Geoportal 2 / ortofotomapa - WMS URL

Dla zainteresowanych - WMS URL, który można sobie dodać np. w JOSM aby mieć warstwę (nowej?) Ortofotomapy:

wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/imgurl/guest/ORTO_G2/MapServer/export?dpi=96&transparent=true&format=png24&f=image&bboxSR=4326&imageSR=4326&bbox={bbox}

Licencja zapewne nie pozwala rysować po tej mapie, ale wraz z Bing przydaje (mi) się do patrzenia gdzie nie ma jeszcze danych OSM i rysowania sobie wycieczek rowerowych aby zdobyć ślady GPX w tych miejscach - ciekawe czy takie użycie jest legalne :slight_smile:

Coś nie halo :frowning: Zdjęcia w jakiejś dziwnej perspektywie, kafelki zdublowane, poprzesuwane :roll_eyes:

U siebie musiałem przestawić Projection method (Preferences > trzecia zakładka) z Mercator na WGS84 żeby się ładnie wyświetlało.

Ale faktycznie czasem coś dziwnie wyglądają niektóre kafelki.

Ten URL wyciągnąłem “ręcznie” (za pomocą Wiresharka…) z przeglądarki map na Geoportal - “oficjalny” URL do WMS-a opublikowany na tej stronie zawsze podaje mi białe kwadraty. Jakby ktoś miał bardziej stabilny URL do tej mapy to proszę podać :slight_smile:

No dobra, ale co daje ten Geoportal2 w stosunku to starej wersji? W starej wersji WMS działa całkiem dobrze i nie trzeba kombinować ze zmianą projekcji.

Natomiast Geoportal 2 wpisałem w temacie dlatego, że tylko tam znalazłem jedyny działający URL do Ortofotomapy - wszystkie inne (z forów, z wiki etc) u mnie pokazują białe kwadraty. Jeśli możesz to podaj Twój URL do WMS, jeśli u mnie zadziała to można zamknąć wątek :slight_smile:

Geoportal stał się dostępny na liście zdefiniowanych warstw w JOSM.

nie mam na 6572 pod linuksem :x

Wystarczy, że odświeżysz sobie listę podkładów (przycisk po prawej, obok mapki, widać go na screenie)

dzięki :slight_smile:

Czy tylko u mnie podkład Geoportal 2 w JOSM zwariował i urządza dyskotekę?

To się dzieje już od kilku godzin.

Właśnie sprawdziłem i u mnie jest to samo: ten automatycznie zdefiniowany mryga kafelkami w słabym powiększeniu. Za to ten dodany przeze mnie ręcznie (zanim pojawiła się opcja predefiniowana) zachowuje się stabilnie, ale też nie oferuje pełnego powiększenia (jest ono gorsze niż to mrygające).

A teraz zdechł całkowicie i nic się nie pokazuje.

Ostatnio są problemy z WMS opartymi na http://mapy.geoportal.gov.pl (Geoportal2).
Można je rozwiązać dodając na końcu linii

&BBOX={bbox}

linię z User-Agent, np:

{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}

Swój User-Agent można znaleźć w:
http://ifconfig.me/
lub
http://whatsmyuseragent.com/

Zauważyłem, że czasem podkład WMS Geoportalu w JOSM nie pokazuje większych zbliżeń, tj. na tym samym poziomie przybliżenia czasem można zjechać prawie że do poziomu gruntu i nadal obraz jest żyleta (no prawie…), a czasem mam totalną pikselozę, tak jakby nie serwowało kilku “poziomów”. Mowa oczywiście o tej samej lokalizacji. Czy ktoś potrafi to wytłumaczyć?

Zauważ że te strony podają user agent przeglądarki, a nie JOSMa. A podawanie nieprawdziwego user agenta to bardzo zły pomysł.

Nie lepiej podać coś typu “JOSM”?

Na wersji JOSM 5047 nie mryga i jest wszystko OK.

To zapytaj GUGiK czemu ogranicza dostęp do informacji publicznej blokując WMS po User-Agent :stuck_out_tongue:

Otóż to, JOSM bardzo ładnie się przedstawia: U mnie jako “JOSM/1.5 (6767 pl) Linux Ubuntu 12.04.4 LTS Java/1.7.0_51”. Wygląda na to że zrobiono nam “psikusa” :wink:

Z moich badań wynika, że blokują wszystko co w User-Agent ma słowo “Java” :wink: