Geotagowane zdjęcia w OSM

Proszę o pomoc w odpowiedzi na pytania, ponieważ jakoś nie mogę sam dojść ładu z tematem.

Oprócz zdjęć satelitarnych czy lotniczych i śladów - naziemne zdjęcie geotagowane jak mi się zdaje to 3 bardzo ważne źródło danych. Czy się mylę?

Mam bardzo dużo geotagowanych zdjęć(aparat posiada taką funkcję). Cześć o charakterze krajobrazowo-turystyczno-poznawczym, które czasem wrzucam na Pisasawebalbum, Panoramio czy locr.

Coraz wiecej jednak robie zdjec do wykorzystania w OSM, które raczej nie nadają się do powyższych serwerów czy do Wikimedia Commons.

Wiem jak można je wykorzystać w JOSM, korzystam i to jest super.

Chcialbym jednak żeby były one dostępne również dla innych mapujacych, a i sam chcialbym korzystać ze geotagowaych zdjeć innych użytkowników.

Projekt openstreetphoto.org nie rozwija się, a i tak jest przeznaczony do zdjęć lotniczych.

Drugi projekt http://openstreetview.org teoretycznie do tego jest przeznaczony, ale wg mnie również nie rozwija się. Wrzuciłem tam kilka zdjęć, których Processing trwa już tydzień.

A wiem, że można tam rzucić zdjęcia bo trochę ich już jest np tu:
http://openstreetview.org/?lat=52.247322826782&lon=21.022821663962&zoom=13

Temat jest opisany tu:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Photo_mapping
ale nie znalazłem tam takiego rozwiązania (czy serwera), które jest działałoby i było do wykorzystania w OSM od razu.

Może ktoś się orientuje:

 1. Czy istnieje serwer czy sposób na masowe wrzucanie geotagowanych zdjęć z natychmiastową możliwością wykorzystania w mapowaniu (w JOSM najlepiej, ale Poltatch czy Merkaartor również ) ?

 2. Czy istnieje serwer lub sposob na zobaczenie zdjęć z Panoramio, locr czy Flickr na mapie OSM, ale od razu z możliwością kliknięcia Edit in OSM ? Analogicznie jak mapy pokazujące błędy OSM, gdzie można przejść od razu do edycji błędu.
  Zdjęcia z Wikimedia Commons można zobaczyć na OSM.
  Rozwiązanie powinno to być coś analogiczne do tej mapy:
  http://toolserver.org/~kolossos/openlayers/commons-on-osm.php?zoom=12&lat=51.76545&lon=19.4071&layers=B0000TFF
  ale z możliwością przejścia do edycji miejsca gdzie zostało zrobione zdjęcie.
  i pytanie techniczne:

 3. Jak można otworzyć w JOSM plik .kml lub link do tego pliku z http://openstreetview.org.
  http://openstreetview.org/api/photos/locate.kml?bbox=21.476919650143,52.414785406419,22.564566134475,52.933543984733
  albo inaczej: jak korzystać ze zdjęć na openstreetview.org ?

Może moje 2 pytanie, jeżeli nie ma takiego sposobu byłoby tematem zadania/rozwiązania informatycznego dla jakiegoś z szacownych użytkowników informatyków :slight_smile: ?

Ja sie podepne pod pytanie - bo mi chodzi po glowie zainstalowanie kamery/aparatu na samochodzie i przejechanie sie pare razy po miescie - glownie do mapowania POI :wink:

Nie jestem pewien, czy nie warto by tego bylo jako nowego programiku napisac. Nie jest to az takie trudne, robilo to wiele firm, domyslam sie ze potrzebny bylby bardzo duzy serwer, no bo znajac zaangazowanie ludzi z OSM z czasem byloby tam wiecej informacji niz na Google Street View. Nawiasem mówiac: wiecie ze Microsoft rozpoczal dokladnie cos takiego samego?

W Polsce nie jest to tematem, ale na zachodzie toczy sie ostra dyskusja na ten temat: ludzie zabraniaja Google umieszczania fotografii swoich domów w internecie. Dlaczego OSM bylby tu lepszy?
Powodem skarg jet to, ze Google fotografuje z wysokosci zdaje sie miedzy 2,5 do 3m a wiec zaglada ludziom poprzez zywoploty. Sa juz piewsze przypadki gdy sfotografowali oni niemile dla ludzi sytuacje. Ludzie nie chca tez, by widoczny byly ich twarze, czesto numery domów.
OSM moglo by stworzyc swego rodzaju kodeks postepowania honorowego nie umieszczyjac np zdjec fasdy budynku gdzie przy wejsciu meczy sie rodziny wciagajaca staruszke na wózku do klatki schodowej, albo gosc w slipach i piwem w reku podlewa swój trawnik.
Poza tym moglibysmy oczyszczac fasady z niechcianych elementów.

Tak wiec jestem jak najbardziej za, ma to naprawde gleboki sens, znam temat od lat, potrzeba tylko informatyków którzy wg. istniejacej specyfikacji chcieliby sie zajac tematem.