Kaliningrad vs Królewiec

Pewnie słyszeliście o stanowisku Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

[…] dla miasta o rosyjskiej nazwie Калининград (Kaliningrad) zalecana jest wyłącznie polska nazwa Królewiec i nie zalecane jest stosowanie w języku polskim nazwy Kaliningrad, zaś dla jednostki administracyjnej, w której znajduje się to miasto i noszącej rosyjską nazwę Калининградская область (Kaliningradskaja obłast´) zalecana jest polska nazwa obwód królewiecki i nie zalecane jest stosowanie w języku polskim nazwy obwód kaliningradzki.

Nazwa na Openstreetmap została już zmieniona na nową zalecaną.

Niestety Komisja nie ma w zwyczaju prowadzenia debaty przed swoimi posiedzeniami, a uzasadnienie decyzji jest mocno polityczne. Ciekawa dyskusja odbyła się na ten temat na Wikipedii - tam również (po głosowaniu) zdecydowano się na przeniesienie artykułu pod nową zalecaną w języku polskim pisownię nazwy miasta.

Nie wiem czy zmiana u nas budzi jakieś większe kontrowersje, wydaje mi się, że poprzednie nazwy na pewno warto pozostawić w kluczu old_name:pl.
Chciałbym za to zaapelować o niekopiowanie automatycznie stanowisk KSNGpGRP, nie jesteśmy w żaden sposób zobligowani do wcielania ich w życie, a na Wikipedii podano sporo przykładów kontrowersyjnych działań Komisji.
Korzystając z okazji polecam ten render wyświetlający polskie nazwy - osmap.pl

Render pokazuje Kaliningrad…

Nie wiem jak długo cache trzyma/jak często render jest aktualizowany. Nie linkuję do changesetu, bo zmian było kilka - osobno obwód, osobno miasto, być może zostało coś jeszcze czego nikt nie zauważył. Albo inaczej mówiąc nikt nie szukał, bo nie wiem czy to było gdzieś dyskutowane (na Telegramie wiem że było, ale post factum).

1 Like

Alternatywą może być też mapa Maps | MapTiler - tutaj można dodatkowo wybierać różne języki dla mapy. Aczkolwiek tutaj też zmiany na Królewiec nie widać. Trzeba pewnie chwile poczekać na nowy render.

Mnie się ta wolta Komisji nie podoba, bo jeszcze jakiś czas temu z trudem pozwalali wariantowo stosować nazwę Królewiec. To nie jest poziom profesjonalizmu, jakiego oczekiwałbym od tego ciała. Nie od robienia polityki oni są.

1 Like

ale czemu? Niezależnie od tego co Komisji Standaryzacji twierdzi to standardowo użyta nazwa się nie zmieniła. Choć trollowanie państwa rosyjskiego doceniam, jednak to trochę wygląda na przypadek bliżej “freedom fries”.

Chyba że do official_name:pl (ale tam jest to co według tej Komisji jest oficjalnie zalecane czy to co Rosja podaja jako preferowany polski wariant?)

Nie zmieniałem tego ja, jak o tym pomyślałem to już było zmienione; dlatego założyłem ten temat.
Ja szczerze mówiąc nie mam zdania, która nazwa powinna być jako główna.
Na Wikipedii w głosowaniu zdecydowanie wygrał Królewiec, na Telegramie też 18:5 za Królewcem.