facebook vs contact:facebook

Ktoś zrobił Maproulette domagające się zamiany wszystkich facebook na contact:facebook, twierdząc że facebook powinno zostać ubite.

Czy jest to dobry pomysł? Zwłaszcza że często strona Facebooka firmy/obiektu nie odpowiada na wiadomości do nich wysłane.

A jeśli to jest sensowna zmiana to robienie tego ręcznie to przeraźliwe marnowanie czasu.

https://maproulette.org/browse/projects/42675

Dopóki użycie tagów z i bez contact: jest uznawane za równie poprawne, to pewnie nie można uznać tagu facebook bez contact za gorszy od contact:facebook skoro phone i contact:phone mają być równie poprawne, ale jeżeli ktoś jest zdecydowany na jedną wersję to niech będzie konsekwentny w jej użyciu i nie traktuje Facebooka inaczej - w końcu strona internetowa nie musi być interaktywna, a używa się contact:website.

Jeżeli chodzi o moją osobistą opinię, to zawsze używam schematu z contact.

To już lepiej automatycznie zamienić, ale nigdzie nie jest napisane że samo facebook=* jest niepoprawne.

Przy okazji - poprawne tagowanie to:
facebook:https://www.facebook.com/OpenStreetMap
czy raczej:
facebook:OpenStreetMap

To ma taki sam sens jak zamienianie w tekstach masowo “jeżeli” na "jeśli. Skoro oba są poprawne i nie ma jeszcze konsensusu, którego należy używać, to takie zadania na Maproulette są bez sensu.

Nie dotyczy to tylko facebook i contact:facebook, ale też pozostałych “contact:ów”.

Ja sam nie umiałbym wybrać jednej wersji, bo żadna nie jest lepsza - ta krótsza (phone, email) jest lepsza, bo można ręcznie wpisać tag, za to forma z contact: jest lepsza, bo grupuje wszystkie kontakty w jednym miejscu przy wyświetlaniu listy tagów, ale za to jest dłuższa i tej wersji nie obsługuje iD (a to z niego jest najwięcej dodawane).

Wydaje mi się, że utworzenie tego Maproulette mogło być efektem informacji na: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:facebook

Byłbym ostrożny z dodawaniem tagu “facebook=”.
Dyskutowana już była wątpliwa wiarygodność/weryfikowalność tagu “website=”.
Jest to identyczna sytuacja.

To samo można napisać o email lub phone.

Niczego wykluczyć nie można. Na razie usunąłem koncówkę, przypuszczam, że wiele z tych tagów pochodzi z takich źródeł jako rocketdata.io, które stosuje schemat contact: