Import of Hydrants in Poland

Hello!

I just came across this user account https://www.openstreetmap.org/user/abakus_uploader/history importing a lot of fire hydrants into OSM. Do you know if that import has been discussed somewhere, as I could not find anything on the import mailing list or anywhere else?

As there is some non-OSM related tagging attached to each object (like “strazakosm:send_date” and “strazakosm:sender_id”) it seems the import has not been performed too well. Also the source of the data might be in question.

Maybe the Polish community can help…

All the best,

highflyer74

This is normal. Data is collected by firefighters who use StrazakOSM app. This is done by jendrusk, now just he uses a separate account. Polish OSM community knows what he does.

How do you guys always find out about totally legit operations? I wish somebody could be as eager finding newbie mistakes instead :stuck_out_tongue:

Thank you for the info. This thread was not meant to criticise anyone working on OSM in Poland, but a hint for you to check a certain issue. So I do not really understand your reaction…

I am doing quite a bit of quality assurance worldwide, and rest assured, also newbie mistakes are being found. And if not, you are welcome to assist :wink:

Have a nice day!

I’m also quite known member of this community (or at least I hope so, and I’m feeling one) :slight_smile:

About this imports - few years ago our friend and also member of community - Dotevo - wrote some simple application for collecting of milestones, basing on it company I’m working in wrote android app - StrazakOSM. We added possibility of collecting also fire hydrants and some similar infrastructure. Using it users (mostly, but not only fire-fighters) collected about 60k of firehydrants and milestones during last few years. All this years they were sending collected data into our server and about once a week I was downloading it, verifying manually and uploading into OSM. Lately I made a python app based on 3 years of my experience working with this data, which is verifying sended items and uploading valid ones into OSM - rest dubious data stays on the server and I’m still verifying it malually.

About this two additional tags - sender and send date - most of Strazak OSM app users are not OSM users, but while they’re sending data they have to add to it some contact so I can call or mail them in case of any doubt during imports. When I was importing data malually all sended files were on my computer so I could verify everything in case of any problems with it reported by community. Now, when initial imports are made by app I’m loosing this ability so I had to enter this two additional tags just to know who sent this data and when, so as you see they are intentional - not examples of not well performed import. Also - users are submitting e-mail or phone number, but I do not feel authorized to publish this data, also I do not see the need, and that’s why this data is anonymized (sender_id). In case of problems, the community always contacts me and I explain the problem with sender.

Thank you for your vigilance - I hope your doubts are resolved now :slight_smile:

OSM rules about imports do not apply to Polish community. We tend to import data without discussion, documentation and verification. That way we try to keep OSM entry level quite high so no new blood will try to change things around here.

Nie robię importów, więc mam jakiekolwiek zadatki na bezstronność - ironię i sączenie jadu sobie daruj. Już jeden, który podjudzał nam nowicjuszy wystarczy. Jeśli widzisz kłopot, to go zasygnalizuj, społeczność OSM w Polsce wbrew Twoim wyobrażeniom nie jest monolitem.
Jeśli już chciałeś wyrazić swoje zdanie, wystarczyło to zrobić tak:

Tak prawdę mówiąc to jedyne znaczące importy dotyczą adresów, które są przez Zbigniewa w wątku o samotnych adresach powiadamiane, a inna rzecz którą teoretycznie nazwać importem to trasowanie budynków z Geoportalu głównie przez Władysława Komorka i rowers2 (gdzie w sumie czasem mam pewne zastrzeżenia).

W moim odczuciu niezadowalające są dawno temu wykonane importy oddziałów leśnych przez SQ9NIT (i innych). Raz, że wcale nie ma gwarancji pokrycia się z lasami (bo oddział to może też być inna własność Lasów Państwowych), a dwa że mogły ulec przypadkowej edycji na przestrzeni czasu.
Mogły one mieć lepszy skutek - moooogłyyyy - gdyby bardziej starannie je wykonano i ciężar właściwego zintegrowania z zastanymi danymi spoczywał w całości na importującym - zarówno w kwestii sprawdzenia danych źródłowych, dorysowania lasów spoza władania LP, jak i odpowiedniego potraktowania oddziałów-nielasów.
Nawet wtedy stanowią one problemy. Bardzo “ciekawie” wyglądają mapy wektorowe uproszczone na niskich zoomach (patrz np. Mapsforge, ale też inni), gdzie lasy pocięte na prostokątne oddziały po niezależnym uproszczeniu wielokątów (zmniejszeniu liczby węzłów Douglasem-Peuckerem) nie stykają się ze sobą. Oczywiście narzędzia powinny być lepsze i trzymać topologię, lecz tu jest to ekstremalne, a dla typowych przykładów jest to bardziej “graceful degradation”.

