Interesujący błąd w bazie danych

Ściągając w JOSM pewien obszar Szczecina otrzymuję komunikat błędu o treści “Niewłaściwa wartość atrybutu ‘version’ na elemencie z ID 757944137. Jest 0.” Problem dotyczy node’a, który jest drzewem. Gdy wyświetlimy szczegóły na stronie OSM, to faktycznie wyświetlana jest wersja 0, natomiast po wyświetleniu historii pokazywane są wersje 1 i 2.

Wygląda to na jakiś błąd w bazie danych. Gdzie to można zgłosić?

Problemy z baza mozna zglaszac na trac.osm.org.

Wspomnialem na ircu o tym przypadku i tymczasowo admin go poprawil w bazie recznie, na razie nie wiadomo czy ten problem powstal niedawno, czy siedzial w bazie od ostatniego changesetu w 2010.

Przypuszczam, że błąd nie jest stary, ponieważ wcześniej JOSM nie krzyczał. No chyba że w którejś z ostatnich wersji JOSM zmieniło się coś w obsłudze błędów.

Jak wyszukać tagi z pustą wartością za pomocą JOSM lub overpassa?
Poprawiając dzisiaj Włocławek trafiłem na mnóstwo takich “kwiatków” jak ten: https://www.openstreetmap.org/way/239697813
Nie spodziewałem się, że jakikolwiek edytor dopuszcza dodawanie pustych wartości, ale jak widać się myliłem, bo w tym przypadku winowajcą jest Merkaartor 0.18.1 :stuck_out_tongue:

Ciekawostką jest również to, że josmowy walidator tego nie wyłapuje - być może wynika to z tego, że taki błąd jest mało prawdopodobny, bo kiedyś było inaczej w tym względzie.

Zgodnie z https://github.com/tyrasd/overpass-ide/issues/29
powinno działać takie zapytanie: http://overpass-turbo.eu/s/34q
ale nie wiem czemu nie zwraca niczego skoro https://www.openstreetmap.org/way/239697813

Błąd overpassa. Na szczęście wygląda na to, że w JOSM działa to poprawnie. Trzeba wpisać
“addr:housenumber”=“$^”
w polu do wyszukiwania i zaznaczyć “wyrażenie regularne”.

Dzięki :slight_smile: