Dlaczego jest tak mało granic?

Kolega Jacek_lodz podeslal mi nastepujacy obrazek:

http://www.itoworld.com/product/data/ito_map/main?view=2&lat=51.03391331166742&lon=15.769455732590112&zoom=6

Zupelnie nie zdawalem sobie sprawy ze jestesmy az tak bardzo do tylu!!

Widok jest w moim odczuciu naprawde szokujacy. Troche mi tak glupio pisac wiedzac jak wiele edycji ma na sumieniu ta grupa która na okraglo mapuje ale jednak wynik przygniata. Nawet w Turcji sredni wynik jest lepszy.

Mozemy cos zrobic zeby bylo lepiej?

Marek

Wiele statystyk u nas tak wyglada bo Niemcy zawyzaja srednia w regionie :wink:

Ale szczerze mowiac to nie jest nawet pewne czy te granice wojewodztw, kilkadziesiat powiatow i ok. 100 gmin, ktore juz mamy, sa legalnie przez nas uzywane. Tylko kilka granic powiatow i gmin mamy od ich samorzadow. Granice administracyjne tym sie roznia od innych danych ze nie zaleza od nas. Nie widac ich w terenie, trzeba liczyc na importy.

Ale jak to robia na Litwie i w Turcji? Wszyscy lamia prawo?

Nie wiem jak na Litwie ale importy w Turcji sledzilem, sa z legalnych zrodel. Kazdy kraj ma inny stosunek do otwierania takich danych dla obywateli.

Ostatecznie daloby sie te granice wyrysowac samemu, ale to duzo roboty: trzeba w BIPie powiatu znalesc ustawe gdzie jego granice sa opisane slownie (w odniesieniu do ulic, rzek, granic posesji) a potem znalesc te obiekty.

Marku od dawna wiemy, że z granicami jest u nas problem. Przez to również sporo nawigacji sobie nie radzi, ponieważ nie potrafi stwierdzić, do ktorego miasta należy ulica. Na to nic nie poradzimy na obecną chwilę, bo ciężko legalnie to zrealizować.

A w czym jest kłopot w pozyskaniu tych danych? Od województwa czy powiatu?

Mapa administracyjna Polski powinna wyglądać tak: :slight_smile:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b3/POLSKA_woj_pow_gminy.png

W ślad za autorem tej grafiki znalazłem ciekawy artykuł o tworzeniu map jako grafik do Wikipedii. Zwracam uwagę na dział Prawa autorskie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Projekt_Grafiki/Jak_wykona%C4%87_doskona%C5%82%C4%85_map%C4%99

Pomyślałem, że autor Aotearoa posiada jakoś oficjalnie ten podział administracyjny, ale po wczytaniu się w Dyskusję widzę, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o żródło, albo odesłanie do Geoportalu.
Przy tej okazji zacząłem się zastanawiać nad 'legalnością" danych w całej Wikipedii, ale to juz chyba oddzielny temat.

W kwestii “Prac domowych” to brakuje mi wiedzy na temam historii kontaktów OSM z Urzędami i konkretnymi urzędnikami w Polsce. Oczywiście kontaktów w kwestii udzielania zgody na udostępnianie danych i braku zgody lub braku odpowiedzi.
Może gdzieś na Wiki jest takie miejsce?
Czy ktoś kiedyś próbował zainteresować projektem OSM jakiegoś ministra (choćby byłego? :slight_smile: ), czy parlamentarzystę? Choćby prywatnie. Dobrze mieć przyjaźnie nastawiąnych oficjeli.

We własnym zakresie i nabardziej oficjalnie chciałem zdobyć dane administracyjne poprzez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP) https://epuap.gov.pl

W sekcji ** Udostępnienie danych z Państwowego Rejestru Granic ** znalazłem następujący zapis:

*Opłata skarbowa - zwolnione z opłaty skarbowej. Opłata za udostępnienie danych – naliczanie opłaty odbywa się na podstawie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 19 lutego 2004 r w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielanie informacji, a także za wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego Baza danych dla całego kraju - 15.000,00 zł • Baza danych dla pojedynczego województwa - 960,00 zł • Baza danych dla pojedynczego powiatu - 50,00 zł • Baza danych dla pojedynczej gminy - 6,00 zł *

Dla kilku powiatów mógłbym zakupić dane i sporządzić akt darowizny dla Stowarzyszenia OSM Polska :slight_smile: ale dla całego kraju to chyba jak w totka wygram :slight_smile:

Pozostaje nam chyba jednak zaczekać na rezultat zapowiedzi z topica m__k :
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=14781

btw
Szukam oficjanego/legalnego wykazu ulic Łodzi. Jakoś nie mogę znaleźć w BIP (tak jak jest w kilku innych miastach), ale znalazłem coś takiego:
http://mak.wimbp.lodz.pl/index.php/bazy-bibliograficzne/ulice-lodzi.html
Czy to może być oficjalne źródło dla takiego wykazu? Czy taki wykaz też musi być oficjalna zgoda?
Chciałbym zrobić kompletność ulic Łodzi i szukam na to dobrego sposobu i źródła.

