Droga pojawia się i znika (pytania początkującego)

Witam,
Jestem nowym użytkownikiem, postarałem w miarę ogarnąć temat i poczytać o edytowania map w OSM. Użyłem iD na oficjalnej stronie OSM i dodałem parę dróg w mojej okolicy. Nie wiem jednak dlaczego widoczne są one dopiero po pewnym, dość mocnym przybliżeniu mapy i lubi znikać w zależności od przybliżenia… Czy jest to edycja jeszcze nie zatwierdzona czy jak? Przepraszam jeśli temat był już maglowany, ale jakoś nie znalazłem.
Pozdrawiam

Cześć

Na początek - witamy nowego mapowicza :slight_smile:

Nie przejmuj się - prawdopodobnie jest to kwestia odświeżania kafli na OSM.org :slight_smile: kilka (naście) godzin i sprawa powinna się ustatkować. Na osm nie ma czegoś takiego jak zatwierdzanie zmian.

Jeśli masz zamiar zagościć na dłużej polecam zapoznanie się z edytorem JOSM - co prawda nie na stronie i trochę trzeba doczytać, ale w rezultacie mapuje się łatwiej i szybciej.

Więcej informacji tutaj : http://www.openstreetmap.org.pl/materialy/wprowadzenie-openstreetmap.pdf

Pozdrawiam

Ja również witam…

Gdyby po tych kilku godzinach dalej mapa by się nie odświeżyła powinieneś kliknąć w miejscu gdzie powinna być ta droga, kliknął prawym przyciskiem myszki i wybrać “Otwórz grafikę w nowej karcie” i do adresu tego co się otworzyło na końcu dopisać “/dirty” to wymusza ponowne wyrenderowanie kafelka i rozwiązuje ostatecznie wszystkie problemy. ; )

Pozdrawiam IreuN.

Możecie to sprawdzić, jeśli łaska? :smiley:
Chodzi mi o miejscowość Pamięcin, Wielkopolska przy samym napisie “Pamięcin” Droga widoczna jest dopiero w pewnym przybliżeniu.
Jeszcze mam takie jedno pytanie. Korzystam z MapFactor na Androidzie i zastanawiam się czy moja edycja będzie widoczna na mapie w tej nawigacji skoro korzysta ona z OSM? I w ogole jak to jest z aktualizacjami tych map w takich aplikacjach?

Już wszystko gra, odśwież mapę a jeśli nadal nie będziesz widział to wyczyść pamięć podręczną mapy. Czasem aktualizacje mapy można przyspieszyć otwierając w nowej karcie kafelek mapy, tak jak to wcześniej napisałem i go odświeżyć, tak po prostu w przeglądarce.

A co do programy… nie znam, ale to nawigacja a nie edytor więc myślę, że on zmian wprowadzać nie może. Może ejdynie wysyłać raporty o błędach do seriwow takich jak OpenStreetBugs MapDust itd…

Jeśli potrzebujesz edytora map na androida do chyba najlepszym wyborem jest Vespucci. Ale aby go używaż musisz znać tagi oraz przydała by się znajomość programiku JOSM. Podobne te programy są ; )

będzie, ale kiedy to nie wiadomo :smiley: Musiałbyś poszukać informacji jak często MapFactor aktualizuje swoje mapy ale obstawiałbym min. 2 miesiące. Jak zależy Ci na najbardziej aktualnych mapach to możesz samemu sobie generować wsady do aplikacji jakimś gotowym skryptem

Wg opisu w GP

i BTW chyba nie zrozumiałem pytania wcześniej. ; P

Ciekawe bo wszedłem na uMap i wszystko pięknie widać nawet z dalekich odległości, a nastronce OSM nadal coś nie halo.
Aha i jak wyczyścić tę pamięć podręczną mapy?

Zależy jaką masz przeglądarkę… Ale zazwyczaj w ustawieniach ; )

Okej, wyczyściłem dane przeglądarki i już śmiga :slight_smile:
Teraz tylko czekać na aktualizację mapy na telefonie, żeby móc podziwiać swoje dzieło :smiley:
/e: Kurde dziła część jednak (tzn. te najwcześniej dodane) hmm…

MapFactor aktualizuje przeważnie 1 na miesiąc, ale to też nie jest pewne czasem miesiąc z lekkim haczykiem. Ale raczej w najbliższej aktualce nie spodziewaj się zobaczyć swoich zmian. Więc pewnie 2 miesiące poczekasz. Sam nieraz rysowałem w połowie miesiąca a wydawali pod koniec i nie było moich zmian. Ale już niedługo na początku czerwca powinna się pojawić aktualizacja więc będziesz miał okazje sprawdzić.

A właściwie na jakiej zasadzie odbywa się aktualizacja mapy w MapFactorze? Standardowo jak zwykłej aplikacji pobranej z Google Play?

Raczej nie, mapy zazwyczaj pobiera aplikacja sama w sobie, tak jak to zrobiłeś gdy po raz pierwszy pobrałeś mapfactor’a.

MapFactor sam nie sprawdza. Żeby sprawdzić czy jest aktualizacja mapy w menu na samym dole na środku wybierasz “Zarządzanie mapami”-> rozwija się menu z 3 opcjami wybierasz 1 “Pobierz mapy” teraz ładny komunikat o pobieraniu listy dostępnych map a następnie pojawia się okienko zaznacz mapy do pobrania. Ale jeśli masz już pobraną Polskę to automatycznie jest zaznaczona. Jeśli pojawi się aktualizacja mapy Polski to zobaczysz chyba innym kolorem napis i ilość MB aktualizacji (nowej mapy). I klikniesz pobierz teraz i zacznie pobierać mapę.

Właśnie co do aktualizacji w MapFactor to się pojawiła nowa aktualizacja mapy Polski datowana na 2013-06-01 92MB

U mnie coś zadnych nowych map nie ma… ;o

A już wiem, wchodzisz w Ustawienia → Na samym dole W Zaawansowane → i zaznaczasz opcje Early maps access (Help us test the latest maps by downloading then one week earlier).