Idę do szkoły, tylko jakiej?

Rozpoczyna się nowy rok szkolny. Dzieci, młodzież, nauczyciele… (ech)

W związku z tym chciałbym zaproponować akcję porządkowania naszych OSMowych szkół.
Nie jest to oficjalny konkurs, chociaż nie wykluczam wprowadzenia statystyk w trakcie trwania akcji lub po jej zakończeniu.

O co chodzi?
Na koniec sierpnia w naszej bazie było 2537 punktów, 5 łamanych otwartych (może bot?) oraz 2664 łamanych zamkniętych (obszarów/budynków?) otagowanych przez amenity=school.
Dodatkowo wprowadzonych jest 66 obiektów należących do 55 relacji.

W tym 505 punktów, 1 łamana otwarta, 995 łamanych zamkniętych, 19 relacji nie ma nazwy.
Jest kilkadziesiąt szkół z nazwami Przedszkole…, Sala gimnastyczna, Żłobek…, Politechnika. Są też przedszkola, które nazywają się Gimnazjum. Mamy nr z kropką.
Zdarzają się też name z kilkoma nazwami oddzielonymi ;.

9 obiektów to łamane wiązane - nie można wyciągnąć z bazy ich geometrii, mogę podać tylko współrzędne.

Wielu budynkom szkolnym brakuje building=school podczas gdy zawierają amenity=school (i okazuje się, że mamy kilka szkół na jednym obszarze). Zaleca się tagowanie przez amenity=school gruntu szkolnego, nie każdego budynku z osobna.
Wszystkie szkolne budynki (w ramach jednej szkoły) nie powinny zawierać tej kombinacji oraz nazwy szkoły, ponieważ nagle w jakiejś małej wiosce jest 5 szkół podstawowych (chodzi o np. wyciąganie jakiś statystyk na podstawie OSM).

Były na ten temat wielokrotnie podejmowane dyskusje, m.in.:
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=5180
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=12401

Może niechcący rozpocznę kolejną. Zanim jednak zadacie jakieś pytania spróbuję usystematyzować temat.

Propozycje dla tworzących/poprawiających szkoły:

a) Przez amenity=school z nazwą tagujemy obszar szkoły (o ile mamy taki obszar). Jeśli nie mamy obszaru proponuję postawić node z tymi tagami.

c) Budynki szkoły tagujemy jako building=school (bez nazwy).

d) Jeśli chodzi o zespoły szkół

  • Na obszar dajemy amenity=school z nazwą np. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10 imienia Mapowicza OSM.
  • W takim zespole są jakieś szkoły (mające oddzielne pieczątki, może REGONY) - Szkoła Podstawowa i Gimnazjum lub Liceum Ogólnokształcące i Technikum, itp. - w tym przypadku (wewnątrz obszaru zespołu) proponuję stawiać odpowiednią ilość node z amenity=school i właściwymi nazwami. Niezależnie od szukania lo czy zespołu, do którego należy, będzie znalezione.

e) Jeśli chodzi o nazwy - pełna nazwa w większości przypadków zawiera numer, imię i miejscowość (w OSM ogromna większość szkół nie posiada miejscowości i chyba tak jest dobrze) lub jakieś kombinacje tychże.

  • Może się zdarzyć, że zespół ma imię a szkoła wchodząca w jego skład - nie (chodzi o oficjalną nazwę). Nazwa szkoły należącej do zespołu może wyglądać tak: IV Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 imienia Kogoś Wielkiego w Jakimś-Mieście. Myślę, że IV Liceum Ogólnokształcące w zupełności wystarczy, o ile mamy niezależnie otagowany zespół.
  • Nieraz dochodzi do absurdów (w uchwałach instytucji administracyjnych) typu nr vs Nr
  • 4 czy IV Liceum Ogólnokształcące? Z tego co się orientuję w takim przypadku piszemy w systemie rzymskim.
  • W short_name można podać nazwę skróconą typu ZSP nr 10/ZSP10/ZSP 10, IV LO, SP nr 4/SP4, Gimnazjum nr 2/Gim2(?), Technikum nr 5.
  • W loc_name lub reg_name (?) np. Elektryk, Ekonomik
  • Może w official_name dać pełną nazwę z miejscowością np. III Liceum Ogólnokształcące [w Zespole…] imienia Mapowicza OSM w Jakimś-Mieście
    I tu powtórzę to co kiedyś pisałem przy innej okazji - jeśli nie znamy właściwej nazwy (może poza imieniem), lepiej jej wogóle nie podawać lub napisać Szkoła. Będzie łatwiej wychwycić takie przypadki i je poprawić. Będzie też jako taka pewność, że ta nazwa jest niewłaściwa.
    W nazwach zaleca się rozwijanie skrótów. Wobec tego piszemy imienia? Co z nr? numer mamy tylko kilkanaście.

f) Jeśli chodzi o obiekt godny adresu, to tu są zdania podzielone (na obszarze/budynku/wejściu) i nie chcę opowiadać się za konkretnym sposobem, względnie jeśli budynki mają jakieś nazwy literowe typu A dać to w addr:housename.

g) Na koniec zostawiłem relacje. Jeśli ktoś ma wypracowany sposób i chciałby się nim podzielić i przekonać pozostałych, zapraszam do wskazania przykładów.
Oczywiście to nie znaczy, że wszystkich mapujących chcemy zmusić do robienia relacji. Jak widać z wcześniej przedstawionych statystyk, relacji mamy bardzo mało.

Pod adresem http://osmapa.pl/w/szkoly/ dostępna jest mapa przedstawiająca zestawienie szkół w OSM. Zachęcam do poprawiania już istniejących oraz dodawania nowych szkół.

Jeśli rozpocznie się tu jakaś dyskusja, może w końcu ustalimy konkrety i będzie można z nimi wyjść do ludzi spoza OSM (może akcja na FB).

Chciałem się do czegoś przyczepić… ale nie mam do czego. Bardzo sensowna propozycja i zgodna z tym co dotychczas robię (poza building=school – nie widziałem sensu, ale mogę dodawać).

Co do relacji – nie rozumiem po co i nie mam pomysłu jak. To że w OSM są relacje nie znaczy, że trzeba je od razu na siłę wszędzie pchać. Najwyżej multipolygon może się przydać, gdy szkoła zajmuje więcej niż jeden obszar.

Zgadzam się z Jajcusiem w kwestii relacji.
Chciałem poruszyć jeszcze jedną kwestię, mianowicie tagowanie odpowiadające rodzajowi szkoły - czy jest to szkoła średnia, podstawowa czy inna. Wiem, że to wynika z nazwy najczęścięj, ale myślę o sytuacji, kiedy komuś przyjdzie ochota wyciągnąć z bazy np. tylko szkoły ponadgimnazjalne.

Bardzo dobra inicjatywa. Z przedszkolami trzeba by było zrobić to samo (w Łodzi wszystkie do poprawy;)), tylko nie ma building=kindergarden.
Nie wiem czy wiecie, ale jest na głównej stronie BIP link do bazy danych wszystkich podległych jednostek gmin, miast itp. Jest ona w formacie xml, więc może jakiś spryciarz by to przekonwertował do osm. Później pozostało by tylko rozmieszczenie w odpowiednie miejsca. Format danych:

<row>
<col name="id">15951</col>
<col name="subject_id">4764</col>
<col name="name">Szkoła Podstawowa Nr 8 Bełchatów</col>
<col name="postal">97-400</col>
<col name="fax">0-44 632-22-06</col>
<col name="phone">0-44 632-22-06</col>
<col name="email">podstawowa8@wp.pl</col>
<col name="email_red">podstawowa8@wp.pl</col>
<col name="www">www.belchatowgm.6.e-bip.pl</col>
<col name="officephone">0-44 632-22-06</col>
<col name="officefax">0-44 632-22-06</col>
<col name="hits">7877</col>
<col name="url_hits">2301</col>
<col name="address_before_teryt">Bełchatów, Ul. Dolnośląskie 112A    97-400 Bełchatów</col>
<col name="created">2008-01-18 10:32:29</col>
<col name="modified">2012-01-04 08:37:06</col>
<col name="state"></col>
<col name="substate"></col>
<col name="community"></col>
<col name="city"></col>
<col name="street"></col>
</row>

Jak widać, nie wszędzie adresy są ładnie wpisane, ale są. Plik jest tutaj. Wiem że importy kończą się czasami niezgodnie z planem, ale tutaj i tak trzeba by ręcznie wszystko poukładać.

