Footway a pedestrian street

Od dawna mam klopoty w definiowaniu, kiedy konczy sie footway a zaczyna pedestrian street.
Granica jest rozmyta “kiedy sciezka jest zbyt waska dla samochodów”.
Proponuje w praktyce (dzieki dobrym zjeciom lotniczym) jednoznacznie stosowac pedestran tam, gdzie mieszcza sie obok siebie na szerokosc dwa samochody.
W miastach mamy sporo miejsc parkingowych i najczesciej na zdjeciach lotniczych sa widoczne auta.

Ja osobiście traktuję pedestrian jako miejsce trochę reprezentacyjne, często z nazwą własną.
Na przykład, dojście do rynku w centrum miasta, jakiś główny deptak rozcinający osiedle, szeroka aleja dla pieszych przez park.
Tutaj bardziej niż ‘techniczny aspekt’, przyda się wiedza lokalna. Faktycznie taka droga musi być szeroka, ale nie tylko to powinno być wyznacznikiem chyba.

Choć rozumiem, że podjąłeś ten temat z tego względu, iż wielu taguje tak zwykłe chodniki? Widziałem to równiez…

Podjalem temat ze wzgledu na plynna granice oraz pytanie czy pedestrian street ma byc przede wszystkim dla “reprezentacyjnych” dróg, czyli np. jedynego deptaku w miescie. Bo tego w wiki nie ma.
Podobna dyskusja toczyla sie nt. drzew.
Poczatkowo byly tagowane tylko te najwieksze, pomniki przyrody itd.
Potem coraz wiecej ludzi zaczelo uzywac drzew jako punktów orientacjynych na mapie i zrobila sie wojna edycyjna bo ludzie uwazajacy ze drzeow to tylko wtedy drzewo jesli jest “wazne” powoli zaczeli byc w mniejszosci.
Teraz do natural=tree dodajemy denotation=landmark jesli chcemy podkreslic jego waznosc.

Jestem zdania, ze pedestrian street nie powinno sie ograniczac tylko do najwazniejszych deptaków w miescie bo to wazny i bardzo chlonny tag. Taki istotny deptak mozna dodatkowo otagowac jako attaction=shopping_mall lub cos zwiazane z tourist, historic, itp. Warto by nad tym pomyslec…

To uwazam za blad. Ale sa “chodniki” na których mijaja sie spokojnie dwa auta, co juz dla mnie podchodzi pod gatunek ulicy, dlatego juz predzej pedestrian street.

Ja stosuję “highway=pedestrian” tam gdzie nie mają dostępu samochody, czyli ulice, wąskie place. Miejsca praktycznie tylko dla pieszych. Rowerzyści tylko wtedy jeśli pozwalają na to znaki.
Wydaje mi się, że “plac” jest bardziej terminem urzędowym i ogólnym niż OSM “highway=pedestrian”.
Uważam, że wszystkie “place”, lub ich części gdzie nie jest dozwolony ruch samochodowy winny być oznaczane “highway=pedestrian”.

Obrysowujemy go wielokątem i stosując relacje, zaznaczamy “inner” rabaty, czy jakieś inne szczególne obszary.
Tak to zrobiłem w Krakowie: http://www.openstreetmap.org/#map=19/50.04326/19.94768

“footway” jest, w ogólnym znaczeniu, normalną ścieżką.
Mamy jeszcze “strefę zamieszkania”, najczęściej uliczki między blokami, gdzie piesi mają pierwszeństwo.
Ostatnio oznacza się je znakiem, tak jak w mojej okolicy, tylko po to aby można było wezwać Straż Miejską do samochodu, które parkuje nam na chodniku. :slight_smile:

Również, rzadko używany - “service=alley”, dla dróg serwisowych.

Ale to już jest living_street. I straż miejską można wezwać nawet jeśli parkują na jezdni (poza miejscem wyznaczonym do parkowania).

^^ Jeśli taka strefa zamieszkania nie jest drogą wewnętrzną to faktycznie możesz wezwać straż miejską, w innym przypadku to ci nic nie zrobią.

highway=pedestrian w Krakowie oznaczona jest przykładowo ulica Grodzka, na której został zakazany ruchu samochodowy.