[fixme] semi-auto sprzątanie pojedynczych węzłów

Ostatnio w kilku miejscach natknąłem się na pojedyncze węzły oznaczone wyłącznie tagiem: “created_by” o wartości np. JOSM i tylko tym pojedynczym oznaczeniem. Jest tego trochę. Co powiecie na wywalenie tego? Bo jakoś nie widzę praktycznego zastosowania.

Overpass-query dla łódzkiego … jest tego sporo.

Ja bym skasował.

Chyba nawet proponowałem to kiedyś, ale była odpowiedź że edytory ten tag ukrywają i same kasują przy okazji edycji więc kasowanie botem nie ma sensu.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:created%20by

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Discardable_tags

Też popieram skasowanie, Jeśli komuś chce się programować bota do kasowania, to warto to zrobić.

Również popieram kasowanie - swego czasu proponowałem też porządki przy samotnych węzłach z zerową ilością tagów - z tego co widzę wciąż trochę tego zostało.

+1

Testowo poszło na Zachodniopomorskie, mamy dwa zestawy zmian, zmiany przy użyciu Overpasa i JOSM-a, obyło się bez skryptu :smiley:

  1. Propozycja Szydzia - usunięcie “node”-ów bez atrybutów https://www.openstreetmap.org/changeset/101821076#map=8/53.598/15.566
  2. usunięcie atrybutu “created_by” z “node”-ów https://www.openstreetmap.org/changeset/101818950#map=8/53.689/15.724

jeśli jest ok, to resztę w tygodniu ogarnę.

+1

“usunięcie węzłów bez tagów - zachodniopomorskie” brzmi przerażająco. Lepiej dać coś typu “usunięcie samotnych węzłów bez tagów”

ogólnie, +1 dla przejechania się z tym

Przyjęte, a co powiecie na “source” bez innych tagów? Bo w większości to UMP …

Nie kasowałbym na ślepo wszystkich samotnych source.

Może niektóre konkretne wartości?

Dlaczego? Dużo ludzi nie miało jeszcze czasu zapoznać się z tematem ani się wypowiedzieć.

Tam nawet nie ma żadnych informacji o dyskusji ani algorytmie.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Automated_Edits_code_of_conduct

Tego typu edycje są wprost odradzane w linkach podanych przez Mateusza: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=823776#p823776
“You should not remove the created_by tag on objects you are not otherwise modifying. If we wanted to remove them in bulk we’d do it some other way.”

Tego się nie robi, bo to jest zbędna robota, nie daje żadnych korzyści a generuje dużą liczbę nowych wersji obiektów. Stąd właśnie usuwanie przy okazji, bo ono nie ma tych wad.

Sprzatałem kiedyś takie samotne węzły bez tagów w mojej okolicy.
W większości przypadków były do skasowania, jednak nie zawsze.
Trzeba popatrzeć na mapę, bo pozycja węzła może być dobra, tylko ktoś zapomniał dać tag.
Np. w przypadku rzędu pojedycznych drzew czy słupków, takiemu węzłu bez tagu trzeba było dać tag, a nie usunąć.
Więc jestem przeciw automatycznemu usuwaniu.

Wyszukiwanie ustawiłem na węzły tylko z wartością “source”~“ump” i bez innych tagów, więc wyszukiwanie znajduje węzły bez konkretnej wartości i nie należące do way lub rel.

No to powiedz jak domyśleć się co taki węzeł miał oznaczać. czy słupek, czy drzewo czy co innego, tak naprawdę musiał byś takie miejsca objechać. Jak dla mnie to jest bez sensu, bo nie domyślisz się co autor miał na myśli i takie miejsca będą wisiały w nieskończoność.

  1. Zgodnie z “Automated_edits” nie trzeba prowadzić dyskusji na wiki kluczem jest słowo “Either” oraz “or”, tak na marginesie wyświetl sobie historię polskie wersji artykułu :smiley:
  2. Co do usunięcia oznaczeń “created_by” się nie upieram, chociaż pojedyncze węzły oznaczone tylko w ten sposób w ramach innych obiektów to trochę dziwne, ale jak dla mnie to nie jest zbędna praca - ma ona znaczenie przy eksporcie danych. Zresztą tak na to wpadłem.

No napisałem, że popatrzeć na mapę, co w danym miejscu jest.

A w czym one przeszkadzają? To błąd o najmniejszym priorytecie, są tysiące innych ważniejszych…

Jak będę odpalał walidatora JOSMa to będzie o jedna rzecz mniej do posprzątania (zysk minimalny, ale zawsze coś)

Zdarza mi się tak poprawiać np. gołe tourism=attraction, samo name wiszące. Ale całkiem puste punkty? To mi się nie zdarzyło bym trafił na jakieś wartościowe.

Te punkty to pozostałość po usunięciu bardzo starych linii, a węzły zostały. Usuwaliśmy je masowo, ale wygląda na to że dużo jeszcze zostało.