Gdańsk: mapa + gis miejski do lipca 2010 - realne?

Witajcie,

W lipcy 2010 roku w Gdańsku odbędzie się międzynarodowa konferencja całej Wikipedii, Wikimania. Jako jeden z organizatorów bywam teraz w Gdańsku i rozmawiałem m. in. z przedstawicieli władz miasta.

Podczas jednego ze spotkań miałem okazję obejrzeć system GIS, ortofotomapy (zdaje się są 4, z czego jedna z 1940 r.). Większość z tego jest dostępna w serwisie miejskim. Zauważyłem, że do prac nad GIS używają Google Maps jako “podkładki” (ale nie muszą).

Ze wstępnych rozmów uzyskałem dość zachęcające deklaracje dotyczące “uwolnienia” tych danych i współpracy z organizatorami Wikimanii i/lub projektem OSM.

Moje pytanie jest następujące: czy ktoś jest z Was zainteresowany udziałem w takim projekcie - analiza, obróbka, import danych, przygotowanie ew. infrastruktury?

Myślę, że najlepiej byłoby, gdyby udałoby się uruchomić zaimportowane dane do lipca 2010 i podczas imprezy dokonać oficjalnej prezentacji.

Co o tym sądzicie?

–Marcin

Do przerysowywania na pewno chętni się znajdą.

Pisząc o uwolnieniu danych miałeś na myśli informacje z ich GIS, czy same ortofotomapy?
Jeśli na GIS składają się też zwektoryzowane mapy, to na ich import nie będzie trzeba długo czekać. Udało się stworzyć konwerter danych z projektu ump.waw.pl, więc i z tego by się dało :slight_smile:

Co masz na myśli mówiąc o infrastrukturze? Rozbudowa ich systemu GIS o jakieś rzeczy i bazowanie go na danych OSM?
Jeśli o mnie chodzi, to na takie coś miałbym ochotę :slight_smile:

Jasne, im więcej materiałów tym lepiej - raczej się nie zmarnują. Ja też chętnie porysuję i ew. na Wikimanii przedstawię efekty (jeśli Wikiekspedycja mnie nie “zajedzie” :))

No właśnie m. in. do tego musimy zebrać mocną ekipę.

Obie te rzeczy.

Może się okazać, że będzie potrzebny serwer WMS czy coś takiego i będziemy to chcieli postawić. Import też trzeba pewnie będzie trzeba przećwiczyć na bazach wcześniej. Akurat pracuję nad uruchomieniem infrastruktury OSM dla Wikipedii, więc będzie na czym testować.

–Marcin

Miód na moje uszy, czekam z niecierpliwością :).

Wikimania tuz tuz, (niestety chyba koliduje ze state of the map)

Czy sa moze jakies konkretne informacje na temat ktore dane zostaly/moga zostac uwolnione? Czy tamten urzad mial chec uwolnic jakies dane wektorowe, czy moze cos podobnego jak w Szczecinie, kiedy z nimi rozmawiales? Czy tylko ortofotomapa? Import budynkow w Szczecinie wlasciwie prawie skonczony i na tej podstawie mozna ocenic co da sie zrobic.

Najlatwiej zaimportowac te warstwy gdzie niewiele danych jest w OSM, bo na przyklad siec ulic Gdanska juz jest i uzupelnienie jej danymi oficjalnymi, jakkolwiek pewnie daloby sie zrobic w te kilka tygodni, wymagaloby zeby ktos wlozyl w to wiele pracy. A braki pewnie sa niewielkie, wiec mozna skupic sie na innych warstwach.

Jesli uwolniona moze byc tylko ortofotomapa, to postep zalezy tylko od tego ile czasu bedziemy mogli poswiecic przez nastepne trzy tygodnie na przerysowywanie z niej. (Ja nie za wiele)

Ostatnio mapowałem za pomocą Yahoo!, głównie dzielnica Chełm, okolice Stoczni i POI Śródmieścia. W każdym razie ogólnie powiem, że część ulic z UMP jest dosyć sporo przesunięta (jak na micromapping), część minimalnie.

Co do danych: mają być uwolnione zarówno ortofotomapy jak i dane wektorowe. Obecnie, że tak powiem, przejmuję sprawę.

Ciesze ze nie rozmyslili sie jeszcze. Moze nalezaloby tam pojechac i spotkac sie z jeszcze raz z tymi przedstawicielami zeby ustalic konkrety.

W moim doswiadczeniu kiedy pojawia sie dostep do porzadnej ortofotomapy to czesto trzeba poprawic duzo tego co narysowane z Y!. :stuck_out_tongue:

Jak ktoś chce być na bieżąco to polecam zapisać się na listę http://listy.wikimania2010.pl/mailman/listinfo/mapy. Został na nią zaproszony pan Tomasz Łuczyca-Wyhowski p.o. kierownika Referatu Multimedialnego w Kancelarii Prezydenta Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Z tego co wiem dane są w ArcGISie, tak więc osoby mogące pomóc są mile widziane :).

A Yahoo konfrontuję z Geoportalem, więc spokojnie :).

To chyba dobra wiadomosc ze w ArcGISie.

A jesli chodzi o zdjecia lotnicze, to obejrzalem i raczej nie bedzie poprawiania po Yahoo!, bo wyglada na to, ze sa takiej samej jakosci albo gorszej niz Yahoo!, tyle tylko, ze bardziej aktualne. Ale moze to co jest dostepne przez strone to nie wszystko.

W josmie mozna te zdjecia zaladowac wtyczka wmsplugin wpisujac jako url

html:http://openstreetmap.pl/gdansk.html?warstwa=gdaOrto2008&

Inne warstwy tez moga dzialac (gdaBase, gdaOrto2000, gdaOwner, gdaPlanGosp, gdaModelWys, gdaHist1940) ale nie sprawdzilem.