Doganiamy Niemców i Francuzów?

Nie, ale teraz spróbuję. Na czym w ogóle chodzą serwery pod naszym (OSM-PL) władaniem?

Gentoo :slight_smile:

Na 14.04 się udało. Popatrzę i poewaluuję :wink:
Czy istnieją inne narzędzia wspólnego mapowania oprócz OSMTM i MapCraft?

i nie tylko w samej mapie ale i na wiki.

I to jest celna uwaga. Moim zdaniem przybywałoby więcej mapowiczów, gdyby łatwiej było uzyskać podstawowe informacje. Czyli po pierwsze - wiki po polsku.

Po drugie - przydałby się jakiś podręcznik. Mówiący, co mapować przede wszystkim, co później, a dopiero po szczegóły odsyłający do wiki. Opisujący np. jaką przyjęliśmy klasyfikację dróg (np. że gruntowa uliczka to nie track, tylko residential z odpowiednią nawierzchnią i oczywiście co mapujemy jako primary, secondary itd.), które tagi są w POI są istotniejsze, a które mniej etc. Coś, co można pokazać laikowi, chcącemu pomapować swoją okolicę.

Ja myślę, że osoba chcąca coś dorysować nie zastanawia się nad kwestiami track vel. residantial tylko sam musi wydedukować że na osm nie znajdzie pędzla czy innych narzędzi jak w Photoshiopie, a może postawić kropkę lub kreskę z tym, że co dalej, jak nadać kolor i grubość i co to są te tagi, czym się różnią od kluczy i wartości.
Jak zacząć aby nie napsuć. Potrzebny jest filmik pokazując jak wykonać najprostsza edycje.Nawet dodawanie uwag jest schowane, że o forum nie wspomnę.W efekcie osoby dla których słowo edycja jest niezrozumiałe mogą nawet nie zajarzyć, że mogliby mapę zmieniać.

A to już dalszy etap, czyli łapanie ludzi, którzy w ogóle nie mają pojęcia, że mogliby coś poprawić na mapie.

Ale my jeszcze jesteśmy daleko od tego (mimo, że maps.me próbuje już to robić). My nie mamy czego dać człowiekowi, który spyta co to jest ten OSM, zachwyci się, że może coś zmieniać i chce się włączyć, tylko po paru chwilach pokonuje go stromizna krzywej uczenia się.

nie ma co się dziwić, jeśli np. trawniki oznacza się z klucza landuse, ogrody z leisure, a plaże natural :stuck_out_tongue:

Najgorsze jest to, że po latach klepania zaczyna się widzieć w tym głębszy sens :slight_smile:

Właśnie przed chwilą z ciekawości przejrzałem sobie jak wygląda mapa OSM Holandii. Spodziewałem się że jest bardzo dobrze, ale że jest aż taki poziom szczegółowości i to w każdym miejscu Holandii jest szokiem :open_mouth:

Dawno temu drogi były importowane z AND, a landuse z 3dshapes (który opracował je na zlecenie rządu)

Nie rozumiem w takim razie tego że u nas nie można zaimportować wszystkich danych z Geoportalu TOPO dotyczących pól uprawnych, rzek, lasów, strumieni itd .. W odpowiednich miejscach gdzie są białe plamy (a jest pełno takich miejsc). Jak można z tych danych korzystać to po co dłubać się z niektórymi rzeczami jak lasy, pola uprawne itp jak mamy dostępne (chyba xD) te dane. Nie można się dogadać z tym importem? Chyba że ja o czymś nie wiem i ktoś będzie płakał że kopiuje się jego dane które mają służyć tylko ludziom .. Jeśli można korzystać z danych Geoportal TOPO nieodpłatnie, które zgodne są z podkładem Ortofotomap to zaimportować co się da z Geoportal TOPO zamiast to wyrysowywać ręcznie ._.

