Granice, dzielnice i inne składowe zamieszania

Prosiłbym kogoś bardziej obeznanego w temacie o sprawdzenie gdzie tkwi problem. Przykładowo poszukajcie na głównej stronie “Brynicy, Katowice”. Ulica taka leży w Katowicach, zamknięta jest w obszarze granicznym (a przynajmniej tak to wygląda), jednak w wynikach wyszukiwania widzimy totalny chaos: “Droga osiedlowa Brynicy, Szopienice, Sosnowiec, Katowice, Silesian Voivodeship, Polska”… Skąd tam się wziął Sosnowiec skoro jest granica, a i dzielnica Szopienice ma przypisane miasto Katowice? W programach nawigacyjnych ulic tego typu nie można znaleźć tam gdzie trzeba tylko właśnie (na przykład) w Sosnowcu…

Inny przykład - “Bończyka, Mysłowice” - wynik “Droga osiedlowa Norberta Bończyka, Janów, Sosnowiec, Mysłowice, Silesian Voivodeship, Polska”… eee… jaki Janów, jaki Sosnowiec? Janów jest za granicą - na obszarze Katowic, Sosnowiec jest za granicą Mysłowic, więc o co biega?

Czy problemem może być to, że miejscami granica Katowic jest członkiem tylko jednej relacji (Katowice), a nie dwóch (Katowice i sąsiednie miasto)? Taki Sosnowiec chyba w ogóle nie ma swojej relacji w granicach…

4/3!!

Popoatrzylem na ten przyklad (na ten drugi narazie nie patrzylem) i z dokumentacji wynika, ze dla wyszukiwarki place=city jest rownoznaczne z admin_level=8, natomiast granica Katowic ma admin_level=6 jako granica powiatu. Z kolei Szopienice maja place=suburb czyli odpowiednik admin_level=10. Nominatim szuka wiec czegos co by odpowiadalo admin_level=9, 8 i 7, zeby wcisnac pomiedzy Szopienice i Katowice. Sosnowiec jest blizej od Katowic wiec pada na Sosnowiec.

Wydaje mi sie, ze moznaby to poprawic rysujac granice gminy, w ktorej leza Szopienice, z admin_level=8 (o ile sie nie myle, to gmina Katowice ma ta sama granice co Powiat katowicki)… na probe dodam relacje gminy i zobaczymy co bedzie.

Oczywiscie to bez sensu, ze Sosnowiec nie jest eliminowany z wyszukiwania z racji tego ze lezy poza granica powiatu.

Może po prostu dla miast na prawach powiatu trzeba by robić dwie relacje z tymi samymi granicami – z admin_level=6 i admin_level=8?

Tez tak mi sie wydaje i zrobilem tak dla Katowic. Mysle ze relacji admin_level=8 nie bylo tam dlatego ze jeszcze nie wiele gdzie w ogole mamy zmapowane granice gmin.

Ale tez mysle ze gdyby nominatim zostal poprawiony tak zeby nie szukal wezlow z admin_level X poza granicami ktore maja admin_level < X, to tez by poprawilo wyniki wyszukiwania w tych miastach.

(Nie wiem jak czesto aktualizuje sie nominatim ale wynik jeszcze sie nie poprawil.)