Jak używać addr:place / bot sprawdzający kompletność adresów

Trafiłem! Dokładnie takiej odczepnej odpowiedzi, nie zawierającej żadnych odnośników się spodziewałem. Bo jak się nie ma argumentów to tyko to zostaje.

Ten samo argument mam dla bota i reguł z walidatora - to nie słowo objawione. Ich działanie może wynikać z błędu lub stosowania samowolnie wymyślonych zasad.

Nie ma miast z dwiema różnymi ulicami o takich samych nazwach, ale różnych osiedlach/dzielnicach?

Na zakończenie:

Jest mi obojętnie, jak się będzie prawidłowo tagować adresy. Zwracam jednak uwagę na nieprawidłową komunikację.

Nie chcę być zaskakiwany nieogłoszonymi precyzyjniejszymi zasadami tagowania i to w taki sposób - przez jakiegoś tajemniczego bota.
Chciałbym też by te zasady zostały gdzieś opisane porządnie, z użyciem takich słów jak WYŁĄCZNIE, WTEDY I TYLKO WTEDY itp., a działanie bota Jendruska udokumentowane, by nie powtarzała się taka przepychanka jak teraz co do zasad tagowania i odpowiedzialności za bota.

Może też warto by było przemyśleć te zasady, bo są one nieszczęśliwie dobrane - jak napisałem we wcześniejszym wpisie: “Od niedawna w iD są oba pola - dla addr:city i addr:place.”

Jak w takiej sytuacji wyobrażasz sobie tagowanie adresów przez mało zaawansowanych użytkowników korzystających z iD?
Gdy będzie nazwa ulicy, mają miejscowość wpisywać w pierwsze pole, a gdy nazwy ulicy nie ma, w drugie pole? Słabo to widzę.
Może zmiana tłumaczenia nazw tych pól by mogła coś pomóc - zobacz jak to wygląda, jeśli na coś wpadniesz napisz do mnie, poprawię.

Jednakże jedno pole na nazwę miejscowości, bez względu na obecność addr:street, byłaby bardziej intuicyjna i na pewno prostsza w obsłudze dla każdego.

EDIT: “Gdy będzie nazwa ulicy, mają miejscowość wpisywać w pierwsze pole, a gdy nazwy ulicy nie ma, w drugie pole?”.
Ergh, chyba jest na odwrót. Sam widzisz, jakie to trudne:)

A dlaczego to ja mam Ci udowadniać, że nie jestem wielbłądem i przeszukiwać forum? Równie dobrze Ty możesz poszukać.

Wiesz co? Nie wiem do czego się przyczepiasz. Robimy taką samą robotę (poprawiamy cudze błędy) i nagle Ci się nie podoba, że jakiś automat śmiał skomentować Twój changeset? Urażona duma, czy co? Może po prostu pomyśl, jak ten mechanizm i komunikację ulepszyć, zamiast się przypieprzać.

Zamiast poprawić adres, to będziesz kwestionował tagowanie adresów, której jest ustalone od ponad 4 lat (przynajmniej jeśli chodzi o użycie addr:place).

Mija powoli pierwszy miesiąc aktywnosci abakus_uploader http://resultmaps.neis-one.org/osm-discussion-comments?uid=6065139&commented przydało by się jakies podsumowanie… jaka skuteczność? itd…

Bot abakus_uploader chyba najbardziej widoczny jest tutaj http://resultmaps.neis-one.org/osm-discussions?c=Poland#6/51.727/20.248 wczoraj np: pomiędzy 23:32:58 a 23:33:03 wysłał 21 wiadomości.

@Cz ja
abakus_uploader to konto - działa na nim więcej różnych automatów… na przykład ten weryfikujący i dodający do OSM dane zebrane aplikacją Strażak OSM.

Jeśli chodzi o automat wyłapujący używanie addr:place to odzew jest generalnie pozytywny… pomijając jednego oburzonego mapowicza otrzymałem kilkanaście pozytywnych komentarzy… Nie wiem jaki odsetek mapowiczów poprawia te błędy po komentarzu, ale tutaj być może Zibi będzie w stanie więcej powiedzieć - równolegle do komentarzy dostaje również (jak wcześniej) maila z tymi błędami więc (jeśli jeszcze mu się nie znudziło poprawianie tego… bo po kilku latach mogło…) będzie miał informację jaki odsetek błędów jest poprawiany.

Moim zdaniem bot robi robotę - przynajmniej kilkunastu mapowiczów dowiedziało się jaka jest konwencja mapowania adresów… nie mniej jeśli społeczność (społeczność - nie jeden głośno krzyczący) uzna że trzeba go wyłączyć to ani chwili nie będę się zastanawiał ani protestował… Przepraszam ale szkoda mi czasu i energii na udowadnianie że jest dobry.

