Jakosc nawierzchni dróg asfaltowych

Rozpetala sie lekka dyskusja za miedza: Sporo ulic ma juz tam otagowane surface=, ale goscie slusznie wskazuja, ze informacja ze jest asfalt niewiele daje, bo sa drogi asfaltowe kórych przejezdnosc jest lekko umowna. Dlatego powstaje pytanie w jaki sposób to otagowac, bo np. smoothness jest do oznaczania jakim typem pojazdu jeszcze da sie przez jakas droge przejechac…

Moze macie jakies pomysly, uwagi…

Z tym smoothness jest taki problem, że jest to ocena subiektywna. Jedna osoba jadąca nowym autem, dziur na drodze nawet nie zauważy, a inna jadąca dezelem będzie miała wprost przeciwne zdanie.

Dokladnie tak. Dlatego jest tu inny problem: Czy da sie w ogóle ugryzc ten temat zeby miec w miare obiektywny opis. Z jednej strony by bylo warto bo wiekszosc ludzi sie zgodzi co do tego ze jakis odcinek drogi jest w zlym stanie i taka informacja by sie kierowcom przydala, z drugiej rodzi to dowolnosc oceny. Tak wiec mam zgryz…

Do tego dochodzi różnica w postrzeganiu dobrej i złej drogi w różnych krajach, czy też kontynentach.

Jeśli chodzi o polskie realia to na poziomie dróg krajowych Forum Polskich Wieżowców prowadzi ranking jakości dróg:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1310317

Może by się tak dogadać z forumowiczami?

Co do róznicy postrzegania w róznych krajach, to jest to fakt. Z drugiej strony jest to cos, co jest przez wszystkich brane pod uwage, dlatego informacja jest co prawda wzgledna, ale jesli np. jade do Haiti i nawigacja pokazuje mi cos typu “droga krajowa o dobrej nawierzchni” to nie bede oczekiwal drogi analogicznej do niemieckiej. W sumie wazne zeby panowal konsens co do oceny w ramach jednego kraju.

myślę, że jakość drogi powinna być określana w podobny sposób na całym świecie. Po pierwsze wiemy wtedy ile km jakich dróg jest w danym kraju, po drugie często mapujemy inne kraje niż, w których mieszkamy, a to wiąże się wtedy z obowiązkiem dogadania z lokalnymi :slight_smile:

Ale skąd ta dyskusja? Przecież na wiki jest wszystko ładnie opisane wraz z przykładami w postaci dokumentacji fotograficznej :stuck_out_tongue: Chyba droga żwirowa w Haiti nie będzie uznawana za smoothness=excellent tylko dlatego, że np. nie ma tam lepszych dróg. Wszystko jest w miarę względne. Da się przejechać na wrotkach? No to jest excellent. Różnica między intermediate a bad nie jest już taka oczywista, ale trzeba do tego podejść rozsądnie. Myślę, że głównym czynnikiem do sprawdzenia jest prędkość z jaką da się daną drogę przejechać pojazdem, którym jeździ najwięcej osób. Czyli najpewniej będzie to średniej klasy samochód osobowy.
Fajnie byłoby mieć zaprzyjaźnioną firmę kurierską, która miałaby w swoich samochodach wideo rejestratory z gps i wtedy… :roll_eyes:

Średnie prędkości na odcinkach to ja mam jakby co. Przy czym tam są również ograniczenia prędkości, światła, korki. Jeśli gdzieś na nówce asfalcie jest przejście dla pieszych i 40-stka, to na postawie prędkości to można ją uznać za nienajlepszą, są też na nowych drogach osiedlowych spowalniacze itd. Z prędkości IMO za wiele się w ten deseń nie wywnioskuje - chyba że szłoby odfiltrować te znaki, spowalniacze - ale to się sprowadza do wizji lokalnej, więc nawierzchnię też można określić naocznie.

Jest taki ciekawy proposal, niestety jeszcze bez obrazków, ale mozna by je uzupelnic:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/surface_unification#surface:condition

Tak dla informacji: SunCobalt dorzuci w piatek layer ze smoothness jako nowa funkcje w swoim sofcie.

Jak obiecal tak zrobil. W nowej wersji mozna juz sprawdzac która droga ma tag smoothnes do opisu jakosci nawierzchni.

Możesz przypomnieć link?

http://roads.osm4people.org/

Mam pewien pomysł na aplikację :slight_smile: można by wykorzystać akcelerometr w telefonie do zbierania informacji o jakości dróg. Program zapisywałby ślad i jednocześnie informacje o częstotliwości drgań, na podstawie których określić można “smoothness”. Oczywiście każdy samochód wymagałby kalibracji na odpowiedniej drodze. Zdaję sobie sprawę, że taki pomiar może być mało precyzyjny, ale lepsze to niż nic;)

Prawdopodobnie by uzyskac miarodajny wynik, trzeba by setek pomiarów i usrednienia:
Sa ludzie jezdzacy wolnie i ostrozniej u nich wyniki bylyby inne niz u kierowców rajdowych.
Musial bys pare testów przeprowadzic. Jesli by to zadzialalo, to byla by bombowa sprawa - duza korzysc dla kierowców.

Dlatego pisałem o kalibracji, która mogła by wyglądać tak: szukamy nowej drogi, gdzie asfalt jest idealnie równy i robimy pomiar próbny; szukamy drogi o przeciwnych właściwościach (przypuśćmy, że może to być droga gdzie dziury mają 5cm głębokości i występują co najmniej co 1m) i powtarzamy pomiar; aplikacja ustawia sobie poziom zerowy dla drogi idealnej. Po zapisaniu śladu i danych trząchanych aplikacja tworzyłaby plik gpx, w którym byłyby zapisane wartości jakości drogi obliczone na podstawie amplitudy drgań i prędkości. Możliwości jest sporo, a roboty dla niezłego programisty na jeden dzień :wink:
Przykładowy program na androida, który odczytuje wskazania akceleromentru i zapisuje je do csv https://play.google.com/store/apps/details?id=singh.pal.ajeet

Nie trzeba by kalibrować jakby gmeter zainstalować poniżej zawiasów (pod warunkiem że ktoś nie jeżdzi na mega przepompowanych oponach, albo na samych obręczach:)
Bo ww. to zmierzy po prostu komfort/twardość zawieszenia. Niestety mam niewiele pomiarów z gmetrem i raczej wskazują stłuczki, drifty, agresywne rozpędzanie czy hamowanie. No i są zainstalowane powyżej zawiasów.

Damnog, pociagnij temat, Serekmedia: Obejmij to patronatem: Moze uda sie wam jakis maly biznes zrobic z korzyscia dla klientów biznesowych oraz oczywiscie OSM…

Ja jestem otwarty - i wiesz że potrafię i mam możliwości. Tylko to wymaga sprzętu per auto, a nie do serwerowni. O ile to drugie mogę udostepnić i to robię, to z tym pierwszym to są spore koszty. Szukaj inwerstora, albo jakiś grant unijny na innowacje i robimy.