Import z Krajowej Inegracji Ewidencji Gruntów?

Zauważyłem, że KIEG ma bardzo dokładne budynki oraz lasy w swoich danych, pasują też idealnie do podkładu Geoportalu, więc powinny być bardzo dobre dopasowane do GPS.

Jeśli licencja na to pozwala (nie orientuję się niestety), to czy zrobienie importu nie było by bardzo dobrym pomysłem? Ze względu na dobre dopasowanie, rozwiązywanie konfliktów też nie powinno być problemem.

https://imgur.com/a/atriC5E

W żołnierskim skrócie: licencja nie pozwala. Dane zawarte w Ewidencji Gruntów i Budynków udostępniane są odpłatnie i bez zgody na dalsze rozpowszechnianie. Zmiana przepisów która miała pozwolić na takie wykorzystanie utknęła w Urzędzie Prezesa Rady Ministrów. Usługa KIEG zapewnia tylko to co w dyrektywie INSPIRE nazywane jest “usługa przeglądania”.

Wielka szkoda. Pozostaje czekać, aż (czy) zmiana przepisów przejdzie w ciągu kolejnych kilku lat.

Co w takim razie robi podkład polska.e-mapa.net: Buildings” dostępny chociażby w ID ?
Przecież ludzie na bieżąco rysują z tego budynki… :confused:

Z tego co kojarzę to odrysowanie jest wg GUGiK-u czym innym - Jendrusk będzie wiedział, bo chyba to było omawiane na spotkaniu z Głównym Geodetą Kraju.

Czy masz może namiary na to gdzie można sprawdzić stan tych zmian? Lub jak to się nazywa?

Czy też utknęło to przed etapem konkretnej propozycji zmian w przepisach.

Temat rzeka, ale w skrócie:

(na wstępie - nie jestem specjalistą od prawa geodezyjnego - powtarzam tylko co usłyszałem)

Na spotkaniu Główny Geodeta Kraju stwierdził że wszelkie mapy wykonane przez służbę geodezyjną nie są utworami w rozumieniu stosowanych przez nas licencji, więc nie mogą być na tych licencjach udostępnione. Są dokumentami urzędowymi, i jako takie znajdują się w domenie publicznej.

Opłaty o których mowa w przepisach nie są opłatami za udzielenie licencji, są opłatami za udostępnienie (czynność) i te opłaty miała znieść ustawa o zmianie ustawy (…), która ugrzęzła gdzieś w ścieżce legislacyjnej… A gdzie to można sprawdzić tutaj:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12321574

Ergo: w obecnym stanie prawnym nie otrzymamy tych danych nieodpłatnie, bo zgodnie z prawem służba geodezyjna ma obowiązek pobrać za ich udostępnienie opłatę.

Jeśli chodzi o rysowanie z podkładów serwowanych przez GUGiK - na naszą prośbę każdy WMS, którego możemy użyć do tworzenia mapy ma odpowiednią notatkę w dokumencie Capabilites:


<ows:AccessConstraints>
Wykorzystanie usługi nie podlega żadnym ograniczeniom z wyłączeniem automatycznego pobierania i kolekcjonowania obrazów lub informacji opisowych pobieranych funkcją GetFeatureInfo (tzw. harvesting). Nie podlega też ograniczeniom wytwarzanie i dalsze wykorzystywanie informacji, która wynika z bezpośredniego użycia usługi lub kompilacji prezentowanych przez nią treści z innymi danymi przestrzennymi.
</ows:AccessConstraints>

Ta notatka pochodzi z serwisu WMTS i dostępna jest pod adresem http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/WMTS/guest/wmts/ORTO?Request=GetCapabilities&service=wmts

Andrzeju, takie informacje - nazwałabym je fundamentalnymi - to powinny być zebrane na wiki. Żeby nie było za pół roku szukania i przypominania sobie jak to szło…

Odnośnie budynków to wiecie gdzie jest dostępna legenda oznaczeń zbudynków np. m2, t1?

Szukaj pod hasłami “instrukcja techniczna”, “mapa zasadnicza” :wink:

geoforum.pl/upload/files/pliki/130423_gesut.pdf
Strony 33-35.

Budynki, baza EGiB, http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190000393 - tekst jednolity rozporządzenia