demo.f4map.com i widok górki

Cześć.
W parku jest kilkumetrowa górka. Jak ją oznaczyć w OSM, by
była widoczna w demo.f4map.com?
W OSM oznaczyłem ją tak:
height=7m
name=Górka w parku
natural=fell

Czy demo.f4map.com lub jakiś inny program do pokazywania map OSM uwzględnia rzeźbę terenu i pokazuje ją (najlepiej w widoku przestrzennym)?

Ps.: JEśli komuś by się chciało, to mógłby zweryfikować poprawność oznaczenia zawartości parku?

name=Górka w parku wygląda niepoprawnie, nie jest to nazwa, prawda? Staramy się nie dodawać takich opisów w tagu name=
Raczej nie znajdzie się jej na lokalnych planach. Mieszkańcy nie używają jej na co dzień i od razu wiedzą, że chodzi o właśnie tę, prawda?

Jest to nawa lokalna, nieoficjalna. Na mapach topo jest. Bez nazwy.

Nieprawda. Używają i wiedzą.

A przy okazji to jak ją oznaczyć? Górka jest niesymetryczna, od N, W i S ma strome stoki (w zasadzie wycinek stożka) a od E jest łagodny stok, którym śmigają w zimie na sankach, a poza zimą na rowerach. Jak oznaczyć jej wierzchołek?

O, i tu jest sedno. W takim razie właściwe będzie użycie loc_name zamiast name.

Tak naprawdę chyba jedyne dane, jakich nie ma w OSM to dane nt. rzeźby terenu. Można oznaczać charakterystyczne punkty topograficzne (np. szczyt, grzbiet górski, itp.) wraz z ich współrzędnymi wysokościowymi (ele=*), ale szczegółowego modelowania rzeźby nie zrobisz.

Może węzeł natural=hill w miejscu wierzchołka się sprawdzi?

Powiedziałbym że to opis, nie nazwa i ani do name ani do loc_name nie powinien trafiać

Tak samo jak nie będę dawał

loc_name=ta tańsza ale smaczniejsza restauracja

Co do górek - akurat rzeźba terenu to jedna z nielicznych rzeczy co mapowana nie jest.

natural=hill kilka razy użyłem i warto dać ale bym nie liczył na wsparcie na razie - niby 25 000 użyć ale większość to podejrzane importy: https://taginfo.openstreetmap.org/tags/natural=hill#chronology

Żeby uzyskać widok górki to musiałbyś ją narysować jako budynek.
Pierwsze rozwiązanie jako wiele nakładających się części budynku (building:part) po obrysie poszczególnych warstwic. Takie plasterki po np. 2 m określając wysokość dołu i góry (heigh, min_heigh).
Drugie rozwiązanie to narysować górę i dół górki i kombinując z przewyższeniem i nachyleniem dachu.
Efekt w 3D byłby do uzyskania ale raczej niezgodnie z wytycznymi OSM.

Zobacz jeszcze jak uzyskano efekt górki przy Stadionie Narodowym w Warszawie:
https://demo.f4map.com/#lat=52.2388206&lon=21.0457484&zoom=19&camera.theta=80&camera.phi=-10.6

Oczywiście byłoby to błędne, wadliwe i do skasowania.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tagowanie_pod_renderer

Dokładnie, nie mapujmy fikcyjnych budynków.

Ok, masz rację, to nie była najmądrzejsza rada.

Wydaje mi się, że mapowanie w 3D nie ma sensu dopóki nie będzie aktualizacji wtyczki Kendzi3D dla Java powyżej wersji 8.
Tylko ta wtyczka pozwala śledzić edycje poszczególnych elementów w 3D na bieżąco.
Sam się tym zajmowałem i tylko dzięki Kendzi3D mogłem to robić, uwzględniając wnętrza obiektu.
F4map demo, jest fajne, ale pokazuje pełne edycje przesunięte w czasie, oraz bez elementów 3D, co uniemożliwia poprawę błędów.
Co do widoku w F3map to chyba włączenie “Ground elevations” opcji coś pomoże.
Co daje coś na wzór https://demo.f4map.com/#lat=46.3603016&lon=6.9450102&zoom=14&camera.theta=51.639&camera.phi=2.005.
Rysowanie topografii 3D na OSM jest obecnie pobożnym życzeniem.
Na razie nie ma narzędzia do modelowania w 3D na OSM.
Chyb, że użycie JOSM z Java w wersji 8.

Pozwolę się z Kolegami nie zgodzić. *ta tańsza ale smaczniejsza restauracja * to nazwa opisowa i subiektywna. U nas powiesz górka w parku i 80% osób w okolicy wie o co chodzi. Dlatego uważam, że oznaczenie jej jako loc_name spełniałoby swoje zadanie. Czyż nie?

