Gra MapUpdater - pomysł

Hej,

Ostatnio coraz częściej trafiam na przeterminowane dane. Widuję na mapie POI nieistniejące od wielu lat z datą ostatniej edycji kilka lat temu. Dlatego pomyślałem, że warto zająć się problemem zawczasu, ponieważ im więcej POI mieć będziemy tym trudniej nad tym zapanować, a raz wprowadzonych danych się nie sprawdza.

Załozenia gry:
-Napisana w HTML5 tak aby działała na każdym nowym telefonie.
-Rozgrywka oparta o proste misje mające na celu dodanie nowych danych lub sprawdzenie starych.
-Użytkownik odpalając gre dostaje listę misji do wykonania w promieniu 500m (lepiej pewnie mieć to regulowane) od swojej lokalizacji
-Użytkownik należy do jakiejś drużyny (max kilka na raz) np. Polska, HOT itp

Jestem w stanie napisać jakiś proof of concept w kilka dni. Pytanie czy ktoś się zainteresuje czymś takim? Ogólnie to ma być to coś pomiędzy grą, a wygodnym zbieraniem brakujących informacji w terenie.

Ciekawy pomysł. W ingress trochę ludzi gra, to przy odpowiedniej reklamie to też by się przyjęło. Jest tylko jeden problem, jaki zawsze jest przy tego typu grach: cheating, czyli oszukiwanie. Jakie mechanizmy miałyby zapewnić, że dane wprowadzane poprzez grę są poprawne, a nie zmyślone w celu nabijania punktów gry? Jeśli zaś punktów nie będzie, to jaki byłby cel gry, który miałby przyciągać nowych użytkowników (i gdzie wtedy można by oszukiwać)?

Grą nie jestem zainteresowany, ale narzędzie które pokazuje mi 25 najbliższych przeterminowanych POI byłoby fajne. Nawet nie wiem czy “tak, wszystko jest OK” jest potrzebne, pewnie zawsze znajdzie się jakiś nowy tag do dodania.

Jako bonus - by to działało jako dodatek do JOSMa.

Nie chce tego łączyć z konkretnymi zmianami w bazie. Wolę aby to wyglądało bardziej jak zgłoszenia dla mapowiczów. Po pierwsze mamy wtedy nad tym kontrole po drugie unikniemy wandalizmów.
Jeśli chodzi o oszustwa to najlepiej jeśli nowi użytkownicy będą mieli mniejszą wiarygodność i jeden punk będzie sprawdzany np. przez dwie osoby

Dodatek do JOSM-a? Nie jestes targetem. To musi dzialac jako apka na iPhone i Android, inaczej nie ma sensu.

Tak, zdaję sobie z tego sprawę. Ale jak już będzie kod znajdujący przeterminowane POI to może być on też wykorzystany w ten sposób.

Mechanizm weryfikacji wprowadzania poprawnych danych nasuwa się dość prosty… wystarczy dać tą samą misję kilku osobom - dla bezpieczeństwa z różnych drużyn.

Ci to dopiero wymyślili mechanizm dbania o dane:
http://cartogis.de/eintragungsservice/?action=OSM_Standardeintrag
Bulisz raz na rok kasę, jak za darmo, tylko 9,99€, i twój POI jest w OSM pewny bo wujek cartogis ciągle go pilnuje :laughing:

Są chętni do “grania”? Bo nie wiem czy pracować nad pomysłem czy olać. Wiecie dla 10 osób to nie opłaca się pisać.

ja jestem za :slight_smile:

Dowiesz się jak zrobisz :slight_smile: Chociaż gra napisana w html-5, w którą by się przez przeglądarkę grało to chyba nie za dobry pomysł. Osobna apka musi być… Pewnie niektóre pomysły z mapquesta dałoby się zastosować. Np: pierwszy gracz biegnie po określonej trasie i zaznacza POI (oraz ew. poprawia błędy), za co dostaje punkty, a drugi biegnie po jego śladzie i dostaje punkty za sprawdzenie poprawności zgłoszeń. Np. tapie ok jak jest zmiana poprawna i “nie-ok” jak jest zła. Żeby nie opłacało sie cheatować, poprawiacz dostaje takie same punkty za tapnięcie niezależnie od tego czy tapnie “ok” czy też “nie-ok”…

Jak to się ma do gry play.kort.ch?

HTML5 + JavaScript to bogata platforma. A czy jest jakiś problem, by zrobić link w menu telefonu do konkretnej strony? Wydaje mi się, że na iOS i na Android jest to możliwe.

To chyba dokładnie realizuje podany pomysł (poza tym że chyba nie obsługuje gry zespołowej).
Ale już na pierwszy rzut oka wymaga dopracowania:

  • pytanie o język jakiejś nazwy - wyświetla nazwę po polsku a na liście wyboru możliwości tylko EN i DE
  • pytanie o nazwę ulicy dla torów tramwajowych
  • pyanie o maxspeed a pinezka pokazuje dokładnie środek skrzyżowania
    itd.

IMHO bardziej wciągająca i atrakcyjna by była nie gra ze sztywnym scenariuszem ale raczej silnik , edytor i player do interaktywnego tworzenia i uruchamiania scenariuszy gier real time w oparciu o osm ( zawierających zadania do weryfikacji) . Coś podobnego do WhereIGo z tym , że tam scenariusz w końcu prowadzi usera do miejsca finałowego gdzie jest schowany geocache. Uzyty tam silnik jest mocno ograniczony (ze wzgledu na kompatybilnośc z player’ami ) ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zachować ideę, oprzeć się tylko na danych z OSM i pozbyć się ograniczeń.

Za to HTML5 jest wieloplatformowy i nie ma zabawy, że użytkownicy jednego systemu albo drugiego będą narzekać że coś w ich wersji nie działa albo. Dodatkowo można by się pokusić o organizację konkursu z nagrodami na bazie tego.

Do mnie ta gra nie przemówiła może dla tego, że przypomina zbieranie danych przy pomocy OsmAnda, ale ogólnie ma być coś podobnego.
Myślę, że dodanie kilku rzeczy do tej gry byłoby trudniejsze niż napisanie własnej dlatego myślę o swojej. Pierwsze co mi przychodzi do głowy to właśnie sprawdzanie danych, które nie były edytowane od dawna, potem można się pokusić o proste uzupełnianie tak jak w Kort.

Strony napisane w HTML5 można wrzucać na market przy użyciu np. phonegap, więc nie widzę problemu.

Nie miałem ostatnio zbyt dużo czasu na pracę nad grą, ale coś ruszyłem. Wiekszość rzeczy na razie dzieje się w bazie danych i mam około 100 linii kodu funkcji dla pgsql

A masz gdzieś source tego wrzucony, publicznie?

Na razie nie. Gdy będzie coś w fazie alfa to wrzuce :slight_smile:

Nie mam ostatnio za bardzo czasu, a może chęci mapować jak kiedyś. Gdyby taka aplikacja, niekoniecznie gra, dawała do sprawdzenia jakieś drobne rzeczy po drodze do pracy, byłbym zainteresowany.
Nawet w kodzie mógłbym pogrzebać.

Podobny pomysł przeszedł mi przez myśl, ale doszedłem do wniosku, że nikt za coś takiego nie zapłaci.

Mam podobnie, pinezka z pytaniem o nazwę ulicy jest na budynku O_O, z językiem i maxspeed identycznie. Skąd ta aplikacja zna moje dokładne położenie? zgodziłem się na lokalizację, ale do tej pory takie strony pokazywały, że siedzę w Gdyni czy coś :confused: