Jak wygenerować własną mapę (styl) z OSM?

Jak w temacie, jak zrobić (bez potrzeby zewnętrznego serwera) własną mapę?

Wiem iż jest niby TileMill, ale pod niego trzeba podpiać jakiś plik z danymi. A ja chce się oprzeć jedynie na tych danych które są w OSM. Choć opcja dodawania swoich danych jest kusząca, to niestety nie wiem jak pozyskać tam dane z OSM.

Wiem iż niby mogę sobie na PC zainstalować jakiś serwer www i mapnika, ale wolał bym mniej skomplikowane rozwiązanie.

W przypadku TileMill możesz wykorzystać bazę danych postgresql (tu z pomocą przychodzą osm2pgsql lub imposm), albo shapefile. Te możesz pobrać ze strony download.geofabrik.de, są to codzienne ekstrakty OSM dla wielu obszarów.

Jeśli chcesz generować mapy wyłącznie dla małych obszarów to spróbuj zainteresować się Maperitive, on pozwala na bezpośrednie pobieranie danych z API OSM, można też dość szynko wyedytować styl, podobny do mapnika czy google maps.

A jak się tworzy style do Maperitive? Też jak CSS?

TileMill, ale z tego co widzę SQL muszę pobierać per tag, bo inaczej tego nie da się podpiąć?

W kazdym przypadku bedzie trzeba jakos pobrac dane z OSM, ale to najprostsza czesc. Jesli chcesz caly kraj, to tak jak podaje SQ9NIT, najlepiej z geofabrik, a jesli maly obszar to np. JOSMem pobierz i zapisz do pliku. Potem z pliku zaladujesz do TileMill, do SQLa, do Maperitive czy mapnika.

Witam.
Mam pytanie, czy jest możliwość zmiany wyglądu renderowanych obiektów, tak aby móc wykorzystać taką mapkę do własnych celów. Nie chodzi tu o jakieś wielkie zmiany, a o prostsze rzeczy, takie jak zmiana koloru drogi, obszaru lasu lub symbolu obiektu.

Czy są programy pozwalające wygenerować mapę korzystając z bazy OSM, na bazie własnych ustawień wyglądu?

Myślę, że Maperitive jest tym, czego szukasz.

Poszczuję qgisem i tilemillem, oba świetne i darmowe.

G.