Jak używać addr:place / bot sprawdzający kompletność adresów

Mimo upływu czasu ww. bot – moim zdaniem – spełnia nadal kilka istotnych funkcji.
Przede wszystkim pokazuje mapowiczom, że ktoś lub coś czuwa (do pewnego stopnia) nad poprawnością adresacji.
Tym bardziej zaawansowanym sygnalizuje, że gdzieś przy importach musiał pominąć jakiś element adresu, a tym mniej zaawansowanym gdzie ewentualnie szukać pomocy (forum) jeśli sami nie są w stanie dojść do tego gdzie zrobili błąd.

Być może mógłby wskazywać, które obiekty konkretnie są błędne (ale nie umiem z racji na brak wiedzy informatycznej) określić jaki byłby to nakład pracy przy przeróbce (a na pewno jakiś by był).

O ile wiem bot nie wskazuje takiej kombinacji jako błąd bo jest ona dopuszczalna, błędna jest zaś addr:place + addr:street lub „samotne” addr:housenumber bez addr:place lub addr:city.

To można wyszukać overpassem:

Może coś mi umknęło, ale o jakim bocie korygującym mowa?

Patrz forum → Prośba o zgodę na zmiany automatyczne - błędny tag addr:place https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=72060

OK, ale to nie jest bot, tylko “ręczna” edycja w JOSM na podstawie kwerendy overpass :stuck_out_tongue:

To prawda. Zaleta wyczyszczenia tych starych duplikatów jest taka, że łatwo jest wyłapać nowe. Będę robił taką kwerendę co jakiś czas. Pojedyncze błędy naprawiam ręcznie.

Jestem za tym, żeby bot jedrusk-a pozostał, ale był bardziej precyzyjny w określaniu punktu adresowego z błędem. W moim przypadku, po nauczeniu się składni overpass’a, jestem w stanie szybko znaleźć błąd, ale szary użytkownik, który edytuje w iD i dostaje taki komunikat, czuje się zagubiony.

Wskazuje, jeśli zostawisz addr:place po dodaniu addr:city + addr:street.

Można nawet pokazywać zmiany z konkretnego zestawu zmian (if: changeset()==numer). Bot mógłby taki link do overpassa załączać w swojej wiadomości.