Jak mam traktować taki znak drogowy?

Dzień dobry wszystkim.
Mam zagwozdkę natury drogowej. Coś takiego jak na zdjęciu jest zgodnym z przepisami początkiem ograniczenia prędkości, czy tylko dekoracją?
Screenshot_20220821_195353

Tu masz tekst jednolity rozporządzenia…

Z tego co wiem to te znaki jak najbardziej obowiązują. Jak się mylę to chętnie się o tym dowiem.

Według rozporządzenia które pdlinkował @rmikke na ponad 250 wzorów znaków, nie ma niczego podobnego to tego tworu. Jest B-33, ale on jest okrągły. B-34 z kolei jest bliższy temu kadrowi (ograniczenie prędkości na prostokątnym białym tle), ale to też nie on. Z resztą w połączeniu z rozporządzeniem https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/szczegolowe-warunki-techniczne-dla-znakow-i-sygnalow-drogowych-oraz-17066287 okaże się, że zarządców dróg przepisy w tym zakresie się nie imają.
Nie żebym negował zasadność tego ostrzeżenia, ale wolałbym uniknąć wprowadzania do OSM danych o wątpliwej podstawie.
Bo jeśli znak ten jest mimo wszystko poprawny, to jak taktować takie dzieła?
https://tuwiazowna.pl/wp-content/uploads/2017/04/DSC_0041-361x218.jpg
https://brodnica.policja.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/142/142-102247_g.jpg

jeden link ma malutki obrazek gdzie nic nie widać, drugi to strona z błędem 403

Wczoraj na 403 odpowiedziałem już tym, ale wygląda że w wiadomości prywatnej do innego użytkownika:
“to jest/był odnośnik do jednego (w sumie dowolnego) ze zdjęć w tym artykule: Zwolnij-Daj Szansę Dziecku Na Drodze - Wiadomości - KPP w Brodnicy

Co do obrazka na którym nic nie widać, to może ten będzie lepszy:

Sympatyczna tabliczka, ale jako “apel” a nie obowiązujący “nakaz” zwolnienia :slight_smile:

No i stąd pierwotne pytanie - gdzie jest granica między takim apelem a prawomocnym znakiem?

W przepisach. Tym rozporządzeniu, które już czytałeś, oraz w Rozporządzeniu O Bardzo Długiej Nazwie, opisującym wymiary i sposób umieszczania znaków drogowych.

Tu znajdziesz Bardzo Długą Nazwę, ale tekstu jednolitego sam poszukaj.

1 Like

ten jest zdyskwalifikowany przez nieprawidłowy (za mały) rozmiar, brak atestów (z tego co widzę nie jest odblaskowe)

podczas gdy pierwszy przykład ma znaki które z tego co widzę te wymogi spełniają

Hmmm, czy np. można przyczepić znak do np. budynku/planszy/drzewa? Czy to może spowodować jego nieważność?

Mnie bardziej interesuje sama forma ich przestawienia. W Bardzo Ważnych I Długich Aktach Prawnych, które podlinkował rmikke znaki są szczegółowo opisane, jak się je umieszcza (na budynku może być, na drzewie nie), jak pionowo, jak poziomo itp. Tyle że nigdzie w tych dokumentach nie zalazłem wzmianki o możliwości łączenia kilku znaków w jedną tablicę (i to jeszcze z takim kobylastym opisem). Jak dla mnie zarządca drogi chciał dobrze, ale przesadził i sam złamał przepisy stawiając takie coś. A znaki niezgodne z przepisami nie obligują do ich przestrzegania.

1 Like

Łatwo sobie wyobrazić, że jakiś artysta, nazwijmy go: postmodernistyczny, zaczyna robić kolaże ze znaków drogowych, zachowując nawet ich przepisowy wygląd, średnicę, dobór kolorów. Czy taki kolaż staje się obowiązującym zestawem znaków drogowych w rozumieniu przepisów i prawa? Ano nie, nawet gdy dzieło to zostanie umieszczone przy drodze.
Jak rmikke wskazał, jedynie obowiązujące oznaczenia znajdują się w aktach prawnych. Gdy w nich czegoś nie ma, to nie są prawnie obowiązujące.

Zadałem sobie trud i przekopałem się przez tekst jednolity Rozporządzenia O Bardzo Długiej Nazwie. Tam są nawet rozrysowane dopuszczalne układy tablic zbiorczych dla znaków informacyjnych, więc możemy spokojnie założyć, że skoro tablicy z pierwotnego wpisu, ani żadnego z wklejonych tu znaków tam nie ma, to nie są one obowiązującymi znakami drogowymi.

Być może tablica z pierwszego wpisu jest przypominajką kawałek za legalnymi znakami, ale na upartego można pewnie ją zgłosić jako nieprzepisową tablicę, którą można pomylić ze znakiem drogowym.

Dodatkowo należy pamiętać, że poza siecią dróg publicznych (w lasach, na parkingach centrów handlowych, w ośrodkach wypoczynkowych…) właściciel lub administrator terenu może umieszczać co chce i jeśli ma to umieszczone w regulaminie, to taki znak obowiązuje na tym terenie. Powinien jeszcze być zrozumiały :wink: . Żadna policja nie będzie pilnować przestrzegania tych znaków, ale w razie kolizji czy innego zdarzenia, do którego zostanie wezwany patrol, zostaną wzięte pod uwagę.

4 Likes