Cz?sto w miastach i na wsiach drogi dojazdowe do domów s? mniej lub bardziej utwardzone (nie asfaltem).
W przypadku gdy jest asfalt sytuacja jest prosta ? robimy highway=residential i gotowe. Przegl?daj?c jednak wiki oraz dane dróg ju? utworzonych, pogubi?em si? co robi? gdy asfaltu brak.
Na mapie cz?sto korzysta si? z highway=unsurfaced i cz?sto wida? przy tym source=UMP. Z drugiej strony przegl?daj?c wiki widz?, ?e mo?na u?y? highway=track i odpowiedniego tracktype.
Jak? wi?c strategri? przyjmujemy? Czy nieasfaltowej drogi dojazdowe do domów mo?na oznacza? jako residential? Je?li nie, to co lepsze: unsurfaced (pomini?te czy na wiki) czy track?
Ja jestem raczej za track i odpowiedni tracktype. Wtedy mamy pewno?? ze rendering OSM b?dzie uwzgl?dnia? ró?nice w wygl?dzie …
Residential jest cz?sto u?yte w przypadku drog z asfaltem w?a?nie jako droga dojazdowa do posesji, która stety/niestety je?d?? równie? osobówki ociekaj?ce przed korkami. Dzisiaj np pada ca?y dzie?. Drogi bez asfaltu zmieniaj? sie wtedy w pi?kne blotko. Warto taki fakt odnotowa? na mapie odmiennym wygl?dem ni? residential.
highway=unsurfaced to pozostałość z UMP jak zauważyłeś. Drogę nieutwardzoną oznacza się surface=paved /cobblestone /unpaved, czyli utwardzona/brukowana/nieutwardzona.
Chyba najlepiej oznaczyć drogę jako residential (jeśli rzeczywiście jest droga dojazdową/osiedlową) i dodać surface=unpaved.
Jednak brakuje mi troch? opcji przy korzystaniu z “surface”. Domy?lnie (przy braku sufrace) ten parametr traktowany jest jako surface=paved.
Jak nale?y odró?ni? drog? piaszczyst? od dobrze ubitego ?u?lu? Dla ka?dej z nich pasuje chyba unpaved? Przy track+tracktype mam rozró?nienie na wiele gradeX.
Mam pytanie. Jak lepiej oznaczać drogi ciężko przejezdne?
Znalazłam coś takiego jak tracktype gradeX ale zauważyłem, że się nie renderuje. Może lepiej użyć highway track? Lecz to jest mało dokładne.
Ale w sumie czy dla kogoś jest różnica czy jedzie drogą z roślinnością czy bez?
Jeśli zmienisz rysowaną mapę na Osmarender (np. na informationfreeway.org), zobaczysz, że trachtype=gradeX jest renderowane, i to w całkiem fajny sposób.
Jest jeszcze coś takiego, jak tag smoothness, który niesie ze sobą więcej informacji w połączeniu z innymi tagami, ale nie wiem, czy coś w ogole go renderuje.
Roślinność jest istotna dla np. rowerzysty, a piasek dla samochodów osobowych…
No właśnie chodzi o to, że tam też nie pokazuje… Wybieram na openstreetmap.org Osmareander i też ich nie pokazuje. http://www.openstreetmap.org/?lat=49.86309&lon=19.20804&zoom=15&layers=0B00FTF
Mogę je pooznaczać właśnie jako highway track i użyć jakości drogi ale wtedy z 5-stopniowej skali zrobi się max 3. Nie wiem sam już jak to oznaczyć. Co wy robicie w takich wypadkach? Bo można czekać, aż zacznie renderować, ale to pewnie potrwa
Ja zawsze używam highway=track + tracktype=grade* i to działa. Renderuje zarówno mapnik, jak i osmarender. Zastosowanie obu tagów sugerują zresztą presety JOSM’a.
Zauważyłem w mojej okolicy, że właśnie najczęściej tak tagowane są drogi. Stąd moje pytanie, kiedy tagować jako residential, a kiedy jako track. Czy zależy to od stanu drogi czy funkcji jaką pełni? I czy może zależy od tego gdzie biegnie, np: w lesie, na osiedlu.
Przykład z mojej okolicy: dwie identyczne drogi gruntowe, które łączą wiele zabudowań z drogą główną. Obie posiadają nazwy własne. Jedna jest zatagowana jako residential, a druga jako track.
Było już tutaj wiele dyskusji na ten temat i chyba nie ma wyraźnego rozgraniczenia…
Ja podchodzę do tematu tak: jeśli jest to ulica w mieście, z nazwą, w miarę utrzymana (samochody nie grzęzną po opadach deszczu/roztopach) wtedy daję highway=residential + surface=unpaved
W pozostałych przypadkach highway=track + tracktype=gradeX (X - odpowiednia wartość wg wiki)