Jak (nie) rysować boisk?

http://www.openstreetmap.org/#map=19/50.30659/18.69543 - twórca zapomniał tylko o sędziach liniowych :laughing:

Mistrzostwo świata… Zawodnicy dopracowani w każdym calu. Nano mapping

Proponuję zrobić zrzut ekranu na pamiątkę i posprzątać to, co by nie dawało złego wzorca.
Zastanawia mnie, czemu ten stadion jest przesunięty względem geoportalu… (nie, nie jest to z Binga).

Pełen szacun na dzielni :smiley: Pomijając błędną perspektywę gdyż wszyscy leżą na murawie to w sumie ich wzrost w JOSM to jakieś 1,9-2m czyli teoretycznie realistyczny :wink:
PS To chyba tylko jakiś trening bo trybuny puste :smiley:

Jeśli ktoś chce to usunąć, może niech przy okazji napisze do gościa - że gratulacje za pomysł, ale niestety… :wink:

Witam.
Przeróbka stadionu w Gliwicach oraz GKS w Katowicach to moja robota. Cóż zawodników usunąłem - koniec meczu. Natomiast jak pisałem do kolegi Gaurozaurona boiska piłkarskie i inne są nijakie. Kawał trawy bez wyrazu i nie wiadomo co to jest. Robimy to, by użytkownicy korzystali z tych map, a tu widzą kawał zielonego prostokąta i co to jest? Rysując linie barier=line boisko wygląda jak boisko. Nie jest to bynajmniej mój pomysł na poparcie proszę http://www.openstreetmap.org/relation/233450#map=18/47.75796/7.58456 lub http://www.openstreetmap.org/relation/233450#map=17/47.80071/7.63491. Wiem, że być może puryści będą mnie się czepiać, że to dane bez konotacji geograficznych. Jedna pisałem na wstępie, robimy to dla ludzi, żeby mogli się orientować w terenie. A co komu powie zielony prostokąt. Nawet na zwykłych mapach niejednokrotnie kartografowie nanosili linie na boiskach.

Nie bardzo wiem czy jest sens rysować takie linie w sytuacji, gdy może to zrobić render: http://tile.openstreetmap.fr/?zoom=19&lat=50.4006&lon=22.3373&layers=B0000000FFFFFFF

Jacku,
serdecznie się uśmiałem widząc wynik Twojej pracy wyrenderowany na mapie. Podobało mi się :slight_smile:
Rozumiem dobrze Twój punkt widzenia, jakkolwiekobowiązujeunaszasada ża nie rysujemy pod renderer. Uważam, że styl renderowania kafelków na stronie główniej nie należy do, delikatnie mówiąc, zwalających z nóg. Komercyjna stronka http://demo.f4map.com/#lat=51.6026059&lon=18.9355070&zoom=18&camera.phi=-63.999 pokazuje jak lepiej wyrenderować mapę na podstawie istniejących informacji. Nie potrzeba wtedy dodawać takich informacji jak Ty to zrobiłeś, bo boisko piłkarskie jest znormalizowane i na podstawie informacji że dany prostokąt jest boiskiem do piłki nożnej, można narysować to o wiele lepiej.

Jestem ciut wkurzony,że zarząd OSMF nie widzi tematu. Najlepiej byłoby wprowadzić analogiczny rendering na www.osmapa.pl

Pozdrowienia,
Marek

Jaka konkluzja?

Może, ale nie robi. Dla 95% użytkowników OSM strona główna będzie jedyną z jaką się zetkną. Marek ma rację, podejście OSMF nie pomaga projektowi. Większość casualowych mapperów rysujących dobrze sobie znane okolice ogląda efekty na stronie głównej. Zasada, że nie mapujemy pod render jest bardzo słuszna, tylko nieco oderwana od rzeczywistości. Render strony głównej ma wpływ na wielu mapujących, na to co i jak mapują.
Nie dziwią mnie pomysły z liniami na boisku, mnie tam nie przeszkadzają, chociaż oczywiście będzie problem, gdy kiedyś tam może pojawi się render boiska w co wątpię.
Taka tam moja lamerska opinia.

Ależ to jest oczywiste: http://tile.openstreetmap.fr/?zoom=19&lat=50.3067&lon=18.6957&layers=B0000000FFFFFFF Edit: Nie rysować (doszedłem do wniosku, że lepiej zapisać wprots tę oczywistość)
Poza tym kłania się mocno (nie)zrozumienie sensu tagu barrier=* - “A barrier is a physical structure which blocks or impedes movement” - linie na boisku z całą pewnością to właśnie robią ;).

Problem polega na tym, żę tu mamy rysowanie ikonek za pomocą tagu. To trochę tak jakby narysować ikonkę sklepu za pomocą np. landuse bo domyślny kolor jest nieładny. Wg mnie szkoda roboty na rysowanie linii na boisku bo to raczej chodzi o pokazanie, że to jest boisko, a nie o realne miejsca linii.

