Jaki GPS do dokładnego mapowania ulic i obiektów.

Zastanawiam się nad kupnem dokładnego GPS-a do mapowania ulic i obiektów z możliwością podłączenia anteny zewnętrznej.
Funkcje które mogłyby mi się dodatkowo przydać do możliwość zapisu śladu pod własną nazwą i np. zapis śladu na karcie pamięci.

Co polecacie?
Ja zastanawiam się nad jakimś przenośnym modelem Garmina.
Czekam na wasze propozycje.

Ja używam Garmina Legend HCx i muszę powiedzieć, że niezła maszynka :). Co do zewnętrznej anteny - większej dokładności od lepszych modeli Garmina z cywilnego GPSa się nie wyciśnie. Najwięcej zależy od zasobności portfela i sposobu zbierania danych.

Mogę przeznaczyć do 1600zł.

Warto pamiętać, że stare Garminy (i nowe “żółtki” eTrexH) potrafią współpracować z ASG-EUPOS - można więc osiągnąć dokładność 1 m. Fakt, wymaga to pewnej gimnastyki (trzeba mieć odbiornik poprawek, np. laptopa/palmtopa z podłączeniem do internetu i kabel szeregowy), ale stosunek dokładność/cena nie do pobicia. Jeśli zaś wystarczy sam EGNOS (do 3m) i cena może być do 1600 zł, to mam jedną odpowiedź: Garmin 62. Może mieć kartę pamięci, obsługuje różne mapy, jest pancerny i ma dobrą antenę, na dodatek seria sprawdzona i ceniona w zastosowaniach powiedzmy “półprofesjonalnych”.

Rzeczywiscie wieksza antena nie zwiekszy dokladnosci, tylko co najwyzej szybkosc lapania sygnalu. Za to A-GPS bardzo pomaga, nie znam sie i nie wiem czy to jest to samo co ASG-EUPOS, o ktorym mowi pbabik, ale polega na sciaganiu poprawek o stanie jonosfery przez internet. Kilka nowoczesnych telefonow to ma, w tym wiem na pewno Palm Pre i pewnie kilka androidowych. (Nie zebym polecal Palma Pre)

To nie jest to samo. ASG-EUPOS to sieć stacji referencyjnych do pozycjonowania precyzyjnego - ma kilka serwisów, przeznaczonych dla różnych użytkowników i róznych typów odbiorników. Jak ktoś wysupła kilkadziesiąt tysięcy na odbiornik dwuczęstotliwościowy RTK, to może zejść nawet do pojedynczych centymetrów :slight_smile: natomiast ze zwykłym odbiornikiem przystosowanym do odbioru poprawek można uzyskać 1-3 m. Poprawki akceptują wszystkie Garminy z portem szeregowym. Nowsze poza 60-ką ponoć też, ale jak je do nich przesłać, to najstarsi górale nie wiedzą. Serwis internetowy: www.asg-eupos.gov.pl/ - dla naszych potrzeb istotne są serwisy “KODGIS” i “NAWGIS”.

Poprawka: AGPS polega na pobraniu informacji o położeniu satelitów poprzez sieć komórkową. Znacznie skraca czas łapania sygnału, mój telefon potrafi go złapać w mniej niż minutę (porównując do min. 5 z wyłączonym AGPS). Natomiast potem nie ma to wpływu na dokładność.

Inna ciekawostka to system DGPS, który bazuje na przekaźnikach naziemnych i zapewnia dużo lepszą dokładność, jednak przekaźników jest niewiele. Odbiorniki są standardowe GPS, jednak muszą mieć software/firmware, który rozumie taki sygnał.

Wedlug WP (EDIT: chodzi mi o ostatni podpunkt pierwszego punktu) mozna tez pobierac informacje ktore pozwalaja dokladniej obliczyc polozenie. Nie wiem co dokladnie moj telefon pobiera, ale pobiera to z adresow:
http://xtra1.gpsonextra.net/xtra.bin, http://xtra2.gpsonextra.net/xtra.bin, http://xtra3.gpsonextra.net/xtra.bin (jeden z tych trzech plikow losowo, co parenascie minut). Chip gps qualcomm msm. Na stronie firmy, do ktorej naleza te serwery mozna przeczytac o uslugach A-GPS ze zwiekszona dokladnoscia w oparciu o wieze komorkowe, sieci wifi, pomiary pogody itp.

O tym, czy AGPS to nadal AGPS, jeśli pobiera się informacje z internetu nic nie wiem.
Wikipedia podaje, że dzięki AGPS urządzenie pobiera “almanach and ephemeris” szybciej niż normalnie, ale o dokładności nic nie zauważyłem.

Z kolei z tego, co widzę na stronie firmy, to oferują rozwiązania łączące różne technologie po to, żeby uzyskać lepszą dokładność.
No ale na tym moja wiedza na temat GPS się kończy.

I znalazlem tez liste urzadzen z AGPS: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_devices_with_Assisted_GPS

Ostatnio, przy okazji tematu ze “zbieraniem grobów” poczułem potrzebę posiadania czegoś dokładniejszego niż loger na MTK. O ile do zbierania dróg i waypointów jest rewelacyjny, to do cmentarza się nie nadaje, bo tam grób przy grobie i ślad jest zbyt niedokładny. Postanowiłem więc przyjrzeć się Garminom eTrex 20 i eTrex 30 (podobno nowość i ma Glonassa).

Kontaktowałem się dzisiaj z firmą eazymut.pl, mając kilka pytań. Można odnieść wrażenie, że support mają całodobowy, bo pytałem pół godziny temu, a odpowiedź dostałem po 10 minutach :wink:
(swoją drogą, nasi członkowie ciągle mogą skorzystać z rabatu w tym sklepie, gdyby ktoś chciał kupić coś u nich)

Pytanie dotyczyło tego, czy te urządzenia obsługują ASG-EUPOS, o którym pbabik wspominał kilka postów wcześniej.

Ktoś z Was posiada wiedzę dot. tego zagadnienia czy mam dzwonić? :slight_smile:

Z tego co mi wiadomo Garmin nie obsługuje ASG-EUPOS.
Do tego potrzebny jest modem GSM/GPRS. A to mają dopiero odbiorniki z wyższej półki tzw. GIS-owe np. Trimble GeoExplorer, Leica Zeno. Ale to juz ceny ok. 10000 zł.
Na temat pomiarów z wykorzystaniem ASG-EUPOS widziałem kilka artykułów w biuletynach “Strefa GIS”: http://impexgeo.pl/181

Nie, niedasie. Takie sztuczki można było robić z starymi Garminami np. eTrex pierwszej generacji, zanim marketing i “pozycjonowanie produktów” nie wychlastało DGPS z popularnych odbiorników. Z eTrex 30 będę miał sporo do czynienia najdalej w przysżłym tygodniu i przetestuję go solidnie - choć cudów dokładnościowych się po nim nie spodziewam, raczej szybszego łapania i lepszego fixa w lesie.

A taki zwykły eTrex H? http://www.eazymut.pl/nawigacja-turystyczna/14-etrex-h.html

Teoretycznie tak (instrukcja obsługi wspomina o trybie RTCM/NMEA niezbędnym do przesłania poprawek). Ma ktoś może taki odbiornik “na stanie”? Potrzebny kabel leży gdzieś u mnie w szufladzie.

Te dwa tryby powodują iż podnosi się dokładność pomiaru? O ile to jest lepsze od czystego GPSa?

Proponuję przeczytać ten wątek od początku, było wyjaśnione już.