Dokumenty urzędowe...

Chciałbym wiedzieć jakie są ustalenia w sprawie dokumentów urzędowych i załączników do nich (mapy - np.: plan zagospodarowania przestrzennego). Czy mogą być wykorzystywane, bo nigdzie nie znalazłem takiej informacji na OSM Wiki?

Widzę że nikt nie korzystał z tego typu rozwiązania :\

Na polskiej Wikipedi można znaleźć dane z ustaw i załązczników do nich ( http://pl.wikisource.org/wiki/Uchwa%C5%82a_RM_w_Szyd%C5%82owcu_w_sprawie_ustanowienia_herbu_miasta_Szyd%C5%82owca ) bo pozwala na to ustawa o prawie autorskim (Art. 4). Plany zagospodarowania zmieniają się dosyć często, a przy ich zmianie tworzone są mapy, :slight_smile: które stanowią załączniki do uchwał. Ustawa o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 112, poz. 1198) nakłada obowiązek publikacji na jednostki samorządu tego typu informacji w BIPie.

Co myślicie o używaniu takich danych jako podkład do rysowania map ?

(Uprzedzam ze nie sprawdzilem i nie wiem jak jest w polskim prawie, ale z dyskusji na liscie wynika ze…) W angielskim prawie jest tak ze zalaczniki ktore pokazuja gdzie jest jakas ulica moga byc chronione prawem autorskim, jedyne co nie moze byc chronione prawem autorskm to przedmiot ustawy – czyli jesli ustawa ustala nazwe i przebieg nowej ulicy to ta informacja nie jest objeta prawem autorskim, ale jesli zalacznik to jest mapka ktora pokazuje tylko otoczenie nowo nazwanej ulicy to ta mapka moze byc objeta prawem autorskim.

Wiadomo jednak ze wszystkie ulice zostaly nazwane albo wytyczone kiedys jakas ustawa wiec to by byla tylko kwestia znalezienia jej… osobiscie zdarzylo mi sie korzystac z zalacznikow tego typu, ale nie wiem.

Prawo sobie, życie sobie. W Polsce urzędnicy chwytają się różnych pomysłów. Niekiedy załączniki do ustaw stają się tajne (http://olgierd.bblog.pl/wpis,mapa-zalacznik;do;uchwaly;gminy;to;tez;public;domain,39098.html) lub kieruje się oskarżenia o plagiat (http://uml.lodz.pl/index.php?str=1200&id=17544)

Uważam że równie dobrze ktoś mógłby wpaść na pomysł że używanie danych z MSI (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Warsaw/Datasources#MSI_and_public_maps) jest niezgodne z prawem.

Jeśli mapa będąca załącznikiem do uchwały (lub innego aktu normatywnego) nie posiada specjalnych klauzul to dlaczego by jej nie użyć?

O, czyli jednak public domain. Skoro tak to ja bym uznal zalaczniki do ustaw jako dobre zrodla danych i nie przejmowal sie takimi rzeczami jak ten list do urzedu miasta Lodzi.

Prawda ze na tych wszystkich BIPach czesto zalaczniki sa pominiete, mysle ze to z powodow technicznych i jesli poprosisz urzad o pelna tresc ustawy to musza udostepnic calosc.

Każdy ma prawo wglądu do mpzp i informacji na nim zawartych. Uchwała jest public domain, a rysunek planu jest jej częścią, zatem również. Inną kwestią jest to, że często z tych planów nie da się korzystać. Poza tym, mimo, że akty prawa, to co planowane nie zawsze jest realizowane…