Geodane federalne w RFN za darmo!

W czwartek wieczór niemiecki Budndestag uchwalil glosami CDU/CSU oraz FDP nowelizacje ustawy o dostepie do geoinformacji publicznej. Ma ona byc teraz dla obywateli i organizacji dostepna za darmo. Partia zielonych i socjalisci wstrzymali sie od glosu, postkomunisci byli przeciw.

Informacja jest do przeczytania w orginale tutaj:
http://www.heise.de/newsticker/meldung/Bund-stellt-Geodaten-kostenfrei-bereit-1629289.html

Coraz bliżej Polski… u nas sobie jeszcze poczekamy z dekadę co najmniej.

Jak w starym dowcipie - wystarczy Niemcom wypowiedziec wojne i po 5 minutach sie poddac :confused: w tren sposób sprawa bylaby zalatwiona.

Jesli ktos zna niemiecki, tekst ustawy w orginale jst tutaj - http://www.gesetze-im-internet.de/geozg/__4.html

Mozna to wziac automatycznym tlumaczem, sens mniej wiecej mozna wyczuc…

Bardzo dobra wiadomosc. Ale zaakcentowalbym ze do wolnego wykorzystania, a nie tylko za darmo (flash player tez jest za darmo… ;))

Estonia tez jest blisko a byla przed Niemcami :wink: Ale mysle, ze to moze sporo pomoc tez polskim geodanym bo polskie wladze lubia robic to co inni i nie wychylac sie za bardzo (dobrze to bylo widac np. w ich wypowiedziach o ACTA)

Fajnie mają… jak patrzę na Geoportal czy chociażby nowy System Informacji Przestrzennej “mojego” powiatu (http://www.sip.powiat.cieszyn.pl/) i mnogość danych tam zawartych (dane adresowe, budynki, działki - tam jest wszystko!) to nie mogę się doczekać momentu kiedy można będzie ich używać w OSM.

Swoją drogą Czesi też chyba mają jakieś źródła danych dozwolone do importu w OSM - praktycznie codziennie mam zaszczyt podziwiać różnicę między Karviną a moją okolicą:

http://www.openstreetmap.org/?lat=49.862&lon=18.5921&zoom=14&layers=M

Po lewej - Karvina z budynkami i punktami adresowymi, po prawej - Zebrzydowice.

Jeśli o budynki idzie, to od jakiegoś czasu katastr nemovitosti jest udostępniany tylko jako WMS, więc tak czy siak - trzeba rysować. A przy jakości polskiego EGiB naprawdę lepiej zrobić to z binga :smiley:
Ale za to DIBAVOD… wszystkie cieki wodne w szczegółowości mapy topo 1:10k, do ściągnięcia jako wektor i na zasadach public domain… u nas taka baza, póki co, nawet nie istnieje.

A oto aktualna wykladnia przepisów w RFN (pozdrowienia dla GUGiK!)

  • Urzad nie udostepnia wspólrzednych punktów granicznych ( nie wiem jak to na Polski przetlumaczyc), tj. np. granic dzialek. Zgodnie z obowiazujacym prawem moga byc one udostepnione jedynie inzynierom geodetom.

  • Urzad nie udostepnia danych osobowych wlascicieli dzialek

  • Urzad zajmujacy sie ochrona danych osobowych musi jeszcze wydac ekspertyze jaka rozdzielczosc zdjec lotniczych nie jest sprzeczna z ustawa o ochronie danych osobowych.