Smutne jest, że przez ten cały czas nie zrozumiałeś, o co chodzi, ani nawet nie podjąłeś dyskusji. Przez to nawet nie mogłem rozpocząć merytorycznego wątku - czyli działania bota.

Ja wiem, bo ja poprawiam te mrówki. Znikoma część.

Wszystkie odpowiedzi, jakie mi przysyłałeś, były niemerytoryczne, aroganckie i miały miały jednoznaczną wymowę - “spadaj, ja tu wiem lepiej i nic nie muszę wyjaśniać”. Część z nich była natomiast “od czapy”. Byłem zażenowany, czytając je.

Te wpisy tutaj wpasowują się w to - tym razem publicznie próbujesz mnie - no chyba tylko poniżyć - bo ja wszak od tygodni nic do Ciebie nie pisałem.

Oczywiście:) ale czy to moja wina?
Zauważ, że do tego wątku kieruje bot: https://www.openstreetmap.org/changeset/55773629 z adnotacją "tam również proszę zadawać ewentualne pytania. ". Dlatego swego czasu zrobiłem tu wpis - bo tak bot radził. Znów źle? :wink:

Pewnie że tak, ale najlepiej do osobnego wątku pt. “bot adresowy”. Tam temat będzie mógł spokojnie umrzeć, jako nieprzypięty.

Osobny temat też piękny, ale proponuję raczej coś w stylu “Jak używać addr:place”, bo nie tylko o bocie jest dyskusja.

Zaproponowałem zmianę. Jendrusk proszony o zajrzenie w maila.

Prosiłbym o aktualizowanie grafiki przedstawiającej dodawanie adresu w edytorze ID. Od wielu miesięcy wygląda to tak https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gaj_4.jpg Możliwe, że wskazówki dla początkujących edytorów wykorzystujących edytor ID w celu dodania/poprawy adresów wymagają również zaktualizowania.
Z tej grafiki można skorzystać zrzut ekran został wykonany przezemnie(dane dla celów edukacyjnych również skorygowałem przed zrobieniem zrzutu, ponieważ obecnie ten adres jest niewłaściwie otagowany, ale żadna mrówka się nie świeci). Jeśli nie pasuje commons.wikimedia.org można tę grafikę pobrać i umieścić na innym serwerze.

Wystarczyło tylko oznaczyć odpowiednią licencją ten obrazek.
@rmikke: Jestem za tym, by posprzątać w tym wątku. Proponuję wszystko od postu 3. wrzucić do innego wątku.

Ja bym miał tylko prośbę żeby zmienić tytuł wątku - abakus_uploader to nie jest nazwa bota tylko nazwa konta na którym on pracuje.
Na tym samym koncie pracuje jeszcze kilka innych programów - między innymi ten, który zbiera dane ze strażakaOSM i dodaje je do OSM…

Konto zmienię na dniach zanim mi firma zarzuci, że moje prywatne działania mają niekorzystny wpływ na wizerunek firmy…

@maraf24 -
Nie prawdą jest że wszystkie moje odpowiedzi były aroganckie czy niemerytoryczne - próbowałem Ci tłumaczyć, ale nie da się dyskutować z kimś, kto myśli że ma wyłączność na rację… wszystko wiesz lepiej…
Przykro mi jeśli to zabrzmi arogancko ale znam milion lepszych sposobów na spożytkowanie czasu (który i tak mam w dużym deficycie) niż wyprowadzać z błędu kogoś kto ma niezachwianą pewność własnej nieomylności.
Powiedz które z argumentów które Ci przytoczyłem wogóle raczyłeś rozważyć? Napisaliśmy że takie są ustalenia od lat, a Ty, że w takim razie ustalenia są złe, napisałem że bot miał tak działać jak działa (kilka razy) a Ty, że na pewno się nie zrozumieliśmy z Zibim i na pewno nie działa tak jak miał działać… takich przykładów jest więcej… W jednym miejscu piszesz że adresy są prawidłowe bo mrówki ich nie wykrywają, w drugim miejscu piszesz, że poprawiasz mrówki więc wiesz ile adresów zostało poprawionych po komentarzu bota… no to zastanów się - albo mrówki nie wykrywają albo wykrywają, poprawiasz i dzięki temu wiesz ile jes poprawiane a ile nie… Niezależnie czy czarne jest czarne czy białe Ty masz rację i koniec. Jeśli to jest Twoim zdaniem merytoryczna dyskusja to chyba mamy różne definicje tego wyrażenia.

Każesz nam szukać ustaleń, żądasz podania linka do konsultacji społecznych, masz pretensje, że nie widziałeś kodu tego bota… no co jeszcze Stary? Może przed napisaniem tego bota powinienem dostarczyć tekst ujednolicony ustaleń odnośnie adresacji, projekt bota wraz z przypadkami użycia do klepnięcia, a po wykonaniu dostarczyć Ci wersję do testów i odbioru wraz z test case-ami i kompletnym kodem?

