Ну да, лучше вообще никак не обозначать, пусть бы висело в notes еще пару лет
P.S. Некоторые люди погрязли в чистоте тегов, вместо того что бы просто исправить то, в чем они уверены А обычным людям начхать каким значком и какими тегами все это отмечено - и если он видит что написано “Картинг” - то это для него точно уж не “Детская горка”, так что сейчас все сделано “правильно” - никто не увидит что там “Картинг”, все закодировано-затегировано - и в итоге результат примерно тот же что и notes необработанная, даже может и хуже… Ах да, тут же в форуме как то проскакивало, что OSM это не для людей, это ж для программеров цацка - когда им делать нехрен - они там что то обрабатывают Для людей это мапник, а так как он отстой, то надо делать так, что бы в нем нихрена не отображалось по человечески - и тогда это будет правильно
Добры дзень! Пры рэдагаванні мапы можа падасновай выкарыстощвацца спутникавая мапа гугла ? Тая што ёсць у рэдактары даволі старая і мясцовасць ужо змянілася.
Прывітанне! Шкада, што так, на іншых рэсурсах неяк ж іх прыкручваюць, было б шмат зручней па актуальных дадзеных дадаваць інфармацыю ў мапу. Можа магчыма напісаць куды распрацоўшчыкам, што пажадана рэалізаваць магчымаць падкладаць спадарожнікавую мапу гугла?
Якім чынам правільна пазначаць вуліцы? напрыклад, вуліца Ціхая, ці Ціхая вуліца ? на мапе назвы пазначаны і так і гэтак, слова вуліца і ў пачатку і на канцы.
Трэба памятаць, што ў Беларусі дзьве афіцыйныя мовы і калісьці была дамова для name выкарыстоўваць менавіта расейскую, хоць яно часам і супярэчыць правілу ground truth. Вы ж самі разумееце шырыню тэмы, тым больш што сягаць яна можа адэкватнасьці падтрымкі осм некалькіх моваў, прынятых схемаў тэгаваньня і існуючых інструмэнтаў рэдагаваньня дадзеных осм.
З паслядоўнасцю слоў у назве зразумела, а вось наконт мовы не зусім, навошта пазначаць расейскай мовай 2 разы ? name=* і name:ru=* ? на мапе тады ж і паказвае 2 назвы расейскаю моваю, а беларускай не паказвае увогуле.
Калі коратка: name ня ведае на якой мове ён напісаны і толькі ён адлюстроўваецца на openstreetmap.org і ў багацёх іншых праграмах, name:be і name:ru - назвы на адпаведных мовах. То бок name і name:ru зараз могуць супадаць, але могуць і не супадаць і ўвогуле гэта можа зьмяніцца ў будучыні.
Калі дакладней:
Добра падзяліць паняцьці дазеных і іхняга адлюстраваньня. Калі ў нас ёсьць дадзеные мы можам паказаць мапу на жадаемай мове. Іншая справа што на openstreetmap.org (і іншых праграмах) пакуль паказываецца только тое, што ёсьць у name. Спадзяюся, што Komяpa ўсё ж падыме openstreetmap.by дзе можна паглядзець мапу адпаведна тэгам name:be і name:ru. Таксама існуючыя назвы з name:be можна паглядзець на latlon.org.
З тэгамі name:be і name:ru спадзяюся пытаньняў нямае - яны пазначаюць назву на адпаведнай мове. Большае пытаньне па тэгу name які просто не прыстасаваны для пазначэньня некалькіх моваў. У сьвеце выкарыстоўваецца правіла ground truth, то бок што ты бачыш на шыльдзе, тое павінна быць пазначана ў тэгу name. Але ёсьць аб’екты ў якіх проста такіх шыльдаў нямае, ці яны могуць быць адначасова на розных мовах і ў гэтым выпадку на тэрыторыі Беларусі пагадзіліся пазначаць name па расейску: назва краіны, абласьцёў, мястэчак, рэкаў, вуліцаў, зупынак і ім падобныя.
Таму я бы прапанаваў наступны альгарытм: ў тэгі name:be і name:ru заносіцца назва на адпаведных мовах (калі яна існуе), ў тэг name пишам што бачым, ці па расейску, калі маем паўнавартасныя беларускую і расейскую назву.
Спадзяюся што больш патлумачыў, чым дадаў блытаніны.
Хочу помочь замене нейм =русский на нейм белорусский. Читал . что проблема у подребности тегирования обьема инфы. Дайте задание . Я заинтересован в быстрейшей замене нейм русский на нейм белорусский. Отец белорусс, а я гражданин Житомирской области Украины.
Если с именами населённых пунктов в целом дело обстоит хорошо, то с другими объектами из рук вон плохо.
Ищите официальные списки улиц населенных пунктов с именами на двух языках. Ссылки на те, что нашли, публикуйте на форуме, чтобы другие мапперы могли использовать, и вносите name:be в OSM.
С такими хотелками пожалуйста притормозите. У нас достаточно квалифицированных пользователей, которые сделают все, что надо, и делать они будут тогда, когда это будет надо…