granice administracyjne złączone z drogami

Hej!

Sporo ostatnio eksperymentuję z indeksowaniem adresów oraz walidacją różnych rzeczy i wyszła mi ciekawa rzecz:

otóż granice boundary=administrative złączone z drogami (lub gdy droga jest częścią relacji granicznej) powodują spore problemy przy klasyfikacji drogi do miasta, gminy, itp - nie można ocenić, czy należy ona jednej czy do drugiej. A często mikro-błędy przy zaokrągleniach współrzędnych w bazach danych sprawiają, że różne odcinki tej samej drogi przypisywane są losowo do obu gmin.

Wiem, że często w rozporządzeniach jest informacja, że droga X jest jednocześnie granicą - ale zazwyczaj mozna ocenić gdzie mimo tego należy ona administracyjnie i narysować granicę tuż obok, tak żeby pokrywała tą drogę (przynajmniej w przypadku, gdy droga ma nazwę).

Nie wiem, czy to było już poruszane, ale postuluję gorąco aby nigdy granice nie były złączone z drogami (na tej samej zasadzie co rozdzielanie landuse i dróg). Wyklepany naprędce walidator pokazał mi kilkaset takich przypadków, pewnie za jakiś czas usiądę i to poprawię.

Hehe, tak się złożyło, że wczoraj na spotkaniu mówiłem o tym, żeby nie przyklejać granic do dróg i nie wykorzystywać dróg do relacji granicznych :slight_smile:

IMO takie coś rzadko się zdarza, żeby granica biegła w osi drogi. Zwykle granica biegnie po którejś stronie drogi (np. w tzw. rowie).

Co ciekawe, mimo że droga przebiega tuż za granicą administracyjną to nadal może mieć nazwę przydzieloną przez tę administrację i różną od nazwy w sąsiadującym terenie administracyjnym. Przykładowo ulica Skrzeczkowicka w Żorach:
http://geoportal.zory.pl/portal/mapa/index.php?id=EA3781ABF18E4EF39441AF4DE94BCC45&l=vkom_ulice

Tej podwójnej nazwy brakuje w OSM, jest tylko Myśliwska, czyli ta sama ulica w Jastrzębiu-Zdrój:
https://www.openstreetmap.org/way/244031852

Małe sprostowanie.
Granice są raczej stałe, a przebieg dróg się zmienia.
Czyli droga biegnie koło granicy, a nie odwrotnie. :slight_smile:

Nie mam żadnych twardych dowodów na potwierdzenie tych słów, ale myślę, że jednak częściej granicę wytycza się koło drogi, niż drogę koło granicy. Jakoś bardziej prawdopodobne są dla mnie słowa “dawaj Stefek, granicę się da wzdłuż tej drogi tutaj” niż vice versa.

Mam dokładnie ten problem w okolicach Wisły. Poprawiam powoli granicę, ale nie wiem czy dobrze robię. DObrze?
http://www.openstreetmap.org/changeset/26821761
http://www.openstreetmap.org/changeset/26822016

Tego to w ogole nie wiem jak ruszyc, bo na jednej way mamy granice administracyjna i sciezke oraz szereg relacji: szlaki turystyczne i roznego typu granice administracyjne. Pomocy!
http://www.openstreetmap.org/way/130078230

Granicę administracyjną wytycza się po granicy działki. Poza tym, obecnie granic administracyjnych raczej już się nie wytycza, co najwyżej zmienia się przynależność poszczególnych jednostek.

Przebieg tych granic jest przesunięty.
Porównaj z EMUIA

wms:http://emuia.gugik.gov.pl:80/wmsproxy/emuia/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=emuia:mapa_punktow_adresowych,emuia:layer_miejscowosci_granica&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

lub

wms:http://emuia.gugik.gov.pl:80/wmsproxy/emuia/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=emuia:layer_miejscowosci_granica&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

To ja poprawić przebiegu granic nie umiem, bardzo proszę by ktoś się tym zajął. Mogę poodklejać od dróg tam gdzie znajdę problem.

To nie jest takie trudne,
Przejrzyj: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Relation:boundary
Dodaj powyższe WMS’y do JOSM i mająć podkład warstwy z WMS’u przesuń węzły granicy.
Wybierz sobie jakąś wieś w okolicy i spróbuj wyrysować jej granice.
Tu jest podgląd do obszarów z granicami: http://osmapa.pl/w/admin/?lat=49.91674&lon=19.90722&zoom=11&ol=ENDXCBVJ&legend=1

Jak skończysz to daj znać a ja je ewentualnie poprawię.
Ważne aby zacząć :slight_smile:

Tu będzie problem, bo ja nie korzystam z JOSM. Nawet mnie nie namawiaj, nie tacy jak ty próbowali :wink:

Oddzieliłem granicę od ścieżki na całej długości, tj. zdjałem tag path z granicy i narysowałem poprawny przebieg ścieżki (dzięki Stravie). Problem mam teraz taki, że na tej granicy administracyjnej ciągle pozostały oznaczenia relacji szlaków turystycznych, i to mnie serio przerasta. Czy ktoś byłby skłonny naprawić te relacje? To jest trochę dłubania, ale moim zdaniem koniecznego…

Poprawienie granic administracyjnych to już z pewnością zostawię komuś kto ma JOSM :slight_smile:

Zaraz poprawię. :slight_smile:

Czy mi się wydaje, czy po tych poprawkach zniknęły szlaki turystyczne na pewnym odcinku? Rekrutacja wspominał, że jakieś były, a na waymarkedtrails nie ma tam obecnie żadnych: http://www.waymarkedtrails.org/pl/?zoom=16&lat=49.61003&lon=19.00965&hill=0
Granice administracyjne można zawsze odtworzyć z WMSa, relacji szlaków jednak jest (przynajmniej mi) zawsze trochę bardziej szkoda (wszyscy wiemy, jak przeważnie wyglądają opisy szlaków turystycznych - niewiele da się zwykle na ich podstawie narysować).

Domiss, ja usunalem z kilku odcinkow granicy zanim zorientowalem sie, ze to jest blad taktyczny. Moge wskazac ktore konkretnie changesety, jesli to potrzebne. Jesli mozesz pomoc przeniesiec te relacje na drogi z granic bede wdzieczny,

Dodałem usunięte fragmenty szlaków do istniejących ścieżek. Na szczęście dziury były jeszcze wypełnialne w sposób dość oczywisty ;). Wygląda też na to, że jeśli wcześniej były jeszcze relacje szlaków na granicach administracyjnych, to już Władek je poprzenosił i w tej kwestii nie miałem nic do roboty :).

Super, dzięki!

Domiss, ale tu jest coś źle:
http://www.openstreetmap.org/way/122909520#map=16/49.5807/18.9862

Tu nie ma dwóch ścieżek idących równolegle, jest jedna. A relacja szlaku jest na tej, która jest narysowana źle.

Wcześniej podczas poprawiania sprawdzałem tylko braki w ciągłości szlaku - w to miejsce więc nawet nie patrzyłem. Już jest poprawione ;).