Mam pewien problem jak oznaczyć szkołę. W rzeczywistości są to dwie oddzielne szkoły podstawowa i gimnazjum znajdujące się w jednym budynku ale formalnie nie tworzą zespołu szkół. Oznaczyłem cały teren tych szkół poligonem z amenity=school bez nazwy i dałem dodatkowo po jednym punkcie na szkołę z amenity=school oraz z nazwą i adresem. http://www.openstreetmap.org/browse/way/159155505

Czy ten sposób jest dobry?

Pozdrawiam

Mnie się to wydaje najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku.

śmiesznie to musi wyglądać potem w aplikacjach - przy robieniu spisu POI zazwyczaj bierze się punkty + na POI konwertuje obszary amenity=. Wtedy w aplikacjach będzie w tym samym miejscu podstawówka, gimnazjum i szkoła bez nazwy :).

Nie jest to w żaden sposób moje czepialstwo, po prostu ciekawostka - lepszego pomysłu na rozwiązanie tego problemu nie mam :slight_smile:

Dlatego ja od jakiegoś czasu mam inną koncepcję - taguję budynki lub węzły jako poszczególne szkoły, a teren szkoły objeżdżam oddzielnym landuse=residential z name=Teren szkolny.

Ale szkoła to nie jest zabudowa mieszkaniowa… a niby piszą, że landuse=residential używa się do zabudowy mieszkaniowej (dzielnice domków, osiedla itd)

Niech sobie piszą… dla mnie landuse=residential to obszar związany z szeroko pojętą bytnością człowieka, a jeśli OSM tak bardzo chce wszystko rozróżniać to mogę używać landuse=school :stuck_out_tongue: (nawet jest 235 przypadków użycia: http://taginfo.openstreetmap.org/tags/landuse=school) Przynajmniej częściowo rozwiązałoby to dywagacje pt. “jak tagować zespoły szkół?” i nieszczęsne stosowanie tego amenity=school do obszarów.

A jeśli na terenie szkoły ktoś mieszka? Często przy szkołach mieszkają nauczyciele - czy wtedy to już jest zabudowa mieszkaniowa? :wink: Nawet znam przypadek, że na terenie szkoły są ogródki działkowe… :wink:
Chodzi mi o to, że czym różni się teren szkoły (czyli obszar wokół budynku szkoły) od reszty miasta? Taki sam asfalt, taka sama kostka brukowa, taka sama trawa. Nikt lekcji nie prowadzi na chodniku (poza budynkiem szkoły), co najwyżej WF jest na stadionie, ale od tego mamy leisure=pitch, więc naprawdę nie widzę powodu by stosować amenity=school do obszarów, gdzie edukacja się nie odbywa w sensie stricte.

Reasumując więc, w ramach ujednolicania tagowania, proponowałbym stosowanie *landuse=school *do terenów przyszkolnych zamiast amenity=school. Że się nie renderuje? Nie pierwsza to rzecz, która się nie renderuje na osm.org… na osmapa.pl możemy zacząć to renderować :slight_smile:

PS. A tak ogólnie za bardzo się rozwodzimy nad pierdołami (pardon my french).

Ale po co?! Przecież amenity=school się świetnie sprawdza, jest powszechnie stosowane i zwykle ładnie renderowane.

I IMHO dalekie od „ujednolicenia tagowania” jest wprowadzenie nowego tagu, innego od czegoś co już jest powszechnie stosowane i zapewne dalej będzie tak stosowane w większości świata.

