Pytanie, kiedy drogę można uznać za proposed? Może byśmy jakoś to zawęzili bo nasi politycy fantazję mają wybujałą a pieniędzy starcza im na 1% tego co obiecają. Tymczasem takie drogi pogarszają trochę czytelność mapy. Może tylko te co mają decyzję środowiskową albo konkretny projekt? Po rozstrzygnięciu przetargu zmienialibyśmy status na construction? Czy wystarczy wpisanie w MPZP?
Co czynić?
Przebieg jest ustalony ostatecznie, gdy jest prawomocna decyzja środowiskowa. MPZP tego nie daje. Z kolei nieprawomocna decyzja środowiskowa może być jeszcze zaskarżona i uchylona w całości lub części i potem teoretycznie może być wybrany inny wariant.
Rysuję sporo dróg w budowie, ale jednak unikam rysowania “proposed” właśnie ze względu na rendering - zbyt rzucający się w oczy i niewiele różniący od “construction”. Gdyby była jakaś delikatna kreska, to co innego.
Ja na pewno bym wszystkie z Planów Zag. Prz. nanosił.
- Świetne gdy się np zmienia miejsce zamieszkania - widać czego się spodziewać w okolicy.
- Za wiki highway=proposed - For planned roads, use with proposed=*
Co do renderowania to problem renderowania
Ostatnio zmieniałem drogę, która była po rozstrzygnięciu przetargu z “constuction” na “proposed”. IMHO dobry moment na zmianę w drugą stronę to moment faktycznego rozpoczęcia robót.
Jest jakiś tag dla oznaczenia odcinków remontowanych?
jest propozycja temporary:=
Ja w krk wieksze roboty drogowe oznaczyłem landuse=construction i jakoś nikt nie miał pretensji
Można jakieś szczegóły?
Chciałbym wrócić do tematu bo, któś się pospieszył ze wschodnią obwodnicą Wrocławia a tu okazuje się, że wariantów jest kilka:
http://imageshack.us/photo/my-images/607/wowkielczowek.jpg/
Jest sens bawić się w to jak nie ma prawomocnej decyzji środowiskowej?
Ja osobiście bym tego nie rysował.
Warianty zazwyczaj mają tak, że jeden jest rekomendowany przez inwestora i jest najbardziej prawdopodobnym. Oprócz tego są plany zagospodarowania i rezerwy komunikacyjne, które mogą się pokrywać z wariantem rekomendowanym, ale nie muszą. Narysowanie kilku wariantów bez opisania, który jest rekomendowany, a które są zupełną fantastyką powstałą tylko ze względu na np. protesty tylko zaciemnia obraz zamiast go rozjaśniać.
Ktoś wrysował wariant obwodnicy Wrocławia a tu dopiero konsultacje z mieszkańcami pojawiają się:
http://www.wroclaw.pl/konsultacje_spoleczne_w_sprawie_koncepcji_budowy_drogi_wojewodzkiej,1.dhtml
Może właśnie dlatego? Wyrysował kilka wariantów, czy tylko jeden?
Jeden.
Swoją drogą nie byłoby wygodniej np:
highway=, proposed=proposed
zamiast
highway=proposed, proposed=
Prawdopodobnie wszystkie renderingi i programy zwrócą uwagę tylko na highway i będzie bajzel.
Ja mysle, ze cos co nie jest (jeszcze / juz) drogą nie powinno wcale miec tagu highway, inaczej tak jak mowi Dotevo programy beda sie mylily.
Taka jest tez “dobra praktyka” w informatyce, zeby rozszerzenia modelu danych byly tylko rozszerzeniami a nie zmianami obecnego.
Więc po raz kolejny wygoda została poświęcona w imię poprawności danych
Gdyby wszyscy ludzie zawsze robili, to co jest wygodniejsze, nadal siedzielibyśmy na drzewach i wpierdzielali banany
A tak na temat: gdy droga jest już fizycznie gotowa, ale nie jest oddana do użytku, to lepiej ją oznaczyć jako zamkniętą czy jako nadal construction?
http://www.openstreetmap.org/browse/way/144448918 - ta droga jest zamknięta a tu niby przejezdna…
Ja bym oznaczył jako construction.
Podłączę się z pytaniem o “construction”. Czy tag ten jest prawidłowy dla drogi, której fizycznie nie ma?
Nie, do tego jest highway=proposed.
Tak też myślałem. Znalazłem właśnie w regionie takie wirtualne budowle:
http://www.openstreetmap.org/?lat=53.97055&lon=22.78693&zoom=16&layers=M