JOSM - różne sprawy, porady

Mam wrażenie, że szablon do wstawiania dopuszczalnej masy samochodów poruszających się po danej drodze (oznaczonej znakiem B-5 lub B-18) wstawia błędne wartości w odpowiednich kluczach:
maxgvweightrating:hgv zamiast maxgcweightrating:hgv
maxgvweightrating:hgv:conditional zamiast maxgcweightrating:hgv:conditional
source:maxgvweightrating:hgv zamiast source:maxgcweightrating:hgv

Chyba, że to tylko u mnie. Właśnie wgrałem JOSMa 9624.

Czy ktoś ma informację do kogo można zwrócić się o dodanie w JOSM szablonu dla miejsca stacjonowania pogotowia ratunkowego.

Chodzi o amenity=ambulance_station (Szablony → Usługi/Emergency/Ambulance Station)?

Jest dodane, ale dopiero w wersji latest (testowej). Potłumaczyłem kolejne kilka nowych szablonów - mam nadzieję, że sensownie, ale jak nie (albo czegoś brakuje) to dawajcie znać. Tę nową sekcję przełożyłem jako “Ratownictwo”, bo znalazły się tam różne rzeczy (choć akurat highway=emergency_access_point pozostał nie wiedzieć czemu w sekcji “Zdrowie”).

Tak. Szablony->Usługi/Zdrowie/Stacja Pogotowia Ratunkowego.

Ponieważ tylko tłumaczę i nie zajmuję się ich dodawaniem ani przesuwaniem, to w efekcie będzie:

Szablony → Usługi/Ratownictwo/Stacja pogotowia ratunkowego

Dzięki wielkie za odpowiedz. Kolejne moje pytanie czy jest możliwość nadania tagowi amenity=ambulance_station ikony w JOSM a następnie na mapie. Jako argument można podać tutaj, iż posterunki policji jak i remizy strażackie renderują się.

W JOSM-ie jest to po prostu czerwony krzyżyk w czerwonym kółku.

Zależy na której mapie. Jeśli chodzi o domyślny styl, to małe szanse - pisałem niedawno jak to wygląda: zasadniczo część krytyki polega na tym, że ikonki są nierozpoznawalne, a druga na tym, że po prostu jest już za dużo ikonek.

Na posterunku ma się czasem jakaś sprawę do załatwienia i jego wyświetlanie ma sens, ale po co renderuje się remiza to nie wiem. Analogicznie stacja pogotowia.

Wydaje mi się, że wyświetlanie remizy strażackiej, stacji pogotowia ma o wiele większy sens niż wyświetlanie 100 ikonek dla różnych rodzajów sklepów.

Remiza jest rozpoznawalnym w terenie punktem orientacyjnym.

Sto to nie wiem, ale na pewno kilka by się przydało. Spróbuj sobie wyobrazić głodnego faceta, wychodzącego z lasu do wsi ze sklepem, a tam w sklepie są wyłącznie wiadra, łańcuchy itepe(*). Ja nie muszę sobie wyobrażać :smiley:

(*)Żarcie we wsi kupuje się rano z obwoźnego sklepiku, albo jedzie się do pobliskiego miasteczka.

Czy jest jakiś sposób na zapisanie wszystkich otwartych warstw/podkładów jako jedno ustawienie? Obecnie mam włączone z 5 podkładów (obrysy, mapy dwie, działki, numery adresowe etc) i za każdym włączeniem JOSM muszę ręcznie włączać te warstwy i odpowiednio kolejkować… Da się to zapisać jako jedno ustawienie?

Jak najbardziej można. https://github.com/mapbox/mapping/wiki/Saving-and-loading-a-JOSM-session

Niech Ci bozia w dzieciach wynagrodzi :slight_smile:

Ciekawe ile rzeczy jeszcze człowiek sie nauczy o JOSM.

Do przetłumaczenia w rozwojowej wersji JOSM-a są obiekty związane z golfem - zna się ktoś z was na tym?

Rżniemy w golfa z synem na XBOXie. Może wystarczy? wiem co to bunker fairway i green :slight_smile:
Z drugiej strony prawdopodobnie nie powinno się tego tłumaczyć bo golfiści używają angielskiego.

Tak na szybko, bo muszę lecieć:
Miałem “zainstalowaną” wersję jnlp, niby sieciową. Próbowałem zapisać zmiany do bazy i za cholerę nie mogłem się autoryzować.
Wywaliłem jnlp, zainstalowałem lokalnie, bez problemu wysłałem zmiany do OSM.
Potem próbowałem zamknąć uwagę i nie udało mi się zalogować ze strony openstreetmap.org
I teraz nie wiem - albo po zainstalowaniu lokalnie miałem dzikiego farta i akurat udało mi się zapisać zmiany, albo ta wersja jnlp ma coś spartolone z OAuth i być może to ona powoduje przeciążenie serwera.

Właśnie też miałem problem z OAuth, dosłownie w ostatnich minutach. Przycisk wysyłania był wyszarzony, więc wszedłem do ustawień (Edycja > Ustawienia) i w 2 zakładce od góry zmieniłem OAuth na “Używaj prostego uwierzytelniania” i poszło. Widać w wersji 9900 coś z tym zmieniali, zaraz się przyjrzę czy można jakoś uruchomić OAuth.

  1. W wersji jnlp nie zadziałała autoryzacja automatyczna, ani półautomatyczna, a do ręcznej chciał jakieś klucze, które nie wiedziałem skąd wziąć. Uwierzytelnianiem prostym nie chciałem ze względu na paranoję :smiley:

  2. Lokalną wersję zainstalowałem też 9900 i bez problemu poszła autoryzacja automatyczna.

  3. Z iinej beczki, ale wyszło przy okazji - bardzo mi się w pierwszej chwili spodobała opcja użycia systemowgo proxy. Niestety, po dopisaniu sugerowanej opcji przy uruchamianiu JOSM-a, nadal pozostaje wyszarzona. Może ja czegoś nie wiem…