Jak zbierać dane na trasie?

Sezon urlopowy w pełni i zapewne wielu mapowiczów podróżuje po kraju aby wypocząć. Jest to dobra okazja aby zebrać dane podczas długich podróży.
Chciałem was zapytać jak w jaki sposób najlepiej zbierać dane podczas długich podróży samochodem gdy jako kierowca trzeba skupić się na drodze?
Stąd kilka pytań.

  1. Jak rejestrować? Wideo, foto czy audio?
  2. Jakie aplikacje, urządzenia?
  3. Gdzie zapisywać dane?
  4. Jak używać przy mapowaniu w JOSM?

Ja podróżując na wakacje robię za kierowcę więc za bardzo nie mogę się skupiać na obsłudze smartfona.
Na telefonie jednocześnie mam odpalone kilka aplikacji. Nawigację, wideorejestrator, informacje na drodze, gpx tracker. Jak wykombinuję mocowanie na tablet, to nawigacje będę osobno na nim uruchamiał. 9" tablet za 400-500 zł daje radę.
Telefon ma duży 5,5" wyświetlacz co pozwala na wyświetlenie więcej szczegółów i przyciski są na tyle duże, że łatwiej w nie trafić.
Robiąc zdjęcia zdarza się, że są one rozmyte lub zrobione za późno i nie widać dokładnie znaków przy drodze.
Audio też wymaga podawania wielu szczegółów aby precyzyjnie określić gdzie stoi znak i czego dotyczy.
Ja obecnie preferuje rejestrować wideo. Używam do tego programu DailyRoads Voyager.
Programu używam jako wideorejestratora jak by trzeba było coś udowadniać oraz danych do mapowania. Program działa w tle.
Niestety filmiki wymagają sporo miejsca. 1 godzina filmiku 1280x720 w mp4 zajmuje około 6 GB, więc karta pamięci 32 GB lub 64 GB się przyda.
Filmiki nagrywam z dźwiękiem, dzięki czemu można dodać komentarz słowny do tego co nie widać na nagraniu. np. po lewej sklep x, po prawej ulica nieutwardzona lub jaki był znak w przeciwnym kierunku. np wstecz znak, ograniczenie 60.
Po podróży materiał wrzucam na komputer. Pogram zapisuje oddzielnie wideo i dodatkowo plik z napisami, gdzie podawane są: data, czas, współrzędne, prędkość, wysokość. Dodatkowo ślad gpx rejrstruję programem OSMTracker. W tle działa też Yanosik informując o sytuacji na drodze.
Jako nawigacji używam OsmAnd+ bo tam też swego czasu korzystałem z opcji zapisywania śladu i robienia zdjęć. Jak mam drugi telefon to odpalam MapFactor Navigator lub inne nawigacje do testów.
Mapowanie kilkugodzinnej trasy zajmuje sporo czasu. Jak zmapuję jakiś fragment to usuwam nagrania ale zdarza się, że mam jeszcze wiele nieruszonych plików. Dlatego zastanawiam się gdzie takie dane zapisać w sieci aby inni mogli z nich również skorzystać. Może YouTube?
Ostatnio zacząłem korzystać z Mapillary. Zrobione zdjęcia są udostępniane innym i łatwo je pobrać w JOSM. Mapillary ma pewne ograniczenie. Rejestrować zdjęcia można tylko gdy aplikacja jest na pierwszym planie i chcąc skorzystać z innej aplikacji lub wyłączyć ekran przestaje nagrywać. Przez stronę www projektu można wysyłać im również wideo wraz z zarejestrowanym śladem gpx.
Mapując w JOSM używam podkładu geoportalu aby dokładnie określić położenie znaku. Np. drugie drzewo od skrzyżowania lub 20 m od domu. Choć geoportal nie wszędzie ma aktualne zdjęcia.
W JOSM można użyć wtyczki do edycji na podstawie wideo. Wymaga wgrania śladu gpx i synchronizacji z filmem. Nie jest do jeszcze dopracowane narzędzie więc na razie dałem sobie spokój i mapuje korzystając z playera gdzie widać napisy ze szczegółami lokalizacji.

Do Mapillary można wgrać wideo i gpx, a oni z tego wytną co którąś klatkę, dorzucą pozycję z gpx (synchronizowaną po czasie), wrzucą to do bazy i powiążą z ewentualnymi innymi zdjęciami tych samych miejsc.

Z tym że:

  1. Synchronizacja odbywa się przez wskazanie jednego punktu w gpx i odpowiadającego mu miejsca na wideo (przez zapauzowanie wideo w tym miejscu). Moim zdaniem - dużo do poprawy, można wskazać kilka punktów i uśrednić jakoś offset, można nawet po wstępnej zgrubnej synchronizacji powykrywać zakręty i synchronizować do tego.
  2. Może to nie ma wpływu na efekt, ale frustruje: po załadowaniu tego wideo i śladu nie ma żadnej informacji że to jest na serwerze i czeka na dalsze przetwarzanie. Dopiero po paru dniach, jak już to przeżuli, dostałem info o załadowaniu tysiąca z hakiem zdjęć.
  3. Wydaje mi się, że widziałem opcję korekty pozycji zdjęć po załadowaniu, co może się przydać, bo mam wrażenie że mi wycięli odcinek z filmu przed połączeniem z gpx i po paru klatkach zdjęcia lądują dwieście metrów dalej, niż wskazuje pozycja na mapie.
  4. Mają dużo do dopracowania w edytorze - przy przechodzeniu do kolejnych zdjęć w trybie edycji nie przesuwa się wskaźnik na mapie, kąt kamery nie jest widoczny w żaden optyczny sposób (jest tylko azymut podany liczbą i wskaźnik kierunku na punkcie śladu… ale zasłonięty przez znaczki pozostałych punktów śladu. I korekta kąta polega na klikaniu w guziczek, zmieniający azymut o stopień, cholery można dostać jak się filmowało kamerą na kasku i bardzo wiele zdjęć wymaga korekty kąta. To akurat już zgłaszałem i czekam na jakiś odzew. Natomiast przy filmowaniu z samochodu nie powinien to być problem.