Przecież problem jest znany. Jak interesowałem się adresami to ktoś mi podesłał link do tematu o ich przeprowadzaniu. Tu jest dobre podsumowanie. Świadomość istnienia zasad OSM jest, ale ważniejsze jest, żeby postawić na swoje i pokazać kto tu rządzi. Korona z głowy by nie spadła gdyby lista z importami była uzupełniana, ale że sprawa przycichła to można już robić po swojemu.

Jak dla mnie zniechęcaniem nowicjuszy jest stawianie się ponad nimi. To, że jestem dinozaurem w OSM nie powinno znaczyć, że sobie porobię importy z pominięciem zasad albo będę obrażał ludzi bo mają za mało edycji.

@Janog
Ale zanim cokolwiek napisałeś rozumiem, że zapoznałeś się z tematem, przeczytałeś cały wątek nie tylko tytuł i wiesz co dokładnie robi aplikacja wysyłająca dane w ramach konta “abakus_uploader”?

Jeśli nie, to złamałeś własną zasadę:

Zakładam więc, że to zrobiłeś…

Tematem tego wątku są cyt: ‘importy hydrantów w Polsce’ wykonywane przez użytkownika “abakus_uploader”. Ty w tym wątku napisałeś, że ten import został wykonany bez przedyskutowania go, bez dokumentacji i weryfikacji - oczywiście jeśli piszesz na temat, bo jeśli miałeś na myśli ogół importów wykonywanych w Polsce to piszesz nie na temat - ergo: łamiesz własną regułę.

Jeśli faktycznie tak uważasz napisz proszę które z warunków wyznaczonych przez społeczność w temacie importów twoim zdaniem zostały spełnione, żeby działanie ww. aplikacji można było nazwać importem. Jeśli faktycznie okaże się że jest to import wyłączę aplikację i natychmiast rozpocznę ścieżkę prowadzącą do spełnienia warunków stawianych przed importami.

Jak dla mnie janog ma “ból dupy”, że OSM się rozwija i szuka on, gdzie by tu dokuczyć. Trzeba mieć na uwadze, że nie wszyscy są szczęśliwi z tego, że OSM w ogóle istnieje, ponieważ jest dla nich po prostu konkurencją.
The dogs bark, but the caravan goes on.

A co robić z takim napotkanym w lesie hydrantem?

Zaznaczyć go na OSM? :wink:

Odkęcić. Leci woda - zmapować jako emergency=fire_hydrant
Nie leci - odkopać. Jeśli jest podłączony do rury, zmapować jak wyżej i dać in_service=no
Nie ma rury - zmapować jako man_made=fire_hydrant (ewentualnie sprzedać na złom, skoro już jest odkopany)

Jak widzę mimo tylu lat od wojny to szaber na Dolnym Śląsku nadal jest dość popularny :stuck_out_tongue:

Tak a propos - pojawiła się propozycja rozszerzenia schematu tagowania hydrantów i można na nią już głosować (poprawka: oczywiście jeszcze nie):

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Fire_Hydrant_Extensions

Szukam jakiegoś info na oficjalnej stronie dla takich informacji:
https://wiki.openstreetmap.org/w/index.php?title=Special:Search&profile=default&fulltext=Search&search=strazakosm
https://wiki.openstreetmap.org/w/index.php?title=Special:Search&profile=default&fulltext=Search&search=stra%C5%BCakosm
https://wiki.openstreetmap.org/w/index.php?title=Special:Search&profile=default&fulltext=Search&search=stra%C5%BCak
https://wiki.openstreetmap.org/w/index.php?title=Special:Search&profile=default&fulltext=Search&search=abakus_uploader
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:emergency%3Dfire_hydrant

i w końcu :wink:
https://mapa.abakus.net.pl/blog/?page_id=280

Może nie byłoby takich pytań jak na początku wątku, gdyby na wiki osm była jakaś szczątkowa dokumentacja, a w komentarzu do changesetu jakiś link, choćby do tego wątku?

Tu jest coś, a jak nie ma to możesz dodać.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Ratownictwo/Po%C5%BCarnictwo - WikiProject Poland/Ratownictwo/Pożarnictwo

pożarnictwo - nie przyszłoby mi do głowy po tym szukać:)
Tak, tutaj możnaby coś wspomnieć więcej o projekcie a nawet zrobić przekierowanie ze StrażakOSM.