Granice administracyjne - pytanie

Cześć!

Jestem właśnie na etapie przebudowywania reguł służących do tworzenia indeksów ulic i miejscowości w OSMapie na Garmina. Wygląda wszystko bardzo obiecująco i wyszukiwarka będzie działać o niebo lepiej :stuck_out_tongue:

Mam tylko jedno pytanie:

W Garminie indeks zawiera takie pola jak: nazwa miasta, region i kraj. Próbuję to zmapować w jakiś rozsądny sposób na granice administracyjne (wszystkie obiekty w ramach wybranej granicy administracyjnej mogą mieć przypisane jej atrybuty i tak też być wyszukiwane).

Jak dotąd największy problem mam z Warszawą. Wg. naszej wiki administrative level 10 to “granica miasta w gminie miejsko-wiejskiej, granica wsi, sołectwa (jeśli istnieje)” - w wawie tym levelem są oznaczane gminy-dzielnice, które prawnie już nie istnieją.

Wg. wiki level 8 to nazwy gmin i rzeczywiście w indeksie ląduje “GMINA WARSZAWA”.

I teraz pytanie - aby dla oprogramowania i nawigacji dane OSM miały ręce i nogi, gminy miejskie powinny mieć osobny administrative level, np. 9 - aby były traktowane jako miasto. Nie wiem, czy był już taki pomysł, czy nie ale odkąd pracuję nad indeksem do Garmina sprawa ma znaczenie kluczowe :slight_smile:
Będę wdzięczny, jeżeli wypowie się ktoś kompetentny w tej sprawie :).

P.S - polecam pobawienie się MapSource z OSMapą - korzystając z wyszukiwarki ulic/obiektów można namierzyć ogromne ilości błędów, literówek, byków ortograficznych, itp :).

Nie znam sie na mapach Garmina, ale z tego co mowisz, wynika, ze kazdy element moze miec przypisane: miasto, region i kraj. Kraj to wiadomo. Region to moze byc powiat lub wojewodztwo (nie wiem jak wybrales). A miasto z tego co rozumiem chcialbys zostawic puste jesli cos znajduje sie poza miastem. Wiec ja proponowalbym zmapowac gmine na pole “miasto” – nikomu chyba to nie zaszkodzi.

Dzielnice nadal istnieja administracyjnie, tylko nie jako gminy, wiec tez wydaje mi sie, ze wrzucenie ich w OSM do admin_level 10 nie szkodzi (ale mozna dyskutowac czy nie powinno to byc 9 lub 11. Wydaje mi sie, ze wszystko jedno)

Trzeba pamiętać że Garmin to wąsko myślący Amerykanie
którzy nie widzą że istnieje reszta świata.

Tak więc region = stan w USA.

Region w Garminie przydaje się gdy wyświetlane jest kilka identycznych nazw miast
i nie wiem które mamy kliknąć.

CNE czyli firmówka Garmina wyświetla w Polsce gminę.
Co jest raczej bez sensu. Bo gmin jest tak dużo że nikt ich nie spamięta (2500)

UMP wyświetla województwo co jest ok ale jak szukasz Nową Wieś to dostajesz duplikaty
jak coś trochę mniej popularnego to już dobrze działa.

Można wyświetlać jeszcze powiat co ma swoje wady i zalety bo powiatów na pamięć
wszyscy nie znają (379 ich jest ).

P.S. Jak ci się uda to skasuje WERSALIKI z mapy. Nie wiem jak innych ale
mnie to strasznie w oczy kole.

Michał

A to może połączyć jedno z drugim i zrobić region=‘powiat, województwo’?

Więc tak - opcji “Powiat, województwo” nie można zrobić, bo wyszukiwarki garmina (np. MapSource) są bardzo upośledzone i jak wpiszesz “Warszawa” to już “Gmina Warszawa” nie znajdzie.