Nie zastanawia Cię że tylko Tobie się nie podoba? Jak bot działa już ponad miesiąc tak nie dostałem żadnej negatywnej opinii poza Twoją… za to kilkanaście pozytywnych…

Żeby skończyć tę dyskusję - jak napisałem wyżej - chciałbym żeby społeczność się wypowiedziała - jeśli bot jest OK, to zostaje i kończymy dyskusję, jeśli nie jest to go wyłączam i też kończymy…

I nie jest to foch tylko czysta matematyka - przepraszam ale szkoda mi czasu na bronienie rozwiązania, które mnie osobiście nie jest potrzebne do życia… Myślałem że będzie fajne i przydatne - nie jest, to do kosza z nim i nie chcę więcej tracić na to czasu

Na jaki proponujesz? Bo nie siedzę w tych detalach, a nie chcę zgadywać.

Hej Kocio - cokolwiek byle nie była to nazwa konta czy firmy… bot jendrusk-a, bot sprawdzający kompletność adresów, wogóle bez bota?

Thank you from the mountain :slight_smile:

Po kilku latach działania bota “abakus_uploader” uważam, że nie ma on więcej racji bytu.
Po prostu spamuje skrzynkę e-mailową.
Jest zbyt ogólny.
Ja wszelkie uwagi, bardzo ogólne, traktuję jako spam.
Jeśli piszemy do kogoś uwagę dotyczącą błędu w tagowaniu, to POWINNO to dotyczyć konkretnego obiektu a nie “całej wsi”.
Co zdaża się obecnie gdy używany “budynki.openstreetmap.org.pl”.
To, że zostawiłem błąd “city + place” przy zmianie adresu to nie znaczy że mam tracić godziny na szukania jednego lub kilku adresów spośród tysięcy poprawionych.
Zgadzam się, że zostawiłem błąd bo byłem: leniwy/roztargniony/śpieszący się/złośliwy/brak wiedzy/itd, ale to znaczy że mam być spamowany ogólnikowymi meilami które mi nie podają gdzie jest błąd.
Obecnie mamy bot który to może korygować.
To czy nie lepiej:

  1. Dodać go do bota wyszukującego tego typu błędy i automatycznie korygować?
  2. Poprawić ten bot tak aby podawał dokładnie który obiekt ma błąd adresowy.
  3. Włączyć co tydzień bot korygujący.
    Proszę wziąć to pod rozwagę.

Jest dostępny opt-out - zgłoś, że nie chcesz dostawać tych powiadomień.

Mimo upływu czasu ww. bot – moim zdaniem – spełnia nadal kilka istotnych funkcji.
Przede wszystkim pokazuje mapowiczom, że ktoś lub coś czuwa (do pewnego stopnia) nad poprawnością adresacji.
Tym bardziej zaawansowanym sygnalizuje, że gdzieś przy importach musiał pominąć jakiś element adresu, a tym mniej zaawansowanym gdzie ewentualnie szukać pomocy (forum) jeśli sami nie są w stanie dojść do tego gdzie zrobili błąd.

Być może mógłby wskazywać, które obiekty konkretnie są błędne (ale nie umiem z racji na brak wiedzy informatycznej) określić jaki byłby to nakład pracy przy przeróbce (a na pewno jakiś by był).

O ile wiem bot nie wskazuje takiej kombinacji jako błąd bo jest ona dopuszczalna, błędna jest zaś addr:place + addr:street lub „samotne” addr:housenumber bez addr:place lub addr:city.

To można wyszukać overpassem:

Może coś mi umknęło, ale o jakim bocie korygującym mowa?

Patrz forum → Prośba o zgodę na zmiany automatyczne - błędny tag addr:place https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=72060

OK, ale to nie jest bot, tylko “ręczna” edycja w JOSM na podstawie kwerendy overpass :stuck_out_tongue:

To prawda. Zaleta wyczyszczenia tych starych duplikatów jest taka, że łatwo jest wyłapać nowe. Będę robił taką kwerendę co jakiś czas. Pojedyncze błędy naprawiam ręcznie.

Jestem za tym, żeby bot jedrusk-a pozostał, ale był bardziej precyzyjny w określaniu punktu adresowego z błędem. W moim przypadku, po nauczeniu się składni overpass’a, jestem w stanie szybko znaleźć błąd, ale szary użytkownik, który edytuje w iD i dostaje taki komunikat, czuje się zagubiony.

Wskazuje, jeśli zostawisz addr:place po dodaniu addr:city + addr:street.

Można nawet pokazywać zmiany z konkretnego zestawu zmian (if: changeset()==numer). Bot mógłby taki link do overpassa załączać w swojej wiadomości.