Jak zrobić listę/wykaz istnejących w OSM ulic danego miasta np Łodzi?

edit
PS
Znowu się rozpisałem! sorry :confused:

Hej

A Teryt jest zły? (zakładam, że chodzi Ci tylko o wykaz ulic, bez ich lokalizacji) http://www.stat.gov.pl/broker/access/definitionTree.jspa

Tez to zauwazylem, wikipedysci maja inne podejscie do licencji i praw autorskich. Np. przerysowanie papierowej mapy w SVG to jest praca wlasna. Wspolrzedne na stronach z kolei sa w 99% z google maps.

Obawiam sie, ze nie ma, moze nalezy dodac, ale kontakt ze wszystkimi powiatami to bedzie sporo pracy.

Wiem na pewno, ze wiceminister cyfryzacji wie o OSM.
Wie tez jeden z czlonkow zespolu doradcow premiera, nawet bral aktywny udzial w jednym mapping party i innych imprezach :slight_smile: (obydwaj sa czlonkami Centrum Cyfrowego)

Nie wiem czy w ten sposob zakupiony dostep do danych daje Ci prawo do robienia kopii. Ale wydaje mi sie, ze powiaty udostepniaja takie dane na prosbe i nie potrzebuja do tego zgody starosty czy tam glownego geodety. (Przed Wikimania 2010 pytalem o to tego urzednika ktory mial pomoc OSM w otrzymaniu danych, i powiedzieli mi, ze danych typu EGiB itp. nie moga udostepnic OSM bez zgody starosty, ale granice tak)

(Swoja droga ciekawe te ceny, niektore powiaty chyba maja mniej niz 9 gmin, wiec taniej wychodzi kupic dostep do pojedynczych gmin niz hurtem caly powiat. W dodatku biorac pod uwage, ze granica gminy jest tez granica sasiedniej gminy, prawdopodbnie daloby sie zoptymalizowac wybor gmin, tak zeby dostac wszystkie granice, placac za niecale 50% gmin) :wink:

Dobry! Wystarczający. Dzięki.

Podpowiedz jeszcze jak zrobić listę ulic w OSM w zadanym obszarze.

Czyli Wikipedia to nie jest bezpieczny i 100% legalny source dla OSM?

Miejsce gdzie można by zbierać oficjalną korespondencję z Urzędami mogłoby mieć główne 2 cele:

  1. służyć jako źródło informacji o oficjalnych zgodach na korzystanie z danych lub jej oficjalnym braku;
  2. być informacją, gdzie jeszcze zapukać, żeby się nie powtarzać.
    Widziałbym to analogicznie jak np w Wiki lubi zabytki. Podział na województwa, powiaty itd.

To wszystko oczywiście, jeżeli takowa korespondencja miała lub mogłaby mieć miejsce. To inaczej to szkoda miejsca na dysku i czasu.

Centrum Cyfrowe to bardzo ciekawe miejsce! I sam doradca też bardzo ciekawym człowiekiem jest.

Ogólnie brakuje mi w OSM Polska takiego podsumowania tego co już zostało zrobione i co jeszcze powinno, musi być zrobione na przestrzeni roku, kilku lat i w ogóle.
Takiego postępu prac.

W Wiki lubi zabytki był wykaz zabytków. Konkretny cel i potem realizacja.
Dlatego myślę o np. wykazie ulic w miastach. Wiem, że nie jest to idealny wskaźnik, ale zawsze coś. A dlaczego ulice? To już w innym wątku.

Jasne, że fajnie byłoby mieć wszystko stabelaryzowane i od razu widzieć jakiej ulicy brakuje, ale nie wyobrażam sobie robienia tego ręcznie (bo szkoda czasu), a żeby robił to soft automatycznie potrzebne są granice. Oczywiście, część granic miast jest w OSM, można próbować robić jakieś wykazy, ale pytanie: kto napisze soft? :slight_smile:

Przygotujcie jakiś draft tego co soft miałby robić to się pomyśli (o ile umiejętności pozwolą ;))…

O to ja, trochę z swojego statystycznego wątku.