O co mi tak naprawdę chodzi to o fakt, iż w bazie ląduje nazwa “Gmina Warszawa” a nie “Warszawa” - bo granice miasta są opisane jako gmina (co oczywiście jest zgodne ze stanem faktycznym). Tak więc problem polega na tym jak to można obejść - w tym momencie wyszukiwarka nie złapie żadnego miasta o statusie gminy a jest ich całkiem sporo. Prędzej czy później z tym problemem będzie się borykać coraz więcej oprogramowania, bo właściwą nazwą miasta jest opisany tylko punkt place=city, a nie jego granice. Nawet olewając sprawę Garmina, dla większości użytkowników posługiwanie się nazwami gmin zamiast miast będzie bardzo nieintuicyjne.

Moja propozycja jest taka, aby podział administracyjny w OSM był następujący:

2 – granica państwa
4 – granica województwa
6 – granica powiatu
8 – granica gminy
------ BEGIN NOWE------
9 - granica miasta o statusie gminy. O ile gminy tagujemy nazwą np. “GMINA GIŻYCKO” o tyle granice miasta samą nazwą np. “GIŻYCKO” - pozwala to na poprawne gromadzenie danych do indeksów miejscowości.
------ END NOWE-------
10 – granica miasta w gminie miejsko-wiejskiej, granica wsi, sołectwa (jeśli istnieje)

W praktyce będzie to polegać na tym, że ten sam obszar będzie otagowany i jako level 8 i jako level 9 tylko z odpowiednią nazwą.

Co do innych rzeczy związanych z Garminem: obiekty nie znajdujące się w granicach miast tagowane są nazwą gminy. Jako region wpisywane jest województwo, chyba że akurat nie ma danych (wg. indeksu wygenerowanego przeze mnie, w OSM są granice tylko 5 województw - chyba, że coś zepsułem) to idzie powiat.

Miszka: Chodzi Ci o nazwy miast i ulic w OSMapa-OGONKI pisane wielkimi literami? Walczę z tym od samego początku, ale to wina konwertera ;(

Moze niech to bedzie po prostu boundary=city czy cos takiego. Jesli taka jednostka nie jest w hierarchii administracyjnej to bez sensu wciskac ja w kategorie boundary=administrative i nadawac admin_level.

A da sie wcisnac wyrazenie ktore po prostu pominie slowa “powiat”, “wojewodztwo”, “gmina”? (i ewentualnie “miasto”, bo niektore powiaty oficjalnie zamiast “powiat jakistam” nazywaja sie “miasto…” lub “powiat miasto…”)

Wolałbym w kodzie nie robić takich protez, bo to nie rozwiązuje sytuacji.

Sprawę wyszukiwarek rozwiąże tag, który znalazłem na wiki:

short_name: Common abbreviation, useful for searching (recognized by Nominatim)

Czy ktoś jest przeciw? Jeżeli nie to uzupełniłbym nasze wiki o informację o tagowaniu granic administracyjnych pod kątem wyszukiwarek.

I drugie pytanie - czy da się w jakiś łatwy sposób zaimportować do JOSM jedynie obiekty administrative=boundary?

Ja mysle, ze w miare rozwiazuje. Ale tak mi przyszlo do glowy: czy istnieje w ogole cos takiego jak Gmina Warszawa? W wikipedii nic sie pod ta nazwa nie pojawia. Nie powinnismy po prostu zmienic nazwy tej jednostce na Warszawa lub Miasto Warszawa?

Za pomoca xapi lub overpass.

Chciał bym zauważyć, iż propozycja powyżej dość pobierznie pobieżnie odnosi się do sprawy PL, a skupia się tylko na Warszawie. A brakuje tam np miast na prawach powiatu np Kraków. Przy czym wtedy mamy powiat miejski Kraków (często w polach powiat wpisywany jako m. Kraków) oraz powiat krakowski, który sąsiaduje z miastem.

Otóż to, balrog, dlaczego nie napisałeś o pozostałych miastach w Polsce? :wink:

Ale mowimy o gminach, Gmina Kraków też chyba powinna nazywac sie po prostu Kraków.

Miasta na prawach powiatu w kontekscie tego watku nie robia roznicy. To raczej nie problem, ze granica powiatu pokrywa sie z granica gminy.

Na podobnej zasadzie dodawałbym uproszczone nazwy do województw - oficjalna nazwa to np. “Województwo Wielkopolskie” a uproszczona to po prostu “Wielkopolskie”.