Jak tagować wjazdy/zjazdy na autostradę

Kolejny kontrowersyjny temat, który warto by było wreszcie uporządkować.

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dmotorway_link

Definicja jest dość jednoznacza.

A więc zjazd i wjazd oznaczamy tagiem motorway_link. Szybkie sprawdzenie jak to robią Niemcy, Francja czy inne USA albo Chiny potwierdza że to prawidłowy tok myślenia. Jednak spotkałem się z inną opinią na ten temat, więc chciałbym wyjaśnić jakie jest zdanie polskiej społeczności OSM na ten temat.

Jeśli zadajesz pytanie, postaw łaskawie pytajnik na końcu. Dzięki.
(w poprzednim wątku też o tym zapomniałeś)

Został uporządkowany już dawno temu :wink:

Definicje są faktycznie dość jasne i w zasadzie cała zagranica nie ma z tym żadnego problemu, wszystkie łącznice węzła autostradowego mają mieć motorway_link, inaczej dowolny walidator uzna to za błąd.

Części osób po drodze niestety coś się popsuło w rozumowaniu i uznały, że zjazd z autostrady nie jest zjazdem z autostrady, tylko wjazdem na drogę wojewódzką, przez co powstały różnokolorowe potworki. W drodze kompromisu z nimi powstało więc rozwiązanie takie, że skoro tag to motorway_link, to powinien się ciągnąć do znaku oznaczającego autostradę. Jest to w zasadzie definicja nawet bardziej zgodna z rzeczywistością niż oficjalna OSM. Moim zdaniem jednak skoro sam tag _link powstał głównie ze względów estetycznych, to czemu by nie zadbać i tu o estetykę i pociągnąć łącznicę do końca, zwłaszcza że nader często ten znak jest właśnie na jej samym końcu. Sama łącznica też magicznie nie zmienia swoich właściwości budowlanych w miejscu znaku, a i dojechać nią nigdzie indziej nie można :wink:

Wynik uporządkowania jest tutaj.

Nie jest to zgodne z opisem na wiki dla highway=motorway_link.

Zdarza się, że da się dojechać gdzieś indziej. Np. do tego OUA. Dlatego ten węzeł jest źle otagowany.

W zasadzie racja, ale „zwykli śmiertelnicy” i tak nie mogą wjechać na jego teren…

.

A to społeczność nie chce już wiedzieć, gdzie stoją znaki początku/końca autostrady/drogi ekspresowej? Sonda pokazała, że chcą, nikt nie pisał, że ma to nie dotyczyć wjazdów i zjazdów.

Trafiłem na literówkę w nazwie zjazdu i przy okazji wychodzi mi, że ten tag jest chyba nieprawidłowo stosowany (przynajmniej na tych kilku punktach na trasie Toruńskiej w Warszawie, zwykle nie zajmuję się autostradami) - według definicji na wiki:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dmotorway_junction

nazwa powinna być nazwą własną takiego skrzyżowania, jeśli oczywiście istnieje - jak w podanym przykładzie:

https://en.wikipedia.org/wiki/Catthorpe_Interchange

natomiast jeśli to jest tylko kierunek zjazdu, to powinno wylądować w innym tagu:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dmotorway_junction#Destination_of_the_exit

tzn. jeśli na linii zjazdu, to destination=, a jeśli w punkcie rozjazdu, to exit_to=.

Nie chcę czegoś popsuć, więc czekam na komentarze osób siedzących głębiej w temacie dróg.

Hm, wygląda na to, że problem jest globalny:

name=* - 34.45%
exit_to=* - 26.16%

http://taginfo.openstreetmap.org/tags/?key=highway&value=motorway_junction#combinations

chociaż w Polsce wyjątkowo powszechny:

name=* - 94.27%
exit_to=* - (brak danych)

http://taginfo.openstreetmap.pl/tags/?key=highway&value=motorway_junction#combinations

W Polsce nie ma powszechnego problemu :slight_smile: Po prostu u nas te zjazdy na autostradach i ekspresówkach mają nazwy. Dopiero na drogach primary nie mają nazw.

Używam tylko destination, jest bardziej uniwersalne, np. dobrze się sprawdza na rondach. I osmand na pewno ten tag obsługuje.

No to muszę zadać zasadnicze pytanie: a po czym właściwie można poznać, że to nazwa, a nie tylko kierunek? Bo np. “Węzeł Konotopa” słyszałem milion razy właśnie jako nazwę, choć się nie interesuję autostradami, ale już “Wisłostrada;Modlińska;Marywilska” na moje wyczucie nazwą na pewno nie jest, choć jest wartością klucza “name”.

Jeśli możesz to podrzuć jakieś przykłady jak używasz destination, dobrze?

Dla mnie węzeł ma nazwę, gdy widzę taki znak. I to ma sens dla kierowcy, bo dostanie informacje z nawigacji zgodną z tym, co sam widzi.
Analogicznie refy - tam powinien być numer węzła o ile widnieje na tablicy. W Warszawie są natomiast - nieprawidłowo - kilometry, które ja wrzucam w milestone.
“Wisłostrada;Modlińska;Marywilska” to żadna nazwa węzła tylko właśnie zawartość destination, która powinna być przypisana do drogi odchodzącej z tego węzła, konkretnie do tej.
Na tej drodze są też przykłady użycia destination, i to nawet z relacją destination_sign. Ja takich skomplikowanych dróg nie tagowałem jeszcze.

Tu z kolei jest inaczej - nazwa węzła jest naniesiona na podjazd jako name:

https://www.openstreetmap.org/way/84160156

Tak ma być czy to jest błąd?

Numer drogi wraz z nazwą węzła - tagowanie pod nawigację.
Całą tą trasę przez Warszawę należałoby przejrzeć i poprawić.