  • wykaż ulic z danego miasta
  • wykaż ulic z miejskiego zarządczy (w ogóle jak dotakować iż ulica jest miejska?) a np hipermarketu? Przy czym znam przypadki iż układ “Drogi wewnętrznej” też jest miejski np Rynek w Krakowie jest drogą wewnętrzną :smiley:

@pmb Dzięki Paweł za deklarację :slight_smile: Zachęciłeś mnie do popuszczenia wodzy fantazji.

Zakładając, że z TERYT’u można skorzystać z plików w dziale Lista plików predefiniowanych to w moje śmiałe oczekiwania co do wyniku automatycznego działania takiego softu/skryptu wygłądały by tak:

Po kliknięciu na województwo rozwijałaby się lista lub przchodzilibyśmy do listy powiatów, dalej gmin, miast z analogicznymi kolumnami kompletnmości.

Najśmielsze oczekiwania mają charakter zupełnie graficzny (mapa Polski, klikanie na każde województwo, gminę, miasto, w dymkach wyświetlane liczby :smiley: ), ale to już byłaby zabawa.

Spodziewam się baardzo dużych problemów choćby w interperetacji/weryfikacji nazw ulic, bo np ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego może być otagowana jako 1. Marszałka Piłsudskiego 2. Józefa Piłsudskiego 3. Piłsudskiego, a może chciaz nie musi mieć w nazwie Aleja! :slight_smile:

To wersja max, ale weryfikacja obecności ulic w miastach byłaby dobrym początkiem.

Dla m.Łodzi najlepszym źródłem jest http://mapa.lodz.pl - dane pochodzą z Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Wydziałów UM
Ulice i adresy są aktualizowane na bieżąco. Wykaz ulic w formie plików jest rzadziej aktualizowany: http://212.191.192.78/modgikwww/pl/Plikidopobrania.aspx
Za to jest WMS - http://gis.mapa.lodz.pl/awiskts/services/WMS_publikowane/LODZ/mapserver/WMSServer (WGS84)

Zacząłem się już trochę wczytywać w parsowanie danych z TERYTU i pobieranie danych z OSM - jak na razie jestem dobrej myśli… Jak będę coś miał to dam znać…

Jak tam parsowanie ? :slight_smile: Ciekaw jestem wyników.
W międzyczasie przypomniałem sobie o świetnym miejscu, które może być pomocne w weryfikacji kompletności ulic. MapOSMatic - generator map do druku.
Wraz generowaniem pliku mapy generuje wykaz ulic w zadanym obszarze. Obszary nie mogą być zbyt duże. Łódź cała się nie zmieściła, ale powstały index ulic jest bardzo ciekawy.
http://www.maposmatic.org/maps/?query=%C5%82%C3%B3d%C5%BA
Renderowanie trwa bardzo długo i jako narzędzie do tworzenia wykazów wszystkich ulic w całej Polsce raczej niepraktyczne.

Mapowanie dróg do miejscowości robi także kompilator map dla OsmAnd.
Kompilator jest tutaj do pobrania http://code.google.com/p/osmand/downloads/list nazywa się OSmAndMapCreator
i działa dla całej Polski

Po wygenerowaniu mapy można obejrzeć co wpadło do indeksu mapy komendą
inspector -v

Gotowe mapy też leżą pod tym samym linkiem.

Nie wiem tylko czy logika tego mapowania jest zgodna z oficjalną wykładnią OSM.

Zasadniczo brane pod uwagę następujace warunki:

  1. granice administracyjne
  2. bliskość miast/wsi tag place=
  3. tag is_in

Jest szansa na to, że wkrótce granic będziemy mieć więcej. :slight_smile: Cytuję za http://mac.gov.pl/wiadomosci/dostep-do-panstwowego-rejestru-granic-bedzie-powszechny-i-nieodplatny/:

Treść projektu rozporządzenia jest tutaj. Przewidziane jest m.in. udostępnianie danych w kilku formatach. Czy są tu jakieś problemy, których nie widzę?
http://bip.msw.gov.pl/portal/bip/218/20060/

Ja problemu nie widzę, ale dobrze by było, żeby ktoś z zacięciem prawnym ujednoznacznił czy Openstreetmap będzie mogła bezproblemowo korzystać z tych danych.
Na to roporządzenie trzebaby się powołać w piśmie o udostępnienie granic dla Stowarzyszenia.