeciwko to w przypadku “śledzenia” mnie przez kilkadziesiąt prywatnych kamer idąc chodnikiem wzbudza we mnie niesmak. Podobne odczucia wzbudzają we mnie wyselekcjonowane kamery monitoringu miejskiego z których sygnał nadawany jest 24/7 w tvk. Wszystko byłoby ok gdyby kamery te pokazywały szerszą perspektywę i nie pozwalały na tak prostą identyfikację ludzi na chodniku, deptaku itd.

No niestety - trend na sprzęt jest właśnie w kierunku obracanych, full hd, z zoomem.
Przejrzyj materiały zebrane przez panoptykon (posty powyżej) a to jest dwa lata wstecz…
Dopóki nie ma świadomości w społeczeństwie jaka jest skala i wpływ tej ingerencji kamer w przestrzeni publicznej dopóty wszyscy będą jak barany powtarzać tezy, że więcej kamer to więcej bezpieczeństwa.
Mapa może to zmienić.

Nie przeszkadza mi monitoring do którego ma wgląd jedynie policja, SG czy firmy pilnujące JW. Nawet jeśli jest tego na ulicy dużo:) W znanych mi przypadkach okazało się to skuteczne w wyłapywaniu np.wandali. Lecz gdy mogą mnie obserwować tysiące prywatnych osób, siedząc w fotelu. Obserwować z kim rozmawiam, z kim idę, jaką torbę niosę i w którą stronę o której idę to już drażni. Podobnie jak polityka wkraj.pl nie zamazująca twarzy w swoich panoramach, wirtualnych spacerach po miastach i plażach:).

No to mamy zupełnie różne podejście do sprawy.
Monitoring prywatny ingeruje w naszą prywatność tylko lokalnie. Słuzby państwowe mogą nas za to śledzić na praktycznie nieograniczonym obszarze, mogą przetwarzać obraz w powiązaniu z bazami danych na nasz temat (np rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, dane połączeń telekomunikacyjnych ) w celu identyfikacji, profilowania itd. To wszystko odbywa się bez jakiegokolwiek nadzoru czy nawet ram prawnych (bo ustawa o monitoruingu jest dopiero w fazie projektu). Coraz wiecej miast ma pełny monitoring na wszystkich głownych skrzyżowaniach i drogach wylotowych co praktycznie pozwala na śledzenie zachowań pojedynczych wybranych ludzi (jeśli wiemy jakim samochodem się poruszają). Czy to w jakikolwiek sposób zwiększa bezpieczeństwo na ulicach ?
Czy jakieś statystyki to potwierdzają ?

Dla bezpośredniego zmniejszenia występowania kolizji, wypadków na skrzyżowaniach prawdopodobnie nie wielką. Lecz na proces wyjaśniania zaistniałych sytuacji, przebiegu wydarzeń i potencjalnego ustalenia sprawcy to nie wątpię. Może gdybym żył jako odmieniec wyznaniowy w państwie o reżimie wyznaniowym to bym się obawiał monitoringu państwowego :slight_smile:

p/s zaczęła działać osmcamera.tk - super. Na marginesie monitoring pomógł, przyśpieszył odnaleźć sprawcę, który połamał nowo zasadzone drzewa oraz złodzieja i dewastatora kutra rybackiego. Więc chyba przynajmniej częściowo spełniają swoją rolę. Jednak bez względu na skuteczność i motywy ich instalowania kierowany ciekawością zagadnienia nie mam zamiaru póki co rezygnować z nanoszenia ich na OSM ;]

Od siebie. Efekt dotychczasowej pracy. 110 kamer na tak małym obszarze. Oczywiście tylko te zahaczające o przestrzeń publiczną :slight_smile: A to nie wszystkie:) Czy to już paranoja czy tylko naduzycie sprzętu w trosce o bezpieczeństwo ?:slight_smile: Niestety tylko kilka z nich jest w jakikolwiek sposób oznaczona. http://osmcamera.tk/index.php?lat=54.59961617&lon=18.80756378&zoom=14

Czy jest jakiś sposób, być może mniej oficjalny -poza np. description- na oznaczanie kamer biorących udział w badaniach antropopresji?