Wiele aplikacji pominie takie POI bez nazwy. Jak ktoś będzie chciał bardzo dopieścić swoją aplikacje, to z wzajemnego położenia obiektów wyciągnie co i jak. No i to jest dość rzadki przypadek, nie wydaje mi się to dość dużym problemem, żeby nagle robić rewolucję z użyciem popularnego tagu.

Też mi argument… highway=unsurfaced też było powszechnie stosowane i ładnie renderowane.

Zamknąłem statystyki dotyczące edytorów szkół. Minęły trzy tygodnie i czas na podsumowanie.

W tym czasie przybyło w bazie 315 obiektów z tagiem amenity=school. Wiele z obiektów już istniejących otrzymało nazwy, wiele obiektów dodano do bazy - w sumie było ich 352. Poprawiono również wiele błędów w nazwach. Spośród obiektów z nazwami typu szkoła i nazwami zawierającymi numer z kropką zostało poprawionych 36. Liczba obiektów bez nazw utrzymała się na tym samym poziomie (oczywiście mogą to być np. obszary szkół, dla których często nie wprowadzamy nazw).

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie się w edycję szkolnych obiektów. Szczególnie tym, którzy wzięli udział w akcji w sposób świadomy.

EDIT: Zawartość mapy nadal będzie aktualizowana. Odstępy między aktualizacjami planuję ustawić na ~7 dni.

Rok szkolny zakończony - czas na kolejne statystyki. Dane dotyczą obiektów z amenity=school.

W czasie roku szkolnego przybyło 1794 1961 obiektów co daje wzrost o 48,9 37,1%. Liczba punktów wzrosła o 26,3 23%, obszarów o 75,4 49,8%, a relacji podwoiła się o 69,7%.
Mapa zrobiła się przez to dość ciężka. Może na nowy rok szkolny pomyślę nad nową :wink:

Odsetek obiektów z błednymi i brakującymi nazwami spadł z 44% do 32,6% (zaznaczam, że dopuszczamy obiekty bez nazw). Liczba błędnych nazw spadła z 92 do 43.

EDIT. Wcześniej podane były statystyki dla obiektów z nazwami - zmieniono na dane dot. wszystkich.

Od początku z tymi statystykami były problemy. Zapomniałem, że pierwsza kolumna dotyczy obiektów z nazwami (a nie wszystkich) i we wcześniejszym poście podałem błędne wyniki (dotyczyły obiektów nazwanych). Poprawione.

“Idziemy tam, idziemy tam, …” :wink:

Popełniłem nową mapę dla obiektów edukacyjnych. Oprócz szkół zawiera przedszkola, i uczelnie. Objaśnienia pod przyciskiem “i”. I tu mam wątpliwości – jak umiejscowić college.

Okazuje się, że rozróżnienie takie funkcjonuje już w OSM, na dodatek w polskim.

Wykaz materiałów dotyczących klasyfikacji ISCED zebrałem na stronie pod “i”. I znów nie rozstrzygnąłem problemu okolic college. Może osoby bliższe tym poziomom edukacji będą mogły tutaj coś wnieść. Zapraszam do zapoznania się z materiałami i doprecyzowania klasyfikacji.

Na koniec – uzupełnianie OSM o ISCED. Proponuję zrobić to jakimś automatem po jednoznacznych nazwach (oczywiście po ustaleniu jednoznacznych wartości).
Autorzy propozycji dopuszczają łączenie wartości ISCED (1-3 lub 2;3;5). Czy warto oznaczać zespoły łączonymi wartościami (np. w przypadku, gdy oprócz zespołu zmapowane są składowe)? Wydaje mi się, że tak – wtedy od razu widać jakie poziomy wchodzą w jego skład. Tu jednak potrzebna jest dodatkowa wiedza.
Druga sprawa dotyczy sprecyzowania roku klasyfikacji, żeby uniknąć wieloznaczności (chodzi o klasyfikację 1997 i 2011). Czy i jak to oznaczyć?

Na drugi koniec – jedna z warstw będzie pokazywała potencjalne błędy kombinacji school/name/isced:level (gdy już ustalimy wartości ISCED).