deprecated landuse=school tag

Hello,

landuse=school tag has been deprecated (see https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Multiple_schools_on_one_ground#Features.2FPages_affected)) and replaced with landuse=education.
Among 3 700 landuse=school tags remaining in OSM, 2 900 are in Poland. What is your feeling about a bot edit to replace the former landuse=school with landuse=education ?

Thank you for your feedback.

Osobiście nie widzę powodu by trzymać landuse=school, mogę zapuścić bota gdyby było jednoznaczne poparcie.

I see no reason to keep landuse=school, and in case of clear support I can run a bot edit.

Nie można bota, bo są różne przypadki:

  • w przypadku obszarów z amenity=school + landuse=school, ten drugi tag może być usunięty, bo w głosowaniu zostało przyjęte, że amenity=school implikuje landuse=school i nie jest potrzebny
  • w przypadku obszarów, które są zespołem szkół lub zespołem szkolno-przedszkolnym lub podobnym (zwykle mają w name~Zespół), należy zastąpić landuse=school tagiem landuse=education
  • w przypadku obszarów, które są zespołem szkół lub zespołem szkolno-przedszkolnym lub podobnym (zwykle mają w name~Zespół), które są otagowane tylko jako amenity=school, należy dodać landuse=education - to wynika z propozycji na temat okresu przejściowego - oba tagi amenity=school + landuse=education do czasu dodania renderowania - inaczej takie obiekty znikną z mapy i nie będą widoczne.
  • w przypadku amenity=school + landuse=school, ale bez name, trzeba zdecydować, co zrobić.
    Nie wiem, czy nie pominąłem jakichś przypadków, bo we Wrocławiu poprawiałem je już z pół roku temu.

Pomoc jest oczywiście mile widziana w pozbyciu się starego tagu w waszych okolicach, ale jeszcze bardziej to dodawania landuse=education, żeby był częściej używany i zaczął być renderowany.
Już miałem wcześniej pisać posta na ten temat, bo w dniu głosowania landuse=school był użyty 5741 razy, z czego 3687, czyli większość, w Polsce.
Dużo tych tagów została dodana 5 lat temu w tym zestawie zmian: https://www.openstreetmap.org/changeset/44161315

Czyli innymi słowy jeśli landuse=school ma też amenity=school to landuse=school powinno być skasowane jako nic nie wnoszące?

A pozostałe przypadki zostawić do ręcznego przerobienia?

landuse=school zostało dodane dawno temu na wniosek Zbigniew_Cz (Zibi). Przekonał nas wtedy, że teren szkoły to nie jest “amenity” tylko “landuse”.
Więc zaczęliśmy dodawać go do każdego terenu szkolnego. Były opory, ze strony społeczności OSM, ale w końcu zgodzono się na ten tag.
Założono, że jeśli ten tag się przyjmie, to w przyszłości zastąpi “amenity”. Nie wiem dlaczego ale brakuje tłumaczenia tego tagu na j. polski.

Czyli landuse=school dotyczył tylko terenu szkolnego na którym są różne obiekty danej szkoły.

Napisałem wyżej - zależy jakie są pozostałe tagi. W jednych przypadkach będzie do usunięcia, a w innych do zamiany na landuse=education.
Tu https://www.openstreetmap.org/way/135038046/history jest przykład, że automatyczne usunięcie landuse=school nic nie wniesie i nie ulepszy mapy. Szkoła nawet nie ma nazwy, więc trzeba sprawdzić, czy to zespół szkół, czy pojedyncza szkoła, a może było tu gimnazjum i nic już nie ma.

No to był to dobry początek i częściowo tak będzie, bo landuse=education zastąpi amenity=school na terenach gdzie jest więcej szkół (np. zespół szkół)

I połowa szkół będzie z amenity=school, a druga połowa landuse=education.

Czy nie lepiej wstrzymać się z ew. automatycznymi edycjami do czasu kiedy będzie renderowane landuse=education? Ew. wcześniej skasować tagi tam gdzie jest landuse=school + amenity=school.

Myślę, że to byłoby właściwe wyjście.
Ja dodawałem oba tagi, więc usunięcie botem “landuse=school” tam gdzie są oba byłoby bezpieczne. Można nawet dodać do bota tylko moje edycje.

To też jest dobre rozwiązanie, a w tym czasie można dodawać landuse=education, bo im więcej razy będzie użyte, tym szybciej będzie renderowane.

Jeśli tylko ktoś przygotuje do tego kod, to chętnie dodam wyświetlanie na polskich kafelkach.

Szybko rośnie ten nowy tag:

http://taghistory.raifer.tech/#***/landuse/education

Nawet jeśli tam trzeba kiedyś dodać landuse=education to w czym przeszkadza usunięcie teraz landuse=school?

A w czym przeszkadza tag landuse=school?
Jego usunięcie nie ma wpływu na to kiedy będzie się renderować landuse=education i nic nie wnosi na mapę oprócz niepotrzebnej edycji.

A nie wystarczy dodać jedną linijkę?
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/blob/6a4cd4b5c5b589af2306b1f507671e78be4dd3ec/style/landcover.mss#L577

Jak się go w tagach widzi to wprowadza niepotrzebne zamieszanie i zachęca do korzystania z iD które ukrywa tagi.

W historie się zagląda dużo rzadziej niż w tagi a nawet tam osobna edycja na usunięcie go w niczym nie psuje.

Nie wiem, być może wystarczy, ale zawsze dobrze jest gdy jedna osoba przygotuje kod, a kto inny to testuje i wdraża, nawet jeśli to wydaje się banalne, tak się łatwiej wyłapuje problemy. Już nie mówiąc o tym, że lepiej jeśli więcej osób w ogóle się angażuje i uczy narzędzi, żeby nie robił się monopol inżynierski.

Przetestuj i podrzuć, to sprawdzę:

https://github.com/openstreetmap-polska/fractal/pulls

tego fragmentu nie rozumiem

Którego kawałka? Czemu zupa dziwnych i zbędnych tagów zachęca do używania czegoś co je ukrywa i udaje że ich nie ma?

Czy tego jak iD je ukrywa?

“zachęca do korzystania z iD” - kto lub co zachęca do używania iD? Tag landuse=school? Nie widzę związku. Każdy używa jakiegoś edytora.
iD nie ukrywa landuse=school, po prostu go nie wspiera, jak tysięcy innych tagów.

Chodziło mi o to że jak jest sieczka bezsensownych tagów które nic nie wnoszą i mylą (jak np. landuse=school tam gdzie jest już amenity=school) to zniechęca to do edytowania przez bezpośrednie edytowanie tagów.