Trzeba promować własny rendering i tam realizować takie pomysły. Nie widzę problemu aby dla ułatwienia był oparty na początku o domyślny styl z osm.org. Nadal marzy mi się rendering z priorytetem dla name:pl dla całego świata.

Proponuję dyskusję kontynuować w innym temacie (związanym z renderingiem) bo robi się OFFTOPIC.

Wytłumaczę to tak.

Po pierwsze nie wiem jak to wsadzić w josm. Po drugie i moim zdaniem ważniejsze dla mnie i jak myślę dla wielu na http://www.openstreetmap.org/ nie widzę tych renderów. A właśnie ta strona jest przykładowo używana przez jedną z firm jako podkład do śledzenia pojazdów (a znając wygodnictwo firm lub brak wiedzy - korzystają właśnie z głównej strony). Jest to dla mnie ważne, bo muszę wiedzieć, gdzie się poruszają.

I te linie wyrysowane na boisku im w tym pomogą? :slight_smile:

Niestety to sie zalicza do psucia innym mapy zeby u mnie wygladalo dobrze – postawienie tagu barrier gdzies gdzie nie ma przeszkody uniemozliwia routing. To to samo, co znane przypadki usuwania POI lub mniej znaczacych ulic, zeby nie robily zamiesznia na mapie (to byl ktos z Gdanska o ile pamietam, i podobny przypadek w Niemczech gdy ktos robil mape na zaproszenie na slub). I niestety standardowe tlumacznie renderami. Jesli jakas mapa nie uwzglednia jakiegos elementu to prawdopodobnie taka byla wizja autora stylu graficznego – np. mapa turystyczna to nie to samo co atlas drog – nie ma co na sile robic jednej z drugiej, nalezy uzyc innego stylu.

Problem jest wtedy, gdy muszę poprowadzić kogoś na telefon. Co mu powiem? Skręć koło zielonego prostokątu. Nie znam na pamięć Polski a nie wszystkie tagi widać na mapie (co jest wkurzające - bo niby co to jest czerwona kropka). Nie ma sprawy mogę tego nie robić (rysować linii na boisku), ale wykombinujcie coś inteligentnego zamiast.

Każda sensowna mapa ma legendę, na której można sprawdzić, co to jest “zielony prostokąt” - legenda na “głównej” mapie osm (czyli openstreetmap.org) jest pod ikonką “i” po prawej stronie. Jeśli firma, która dostarcza Ci mapę nie potrafi dostarczyć Ci jej w komplecie (czyli razem z legendą), to miej pretensje tylko do siebie, że płacisz za coś takiego ;).

Słuchajcie, jest pomysł zrobienia strony alternatywnej do osm.org zawierającej wszystkie te elementy, które na stronie głównej chcemy mieć. To znaczy np. routig, POI w które można klikać, ulepszony rendering, warstwa 3D, linki do edytorów.
Francuzi, tj . szef stowarzysznia OSM Francja wspominał, że można na to dostać pieniądze. Myślę, że warto ten temat podjąć. Czemu OSMF tego nie robi? W zarządzie siedzą ludzie zainteresowani utrzymaniem status quo. Strona główna ma być kiepska, żeby oni mogli robić strony lepsze w firmach dla których są właścicielami lub dla któych pracują.
Dlatego pewnie boiska długo się nie pojawią.

Dobra wieść: Możecie być członkami OSMF składając podanie o zwolnienie z opłat członkowskich. Zostało to własnie przegłosowanie w Buenos Aires.

W porządku, tylko na głównej jest to porównywanie odcieni zielonego. Niekiedy nie ma czasu na takie zabawy czy jest coś mniej czy bardziej zielone lub różowe (zresztą boiska i pola golfowe oraz las są w tym samym odcieniu - jeśli oddalimy nieco przykład - http://www.openstreetmap.org/#map=16/51.7332/19.4028, a wrzosowisko i szkoła podobny). A jak mam nałożoną nakładkę obszaru dopuszczalnego (fioletowy odcien) to układ kolorów się sypie. A muszę mieć nakładkę, aby alarmowało nie o opuszczeniu obszaru. A rady typu miej pretensje do siebie daruj sobie bo nic nie wnoszą w kwestii rozwiązania problemu. Nie jest to moja prywatna firma, tylko zakład budżetowy, więc obowiązuje ustawa o zamówieniach publicznych.

Byłoby fajnie, odkąd bawię się w rysowanie przewijało się przez forum kilka pomysłów, ale mam wrażenie, że deptamy w miejscu w sprawie.

Wiesz, to grubsza sprawa, więcej ludzi do tego potrzeba. Podejrzewam, że bez kasy się nie obejdzie.
Chodzę wokół tego, jakkolwiek wszystko jest wolniej, niż by człowiek chciał.