Identyfikacja obszarów ze zdjęć lotniczych

Przy okazji akcji mapowania w powiecie Wieluń zauważyłem, że pozostaje na mapie wiele “białych plam”. Rysując obszary rolnicze i lasy mam wrażenie, że większość obszarów udaje mi się zidentyfikować poprawnie a to dlatego, że dość dobrze znam tą część Polski i wprawiałem się na “swoim terenie”. Mimo tego istnieją obszary, gdzie nie wiem, czy mam do czynienia z łąką, nieużytkiem, terenem podmokłym czy terenem rolnym.

Czy ktoś z Was zna jakieś sposoby identyfikacji takich obszarów ze zdjęć lotniczych lub wie, kogo lub gdzie moglibyśmy ewentualnie spytać o wskazówki na ten temat?

Być może jest to niemożliwe i trzeba to po prostu sprawdzać w terenie jeśli chce się mieć pewność. Osobiście wolę zostawić białą plamę na mapie niż narysować coś nieprawidłowo po to tylko by mapa “dobrze wyglądała”.

Taki przykład:
http://www.openstreetmap.org/way/253702602
Czy to obszar rolny czy trawa?

Może fajny byłby jakiś system opart o tagi typu localrequest=* które zdalny maper mógłby zostawić osobie która jest w obszarze lokalnym i może takie rzeczy uzupełnić.
Z drugiej strony aplikacja która umożliwiała by obejrzeć jakie requesty są np na moim lokalnym bondingu.

Ale świetny pomysł!!! Dlaczego nikt nigdzie na to jeszcze nie wpadł?! Genialny jesteś!

Przecież setki ludzi widzi jakieś obszary i jak już rysuje, to może je też obrysować a potem o wiele łatwiej by było dla kogoś kto zna tąokolicę odpowiednio to otagować.

Zrobił byś do tego proposal? Rozdmucham to u sąsiadów poza Polska…

Na kierunkach GISowych sa z tego kursy, ale nie znalazlem na wiki OSM zadnych instrukcji. Na google dosyc latwo znalesc materialy na ten temat, a pod http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Landsat jest opisane jak podlaczyc odpowiednie warstwy landsat.

Moze byc jednak latwiej w razie watpliwosci sprawdzac dane miejsce w Corine Land Cover (lub jeszcze lepiej w Urban Atlas jesli jest pokrycie), gdzie juz jest zrobiona klasyfikacja terenow na podstawie kilku warstw Landsatu.

Nie mam doświadczenia i mój angielski pisany raczej nie umożliwi mi stworzenia proposala. Za to pomysł mi też się podoba, szczególnie że pewnie jest wiele osób które np lubią rysować, a nie mają pojęcia o szczegółach lokalnych. Inne osoby mają wiedzę o terenie, a nie potrafią rysować i chętnie by potagowały swoją okolicę ale ogranicza ich umiejętność rysowania. W ten sposób można połączyć 2 osoby aby powstała lepsza mapa.
Dobry byłby plugin do JOSM-a który by umożliwiał przebieganie po takim tagu i wspomaganie edycji typu next, next.

To rozwiń może ten pomysł po polsku. Na pewno znajdzie się ktoś, kto wspomoże z tłumaczeniem.

Dzięki Balrog za wskazówkę. Może warto by się rozejrzeć i zrobić z tego opis na wiki? Może są jakieś podręczniki, skrypty?

A sam tag fixme nie wystarczy?