Jak tagować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - czy to też `office=government`?

Czy short_name=MOPS ma sens? Czy office=government jest wskazane, powinno być unikane czy nie ma znaczenia?

Ja to zawsze oznaczałem jako
amenity=social_facility
social_facility=outreach

zgodnie z tym: Pl:Tag:social_facility=outreach - OpenStreetMap Wiki
bez government. short_name=MOPS raczej nie będzie wyszukiwane w Nominatim ale na pewno nie zaszkodzi.

2 Likes

Nie dodawałbym office=government, tagi:

wydaje mi się, że wystarczą. Oznaczają dokładnie zadania wykonywane przez MOPS, również jego dział biurowy - wydawanie decyzji, przyjmowanie podań. Taginfo też nie znajduje takich kombinacji.
Może dodać operator=Miasto Kraków i operator:type=public żeby wskazać na publiczny charakter ośrodka.

A czy MOPSy nie zajmują się też czasem wydawanie decyzji o randze administracyjnej których zwyczajna organizacja prowadzona przez osobne prywatne wydawać nie może?

Chyba tak, działalność MOPSu nie może być zastąpiona przez prywatny podmiot, bo na podstawie ustawy każda gmina musi OPS prowadzić. Tylko, że moim zdaniem to po prostu jedne z zadań w ramach działalności dyrektora tej instytucji, skoro mamy dokładniejsze tagi, to nie używałbym office=*.

Z drugiej strony w hipotetycznej sytuacji - OPS zajmuje dwa budynki, jeden z nich to typowy urząd z okienkami gdzie petenci składają wnioski. W drugim budynku wykonywane są pozostałe zadania ośrodka.
W takiej sytuacji jednemu z nich dałbym tylko tag office=government, a drugiemu amenity=social_facility - a skoro zazwyczaj są w jednym miejscu, to jest też logika w dodawaniu ich wspólnie. Takie podejście wydaje mi się, że jest mało popularne i może prowadzić do błędów - np. na domyślnym renderze będzie chyba wyświetlone jak biuro, a nie jak miejsce pomocy.

Może dopisać wpisać na polskiej Wiki, że w naszym kraju OPS implikuje biuro samorządowe?

1 Like

screen05

(brand to NSI dodało)

Brawo NSI :roll_eyes:

Faktycznie, działa. Tylko że nie wiadomo który znacznik jest tym głównym - tak jak przy dodaniu amenity=shelter do przystanku - renderuje wiatę, a nie przystanek. Tak samo ciężej wygenerować etykietę - po prostu ciężej dopasować do jednej kategorii z nazwą zrozumiałą dla człowieka.

Co do MOPSów - to wydaje mi się że nie ma problemu bo oba sa równie ważne.

1 Like