Galeria handlowa - mapowanie

Jeśli chodzi o parking to osobna relacja jest wg mnie nieładnym pomysłem :-/

Mamy parę warstw:
a) budynek składa się z pięter (i tak powinno zostać)
b) piętro ma obiekty ze swoją rolą (obecnie buildingpart lub shell)
c) każde pomieszczenie ma swoje tagi

Myślę, że w punkcie ‘b’ powinniśmy modyfikować rolę gdy obiekt jest ewidentnie innego typu. Czy parking jest częścią budynku? Może jeśli popatrzymy na to jak na budowlę to nie, ale jeśli popatrzymy na to jak na jeden obiekt to chyba jednak jest.

Punkt ‘c’ to starta tagów opisujących pomieszczenia. Myślę, że zarówno parking jak i patio powinno być modyfikowane na tym poziomie.

@Dotevo: Można przyjąć, że pomieszczenie z parkingami to buildingpart:parking, którego rola w relacji to po prostu buildingpart a odpowiednie miejsca parkingowe lub ich grupy będą miały rolę parking_space dla miejsc parkingowych lub parking dla całych parkingów w relacji piętra.

@damndog: Musimy stworzyć jaką inną podobną rolę do shell lub podzielić shell na shell_outer i shell_inner. Nie wyobrażam sobie tworzenie budynków bez takich dwóch tagów. Przykład:

Pentagon

Jeśli dobrze Cię zrozumiałem to ma to sens :slight_smile:

A shell nie może być multipolygonem?

@Dotevo Racja nie pomyślałem o tym. Ale relacja w relacji nie jest błędem? Zawsze mi się JOSM pluje, że mam relacje w relacji.

Chyba nie jest błędem. Jakoś teraz też wrzucamy w type=building relację type=level.

Shell może być multipolygonem :wink: Nie ma co kombinować, tylko teraz wystarczy sprawdzić jak to będzie wyglądało, bo póki co mogę sobie popatrzeć na osm.org. Ja będę miał teraz lepszy problem, bo pod całym centrum jest podziemny parking… śladu się chyba nie zbierze :slight_smile:

Myślę, że powinniśmy walić do takich miejsc po plany budynku.

Dla prostszych przypadków (albo tam gdzie nie ma planów) można próbować z dalmierzem laserowym:
http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/11195409

Kiedy ten niedługi czas minie? Ewentualny pokaz może otworzyć drzwi do bardziej oficjalnych planów budynku :slight_smile:

Czy sklepy-wyspy powinny być otoczone elementem corridor czy mogą być “na” nim? Jeśli tak, czy to ma być multipoligon?

Brakuje mi też wielu rodzajów tagów dla sklepów/punktów usługowych. Np manicure, szatnia, pokój dla rodzica z dzieckiem, sklep z zegarkami, perfumeria, pasmanteria, salon rozrywki (automaty, flipery, piłkarzyki, rzutki itp). Puste sklepy taguję shop=vacant, żeby było wiadomo że nie jest to przypadek.

Aktualizacja to kilka minut, więc jeśli się nie pokazuje na mapce to znaczy, że coś jest nie tak.

Warto brakujące rzeczy omawiać na http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Talk:Pl:IndoorOSM
Ustaliliśmy, że corridor może być podzielony na 2 części (tak jak w Sky tower) jako jedyny buildingpart.

PS. Z ciekawości, co mapujesz?

Mapuję Port Łódź i corridor jest podzielony na cztery części. Zobacz co jest nie tak, ale wydaje mi się, że jest wszystko co trzeba.

Wydaje mi się, że indoor nie obsługuje jeszcze shell jako multipolygon. Zawsze dodawaliśmy jako area.

OK, był postęp bo pojawiły się korytarze :wink: Usunąłem relację multipolygon, ale nadal wczytuje tylko korytarze a ikonka kręci się w nieskończoność. Może za dużo obiektów na jednym piętrze?

Wydaje mi się, że jest dobrze, ale może czegoś nie zauważyłem. Myślę, że takie problemy warto zgłaszać na https://github.com/yarl/osmtools-indoor/issues

Już jest ok, był mały błąd w kodzie stronki.

Widzę, że PORT Łódź już się wyświetla. Tylko te multipolygony nie działają jeszcze za bardzo? Da się to naprawić? I jeszcze ten nr pomieszczenia, mam pisać 001 czy 1, bo jeśli piszę 1 to wychodzą później dziwne rzeczy na liście. Fajnie by to wyglądało aby zamiast [] ustawić jakiś szary kolor dla numerów.

https://www.youtube.com/watch?v=SY7rScDd5h8
I cos takiego by sie nam do mapowania przydalo :wink:

Info dla mapujących kolegów: warto dodawać dane kontaktowe ( contact:[phone|fax|website|email]) i godziny otwarcia (opening_hours), bo OsmTools:Indoor już to wyświetla:

Aha. Tylko jest problem bo nie chce mi się dodawać do każdego sklepu osobno tych danych, mam te dane zapisane dla całego budynku. Oczywiście tylko TESCO jest 24h i ta informacja się pokazuje ponieważ jest dodana osobno.

Da się zrobić