GPS z opcją RTK do testów

Jakiś czas temu zajmowałem się projektem zbudowania prototypu odbiornika RTK do dokładniejszych pomiarów punktów GPS (UltraGPS). Niestety z braku funduszy musiałem wstrzymać projekt, natomiast udało się zbudować parę prototypów. Jeden został wypożyczony do Krakowa, do osoby, która zajmowała się tym tematem, ale niestety obecnie nie ma na te tematy czasu. W związku z tym - jest wolny odbiornik do testów.

Jedyny problem to sensowna antena, bo zwykła “samochodówka” jest zbyt słaba (oferuje za małą dokładność) - trzeba by mieć antenę, działającą na złączu SMA . Moduł Ublox, na którym oparty jest GPS, daje napięcie 3V, które może zasilić antenę. Ponoć antena Trimble Bullet III, 30 dB, GPS Antenna, 3.3 VDC byłaby całkiem niezła do tego celu. Jeśli ktoś jest chętny i dysponuje taką lub podobną anteną, możemy przekazać (w sensie bezpłatnego użyczenia) GPS w ręce osoby, która chciałaby potestować przydatność modułu GPS dla celów OSM. Dobrze by było aby osoba dysponowała również sprzętem pozwalającym na rejestrację danych z GPS (Android lub jakiś PC).

Moduł standardowo działa wysyła sentencje GPS NMEA, natomiast po programowym przełączeniu, pracuje w trybie, który może być wykorzystany do pomiarów RTK i przy wykorzystaniu poprawek (np. ASGEupos) można uzyskać dokładność centymetrową.

jestem zainteresowany takim odbiornikiem, ale mam pytanie czy w wersji mobilnej w kieszeni można taki odbiornik gdzieś zdobyć zrobić…

Odbiornik ogólnie jest mobilny i zmieści się w kieszeni (zasilany jest z 3 paluszków AAA - co niestety ma swoje wady - krótki czas pracy, zależnie od anteny), działa na Bluetooth, natomiast odrębną kwestią jest antena - trzeba by ją jakoś zamocować (chowanie jej np. w plecaku/kieszeni nie ma sensu). W rozwiązaniach GISowych korzysta się z masztu na którym umieszcza się antenę, aby była jak najwyżej. To by było najlepsze rozwiązanie.

czyli odbiornika z taką dokładnością w wersji usb do kompa nie ma? wtedy znika wymóg instalacji anteny sterczącej.

Nie da rady. Porządne anteny do RTK są większe niż typowy rozmiar odbiornika- zbyt duże aby opakować je w małym donglu, który można by przyłączyć do komputera przez USB. Najsensowniejszym wyjściem jest opcja Bluetooth i ten GPS został tak zaprojektowany. Pierwotnie miał działać z windows mobile, ale system wypadł z obiegu, więc obecnie najlepszym wyjściem jest albo mieć tablet na windowsie, albo androida. Odnośnie USB - miałem kiedyś wersję na RS232, po podłączeniu przejściówki na USB można było korzystać bez Bluetooth, ale czy z Bluetooth czy z USB, bez podłączonej anteny nie będzie działać. Ze słabą anteną dokładność będzie kilka/kilkanaście metrów więc do poważniejszego testu trzeba by mieć lepszą antenę.

Eksperymentowal ktos kiedys z RTKLIB - opensource’owa implementacja rtk i innych mechanizmow? Na http://wiki.openstreetmap.org/wiki/RTKLIB zauwazylem, ze istnieje m.in. wczesna wersja obslugi dla mojego modulu U-blox NEO-6M, ktory jest popularny w dronach i modelarstwie. Kosztuje $20 za sztuke w roznych wydaniach, niektore z nich maja wyprowadzona wtyczke do anteny (uFl) i waza kilkanascie gram. Wedlug wiki metoda RTK z takimi nie-profesjonalnymi modulami pozwala uzyskiwac decymetrowa dokladnosc.

Przy okazji zastanawialem sie czy ktos probowal laczyc dane z GPS z danymi z szyny CAN w samochodzie (skrecenie kierownicy i obroty kol) za pomoca filtru Kalmana. Powinno to byc latwiejsze w implementacji niz laczenie GPS z sensorami inercyjnymi i moze dac nawet lepsze wyniki. A mozna wykorzystac obydwie informacje i wtedy jestem pewien ze mozna otrzymac centymetrowa precyzje.

