Duża ilość punktów i rozległy obszar - najlepszy wariant wprowadzenia

Czesc!
Borykam się z pewnym problemem. Mam dużą ilość punktów do naniesienia na obszar całego regionu. To coś na zasadzie oznaczenia wszystkich zabytkowych kapliczek na jego terenie. Chciałabym oprócz wprowadzenia tych punktów, stworzyć ich atrybuty opisu np. datę, nazwę, miejsce, kogo przedstawia itp. Również móc wprowadzić - zapewne za pomocą już odnośników - zdjęcia i/lub bardziej szczegółowy opis obiektu. Głowię się nad metoda jak się do tego zabrać. Myślałam o wprowadzeniu za pomocą współrzędnych, lub stworzenia paczki w QGIS i imporcie…Jednak doświadczonych o wiele bardziej ode mnie proszę o pomoc i dobre rady. Fajnie, by wyglądało to (jak może ktoś z Was widział) jak w panoramio i GoogleEarth. Gdzie można ściągnąć paczkę .kmz i po wczytaniu jej w GoogleEarth na mapie wyświetlają się wszystkie punkty z nazwą (i miniaturką zdjęcia) nad każdym z nich.
Dzięki!

paczkę kmz można otworzyć w JOSM choć wpierw należy do niego doinstalować plugin “opendata” - https://wiki.openstreetmap.org/wiki/JOSM/Plugins/OpenData By prze przypadek nie dublować danym w OSM oraz przy okazji pobrać większy obszar należy ograniczyć ilość pobieranych danych do jedynie nas interesujących. Dla kapliczek będzie to historic=wayside_shrine Najprościej zrobić to poprzez http://overpass-turbo.eu/ gdzie należy kliknąć “Kreator”.
W kreatorze z kolei wpisujemy historic=wayside_shrine in Podkarpackie (ten przykład ograniczy nam wyszukiwany obszar do Podkarpacia). Nie korzystając z opcji “in” skrypt użycje obszaru widocznego w oknie przeglądarki

EDIT: Oczywiście zakładam, że dane są twoje własne gdyż wszelkiej maści importy ze źródeł zewnętrznych rządzą się jeszcze dodatkowymi obostrzeniami

Informacje opisowe oraz zdjęcia no niestety posiadam ze źródeł książkowych oraz internetu. Niestety nie jestem w stanie pojawić się przy każdym obiekcie i wykonać fotografii mieszkając zupełnie w innym rejonie. Taki projekt akurat wylosowałam. Rozumiem (chyba, że źle zrozumiałam Twoją wypowiedź), że opisałeś ten sposób zakładając, iż taką paczkę posiadam. Nie, nie mam jej. Właśnie o to w tym problemie chodzi. Może inaczej (mogłam źle się na wstępie określić, jeśli tak przepraszam):
Zadanie polega na prowadzeniu wszystkich odnalezionych kapliczek jako punktów i przypisania im atrybutu “kapliczki XVI-XVII w” albo “historyczne kapliczki św. Nepomucena”. Następnie mam je znowu wyciągnąć/ściągnąć hurtem i dołożyć atrybuty tj. opis, charakterystyka ewentualnie zdjęcie itp.
Widziałam format .kzm jako przykład. Pytanie, jaki jest najprostszy bądź najszybszy sposób wykonania tego zadania i gdzie go najlepiej wykonać aby później ściągnąć i dołożyć te atrybuty

A jak ten projekt ma się do OSM? Gdzie ma się odbywać odszukiwanie i przypisywanie atrybutów?

Nad tym się właśnie zastanawiam. Czy lepiej przypisywać dane w OSM, czy w programie zewnętrznym.

Pytanie jest - jaki jest cel wprowadzenia danych?

Bo jak rozumiem - chcesz zebrać dane - zbudować jakąś bazę informacji przestrzennych. Generalnie - dane masowo z OSM możesz wyciągnąć za pomocą Overpassa i ma on klika różnych opcji eksportu.

W ten sposób możesz pozyskać np. współrzędne kapliczek wprowadzonych do OSM.

Tak wyciągnięte dane możesz edytować w Programie Twojego Wyboru - QGis, JOSM, czy cokolwiek innego - i dodać tam dodatkowe informacje (np. wskazanie na URL zdjęcia).

Pytanie tylko - co chcesz zrobić z tym dalej? Zrobić stronkę w stylu Historic.place? Pokazać to gdzieś indziej? Poddać te dane jakiejś analizie?

Od tego celu zależy narzędzie, którego powinnaś użyć. Może to jest PostGIS a może to jest np. Leaflet

Generalnie - jeżeli przy okazji tego ćwiczenia chcesz wprowadzić jakieś dane do OSM to niech będą one:

  • sprawdzone przez Ciebie
  • dostępne na licencji kompatybilnej z ODbL

Potrzebuję to do analizy przestrzennej, ale przy okazji chciałam podzielić się tymi danymi z innymi. Dzięki za informację o historic.place - świetny serwis

Dzielenie się danymi jest fajne :wink: Ale moim zdaniem baza danych jaką jest OSM jest do tego złym narzędziem. Jeżeli dane miałby komuś się przydać nie tylko do wyświetlania ich na mapie, to rozważyłbym udostępnienie ich w inny sposób i w jakimś ludzkim formacie. Najprościej chyba wrzucić takie dane na githuba z podaną licencją i pozamiatane. Mądrze by było powiązać takie informacje z danymi OSM, ale do tego żeby po jakimś czasie te powiązania się nie rozjechały trzeba dużo determinacji.

A tak swoją drogą, dziwi mnie, że nikt na bazie licencji OSM nie wymyślił jakiegoś serwisu “otwarte dane”, w który by udostępniał dane niegeograficzne oraz potrafił je powiązać z obiektami w OSM.