granice gmin do wykorzystania

Wygląda na to, że z API sejmometru można pobrać granice gmin, do wykorzystania w OSM:
http://sejmometr.pl/api/przyklady#pobieranie_danych_geodezyjnych_dla_gminy

Kiedys napisal do mnie Jakub Gornicki, tworca sejmometru, wlasnie na temat tego jak pobrac dane granic gmin, ktore wykorzystuje sejmometr. Niestety nie bylo to zrodlo ktore zezwala na wykorzystanie ich w OSM.

Można się bezczelnie zapytać, jakie to źródło? I dlaczego sam sejmometr nie zakazuje ich wykorzystania w OSM?

Zostalem poproszony wtedy o to, zeby jeszcze nie rozglaszac bo zrodlo mogloby zniknac. Ale nie trudno zgadnac. Moze to zrodlo sie zmienilo i teraz jest juz inne.

W kazdym razie cytowane Warunki korzystania z API odnosza sie tylko do “utworow i baz danych, do których przysługują jej [fundacji] autorskie prawa majątkowe oraz prawa pokrewne”, a nie pisze ktore to sa utwory. Wiec sam tekst w sumie nie zezwala na nic jesli nie wiemy ktore to sa utwory.

Zadałem to pytanie Vagli na fejsie.

https://www.facebook.com/piotr.vagla.waglowski/posts/505842336114427?comment_id=22149904&offset=0&total_comments=6

Geoportal.gov.pl to też jest “publicznie dostępne, oficjalne źródło”, a jednak nie możemy z niego korzystać :P, więc to taka odpowiedź “od niechcenia”.

Czytając ten fragment :
“Informacje, do których dostęp uzyskuje się przez ePF_API są informacjami publicznymi w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej. Są to również akty normatywne lub ich urzędowe projekty, urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole, o których mowa w art. 4 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jako takie zaś nie są przedmiotem prawa autorskiego.”
to ja rozumiem, że wszystkie dane z API sa informacją publiczną a cytowany przez Ciebie fragment dotyczy praw do tego co sama fundacja wytworzyła lub może wytworzyć (jako wynik przetwarzania tych danych publicznych).

Ja tez tak rozumiem ten fragment, ktory byl cytowany.

Niestety to, ze cos jest informacja publiczna oraz, ze nie jest przedmiotem prawa autorskiego w Polsce jeszcze nie nic nie znaczy, bo moze byc np. przedmiotem prawa geodezyjnego i kartograficznego.