Granice administracyjne - ujednolicenie

Oprogramowanie musi znać różnice - po to na wiki są tabele z opisanymi podziałami administracyjnymi każdego kraju. Z tego co pisał Marek w profesjonalnych nawigacjach też tak jest robione. W OSM niektóre kraje mają granice administracyjne w relacjach multipolygon a nie boundary=administrative i to też trzeba brać pod uwagę.

W kodzie nominatima nie grzebałem, ale taki mkgmap ma osobne definicje dla różnych krajów. Z uogólnianiem granic administracyjnych to tak samo jak z uogólnianiem typów dróg w skali świata - trzeba brać pod uwagę lokalne uwarunkowania bo highway=secondary u nas i na Saharze może się deko różnić :wink:

Jak otagujesz dzielnice jako level 9 a osiedla jako level 10 to już żadne oprogramowanie nie rozróżni osiedla od wsi i skopie indeksowanie. Mamy zasadniczo przyjęty pewien model i nie możemy go naginać do lokalnych niuansów bo zrobi się znowu bałagan. Potem Pcim Dolny sobie wymyśli trójstopniowy podział administracyjny miasta i wszystko się rozsypie.

Skoro już są poruszone dyskusje tagowania dzielnic i osiedli to można zmodyfikować ogólny schemat żeby nie było takich problemów w przyszłości.

2 – granica państwa
4 – granica województwa
6 – granica powiatu
7 – granica gminy
8 – granica miasta
9 – granica jednostki pomocniczej gminy (sołectwa, dzielnicy lub lokalnych odpowiedników dzielnic)
10 - granica wsi
11 - granice osiedli, przysiółków w ramach wsi
12 – granice działek ewidencyjnych

Wtedy ma to ręce i nogi - nad wsią jest sołectwo, pod wsią jest ewentualny przysiółek. Równolegle działają dzielnice i osiedla i w miarę sensownie można tego używać w nawigacji. Spójność zapewni się sama, bo z wyłączeniem jakiś jawnych błędów wieś nie będzie w granicach miasta a osiedle w ramach wsi.