Przykład to samo miejsce z Geoportal TOPO i po prawej z OSM

I ogólnie to po co niektórym krajom 10 różnych map skoro można mieć jedną porządną gdy się je scali… xD

Zakładając że chcemy osiągnąć wysoką dokładność to muszę powiedzieć, że ich przebieg na podkładzie Geoportalu jest bardzo mocno uśredniony i podkład dla rzek mocno odbiega od faktycznych przebiegów widocznych na ISOK. Wiem, gdyż od dłuższego czasu rysuję strumienie na Podkarpaciu i ich przebieg zwłaszcza w terenach leśnych pozostawia dużo do życzenia co powoduje, że taki import byłby 1000 razy gorszy niż te centymetry o które ludzie się kłócą dla budynków. Innymi słowy tego co mamy np. tu http://www.openstreetmap.org/#map=13/49.3090/22.5930 nigdy w OSM by nie było, gdyby nie ręczna weryfikacja i poprawa.

Dlatego mówię że dało by się wyszczególnić to bez problemu gdzie czegoś brakuje ._. Import nie byłby nigdy w przypadkowym miejscu. Po drugie w OSM można wszystko korygować potem. Umówmy się że niektóre dane nie potrzebują aż takiej dokładności. Ja pomijam drogi i budynki

no cóż tracert2 w dłoń i do boju :stuck_out_tongue:

To jeszcze nikt nie wymyślił narzędzia które porównuje import z istniejącymi danymi i samemu dorysowuje co potrzeba. Ale ogromnych obszarów nadając idealnie odpowiednie tagi konwertując informacje z Geoportal do tagów OSM samemu? ._.

Tak, niech setki wolontariuszy poprawiają dane z importu, a agencje rządowe przecież swoją drogą będą zamawiać aktualizacje danych.

Już nie mówiąc o tym, że świat się zmienia.

Idealny plan na podbój kosmosu.

Jakiś czas temu miałem okazję robić testy rejestracji ciągłej przy użyciu wypożyczonych odbiorników RTK na rozwijanym przez siebie oprogramowaniu PowerGPS. Tak z ciekawości sprawdziłem jak wygląda ślad wpasowany w trasę uzyskaną przy najbardziej dokładnej metodzie pomiaru (RTK Fixed, dokładności centymetrowe):

Trudno uzyskać wysoką dokładność mapowania, jeśli punkty referencyjne opierają się o zwykły pomiar (tzw. autonomiczny, GPS\SPS) lub nie ma jednoznacznego wpasowania podkład<->teren.

@skyraster Nie o takich dokładnościach mówiłem. Twój przykład to dla mnie dość przyzwoita dokładność. Mnie chodziło o to, że podkład dla rzek

wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/kompozycjaG2_TBD_WMS/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=RzekKanal_L,CiekOkr_L,RzekiEt,Woda_A&STYLES=&TRANSPARENT=TRUE&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)} 

w relacji do ISOK w praktycznie każdym zalesionym miejscu wygląda jak by był rysowany z czapy. Czasami wręcz strumień kieruje się z jednego wąwozu pod górkę do drugiego wąwozu :slight_smile:

Niestety do poniedziałku nie będę mógł przytoczyć screena z przykładem gdyż od ok 2 tygodni mój IP jest zbanowany na geoportalu (jak wszystkie inne adresy związane z siecią TOR) i dostęp mam jedynie z pracy.

A mi chodziło o konkretną możliwość importu jakich się chce warstw z Geoportal TOPO (jakkolwiek się da) do miejsc gdzie są białe plamy w OSM, który automatycznie by dodał wszystko i wysłał na serwer OSM nadając odpowiednie tagi pod te pasujące do OSM (bez ręcznego dodawania tego z tracer2 itp.) Rozumiejąc że to co jest w Geoportal TOPO to nie tylko puste dane które mają ładnie wyglądać gdy się na nie patrzy ale też dokładnie opisane warstwy (wiadomo co jest polem uprawnym, a co lasem) które dopasowały by się pod tagi OSM :slight_smile:

Tym bardziej że obecnie nie za bardzo wiem jakie są adresy WMS warstw Geoportal TOPO które będą współpracować z tracer2 (nie chodzi tylko o cieki wodne które nawet mi obecnie nie działają) aby mógł sobie tak uzupełniać braki OSM. I tak wszystko bym sprawdzał czy zgadza się z podkładami

Zgodzę się z niedokładnością cieków wodnych (ale nie wszystkich i nie wszędzie)
Sporo osób i tak zaczyna rysować jakiś teren niedokładnie nawet mając podkłady ISOK więc taki import z własnymi korektami, przyspieszający trochę zakrywanie białych plam byłby z dwojga złego lepszy.