Tak właśnie ten program wykorzystywaliśmy do testów pozycjonowania RTK. I jak najbardziej działa z U-Bloxami (a przynajmniej z Ultra GPS, opartym na LEA).
Na googleplay nawet ktoś zrobił port na androida. Tylko zauważyłem jeden mały problem - z aktywnym połączeniem do ASGEUPOS - nie chce działać (przynajmniej u nas). Trzeba było zapisać plik i podładować go później w trybie postprocessingu (Ew. bawić się w przekazywanie danych z serwera na wirtualny port szeregowy).

Tutaj są wątki odnośnie tematu RTKLIB na forum geodezyjnym: http://www.geoforum.geodezja.pl/read.php?1,59551,59551#msg-59551

(to post z wątku Newsy od Marka, nie jestem pewien czy lepiej tu odpowiadać czy tam)

Powstaje jeszcze bardziej dostępna wersja odbiorników RTK, która ceną właściwie bije nawet zwykłe GPSy, do tego ETA wcześniejsze od tamtej kampanii kickstarterowej. Zamówiłem parę.

www.indiegogo.com/projects/navspark-arduino-compatible-with-gps-gnss-receiver

Aktywne anteny w cenie. Nie widzę informacji na temat otwartości firmware’u, natomiast ma to być open hardware, podobnie jak piksi.

Jeśli chodzi o NEO-6 / NEO-7 o którym pisałem wczesniej, to wygląda na to, że tylko warianty 6P / 7P wspierają RTK/PPP, a 6M nie.

czy można z niego zrobić zewnętrzny gps do smartfona?

Jeśli smartfon ma USB host to chyba nawet prosto. Ale pamietaj jeszcze o stacji bazowej.

Chodzi ci o wersje RAW?

Mialem zamiar zabrac na Walne Zebranie ten odbiornik ale dopiero w tym tygodniu zostaly wyslane i dotra za tydzien-dwa.

Witam
Nie wiecie gdzie można by kupić taki odbiornik z RTK, a może jest jakiś schemat i soft by sobie samemu poskładać?
Gdzieś czytałem że można uzyskać dokładność 30cm ? Za taką cenę to niezły wynik.

Pozdrawiam

Same moduly (te z indiegogo) mozna kupic na http://navspark.mybigcommerce.com/ – zrobili juz nowsze modele a co miesiac oglaszaja jakis produkt ktory rozdaja za darmo (50 sztuk), m.in. aktywne anteny - linkowalem w innym watku. Podobno mozliwa dokladnosc nawet 10cm. Do tego potrzebowalbys jakiejs plytki na ktorej moze dzialac librtk, np. raspberry pi albo telefon androidowy.

Mam jeszcze na stanie egzemplarz UltraGPS, zbiera kurz na półce, mogę go puścić społeczności OSM jeśli chcielibyście coś z tym pokombinować. Ale po pierwsze nie ma anteny, więc trzeba by ją dokupić. Po drugie skonfigurować rtklib, aby otrzymywać poprawki. Niestety w ostatnim czasie polski serwer poprawek ASG jest już płatny (> 1000zł rocznie), a to właśnie poprawki mają gwarantować wyższą dokładność. Po drugie UltraGPS to tylko faza L1, jeśli jest taka możliwość to warto szukać opcji L1+L2.
Inna opcja to postawienie podobnego odbiornika na znanych współrzędnych i wykorzystanie jako tzw. bazy. Jeszcze jest jeden odbiornik w Polsce na testach to możnaby go ściągnąć. Choć lojalnie uprzedzam, że nie mam za bardzo czasu na powrót do tych tematów, teraz zajmuję się geodezyjnymi RTK i dostosowaniem softu na Androida (PowerGPS) do obsługi precyzyjnego sprzętu.

pozdrawiam

zobacz może sobie listę nieoficjalnie wspieranych odbiorników:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/RTKLIB

skoro większość to ubloxy, to pewnie na aliexpress.com coś ustrzelisz - wiki podaje kilka modeli po 20-30$.

Właśnie,
Serwer ASG już jest płatny, są jakieś inne ogólnopolskie serwery poprawek RTK (nie chodzi mi o takie które mają być za miesiąc, dwa, za rok płatne)?
Pytam bo inaczej nie ma większego sensu inwestować w amatorski GPS z obsługą RTK.

Pozdrawiam

Na razie z bezpłatnych pozostaje Małopolski System Pozycjonowania Precyzyjnego (ale to okolice Krakowa, a nie cała Polska). Pozostałe, które obejmują cały kraj są skomercjalizowane.