w przypadku obszarów z amenity=school + landuse=school, ten drugi tag może być usunięty, bo w głosowaniu zostało przyjęte, że amenity=school implikuje landuse=school i nie jest potrzebny
w przypadku obszarów, które są zespołem szkół lub zespołem szkolno-przedszkolnym lub podobnym (zwykle mają w name~Zespół), należy zastąpić landuse=school tagiem landuse=education
w przypadku obszarów, które są zespołem szkół lub zespołem szkolno-przedszkolnym lub podobnym (zwykle mają w name~Zespół), które są otagowane tylko jako amenity=school, należy dodać landuse=education - to wynika z propozycji na temat okresu przejściowego - oba tagi amenity=school + landuse=education do czasu dodania renderowania - inaczej takie obiekty znikną z mapy i nie będą widoczne.
w przypadku amenity=school + landuse=school, ale bez name, trzeba zdecydować, co zrobić.
Nie wiem, czy nie pominąłem jakichś przypadków, bo we Wrocławiu poprawiałem je już z pół roku temu.
Pomoc jest oczywiście mile widziana w pozbyciu się starego tagu w waszych okolicach, ale jeszcze bardziej to dodawania landuse=education, żeby był częściej używany i zaczął być renderowany.
Już miałem wcześniej pisać posta na ten temat, bo w dniu głosowania landuse=school był użyty 5741 razy, z czego 3687, czyli większość, w Polsce.
Dużo tych tagów została dodana 5 lat temu w tym zestawie zmian: https://www.openstreetmap.org/changeset/44161315
landuse=school zostało dodane dawno temu na wniosek Zbigniew_Cz (Zibi). Przekonał nas wtedy, że teren szkoły to nie jest “amenity” tylko “landuse”.
Więc zaczęliśmy dodawać go do każdego terenu szkolnego. Były opory, ze strony społeczności OSM, ale w końcu zgodzono się na ten tag.
Założono, że jeśli ten tag się przyjmie, to w przyszłości zastąpi “amenity”. Nie wiem dlaczego ale brakuje tłumaczenia tego tagu na j. polski.
Czyli landuse=school dotyczył tylko terenu szkolnego na którym są różne obiekty danej szkoły.
Napisałem wyżej - zależy jakie są pozostałe tagi. W jednych przypadkach będzie do usunięcia, a w innych do zamiany na landuse=education.
Tu https://www.openstreetmap.org/way/135038046/history jest przykład, że automatyczne usunięcie landuse=school nic nie wniesie i nie ulepszy mapy. Szkoła nawet nie ma nazwy, więc trzeba sprawdzić, czy to zespół szkół, czy pojedyncza szkoła, a może było tu gimnazjum i nic już nie ma.
No to był to dobry początek i częściowo tak będzie, bo landuse=education zastąpi amenity=school na terenach gdzie jest więcej szkół (np. zespół szkół)
I połowa szkół będzie z amenity=school, a druga połowa landuse=education.
Czy nie lepiej wstrzymać się z ew. automatycznymi edycjami do czasu kiedy będzie renderowane landuse=education? Ew. wcześniej skasować tagi tam gdzie jest landuse=school + amenity=school.
Myślę, że to byłoby właściwe wyjście.
Ja dodawałem oba tagi, więc usunięcie botem “landuse=school” tam gdzie są oba byłoby bezpieczne. Można nawet dodać do bota tylko moje edycje.
A w czym przeszkadza tag landuse=school?
Jego usunięcie nie ma wpływu na to kiedy będzie się renderować landuse=education i nic nie wnosi na mapę oprócz niepotrzebnej edycji.
Nie wiem, być może wystarczy, ale zawsze dobrze jest gdy jedna osoba przygotuje kod, a kto inny to testuje i wdraża, nawet jeśli to wydaje się banalne, tak się łatwiej wyłapuje problemy. Już nie mówiąc o tym, że lepiej jeśli więcej osób w ogóle się angażuje i uczy narzędzi, żeby nie robił się monopol inżynierski.
“zachęca do korzystania z iD” - kto lub co zachęca do używania iD? Tag landuse=school? Nie widzę związku. Każdy używa jakiegoś edytora.
iD nie ukrywa landuse=school, po prostu go nie wspiera, jak tysięcy innych tagów.
Chodziło mi o to że jak jest sieczka bezsensownych tagów które nic nie wnoszą i mylą (jak np. landuse=school tam gdzie jest już amenity=school) to zniechęca to do edytowania przez bezpośrednie edytowanie tagów.