Skoro już zeszliśmy na temat modelowania budynków 3D, to też mam pytanie. Chodzi o wszelkiego rodzaju “nawisy” w budynkach (balkony, zadaszania czy wręcz fragmenty budynków na kolumnach. Z tego co zauważyłem, to takie elementy oznaczone jako building:part są renderowane tylko, gdy nie wystają poza outline określony przez obszar building. Wszystko co poza nim jest niewidoczne. Z kolei dla potrzeb mapy 2D najlepiej by było, gdyby outline pokrywał się z rzutem fundamentów budynku. Wiadomo, że tam, gdzie mamy do czynienia z takimi “nawisami”, będą one zawsze wystawać poza obrys fundamentu. Czy da się jakoś z tym poradzić w taki sposób, żeby nie trzeba było sztucznie przedłużać outline’u poza rzeczywisty obrys fundamentu tylko po to, żeby zamodelować wiszący kawałek budynku w 3D?

EDIT:

Jeżeli nazwa jest tak silnie zakorzeniona w lokalnej społeczności, to może i warto. Na pewno lepiej niż samo name. Ale obiektywnie patrząc, to nadal nazwa opisowa i ryzykujesz, że jak w przyszłości pojawi się mapowicz, który zna okolicę, ale należy do tych 20%, co nie kojarzą nazwy, to ją usunie :wink:

Jakby był w tych 20% i usunął bez sprawdzenia, to byłby dupa, nie mapowicz ;).

To jest właśnie wskazane, by obejmować outline’em wystające części budynków. W ten sposób można w sensowny sposób zamodelować drogi przechodzące przez lub pod budynkiem. Inaczej odcinki covered=yes czy tunnel=building_passage nie pokrywałyby się z outline’em, a chyba nie to chcemy osiągnąć.

Na wiki, na stronie building:part jest zresztą obrazek jasno ilustrujący ten koncept: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/File:Marek_S3DB_sumOfMoreElements.jpg

Jest jeszcze XNavigator https://sourceforge.net/projects/xnavigator/
do modelowania 3D ale działa tylko na starych wersjach Java.

Więcej na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSM-3D.org

Bo jest jedna górka w parku i wiadomo, o jakie miejsce chodzi. Jednak to nie jest nazwa własna. A co jeśli w każdej wsi w polsce jest taka górka którą ludzie nazywają górką?
Jak będzie jeden sklep spożywczy na wsi, to ludzie będą chodzili do “spożywczaka”, jednak to nie znaczy, że to nazwa własna sklepu.

Podaj link do mapy, będzie łatwiej.
Jeszcze nie widziałem narysowanych balkonów w 3D. Ale tak, balkony nie powinny być uwzględniane w obrysie 2D.

To jest otwarty temat i są stosowane różne podejścia, ale chyba większość nie uwzględniałaby tego daszku w obrysie 2D. Ale to zależy od wielu czynników, np. od wysokości tej części. W przypadkach building=roof trudno by nie uwzględniać kształtu dachu, skoro taki budynek składa się z dachu.

Budynek na załączonym obrazku jest wyjątkowo nietypowy i nie wiem czy nawet istnieje, więc to chyba nie jest dobry przykład.

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=73250
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Talk:Buildings#Most_Accurate_Possible_Building_Outline

Raczej nie istnieje, ale podobny jest kształtem do berlińskiej Fernsehturm, która tak jest właśnie zmapowana. Natomiast bardzo znany jest inny rzeczywisty przykład:

https://www.google.com/maps/@52.2496525,21.0045614,3a,75y,334.67h,98.48t/data=!3m6!1e1!3m4!1sSSuoDyvRPtY0ATp9SYmaPw!2e0!7i16384!8i8192

Jak by rysować po obrysie parteru, to co począć z drogami przechodzącymi przez budynek, chodnikami w podcieniach itp.?

Nazwa nieoficjalna, lokalna.

Wybacz, ale to już dywagacje na poziomie gdyby babcia miała wąsy, nie wiem czemu służące, bo dobrze wiesz, że nie w każdej wsi jest górka nazywana górką. Dla ścisłości, mnie nie chodzi o Górkę, a o Górkę w Parku.
To tak, jakbyś czepiał się o to, że w wielu miejscowościach jest ulica Niepodległości. Jeżeli zapytam o Niepodległości 15, to osoba, którą zapytam w Bielsku będzie wiedziała, że chodzi mi o Niepodległości 15 w Bielsku-Białej, a nie w Pszczynie, Katowicach, czy Warszawie. W Czechowicach-Dziedzicach zapytasz ludzi o górkę w parku, to większość wskaże drogę do Parku na Północy w Czechowicach-Dziedzicach, a nie do górki w parku, w Wągrowcu.

Wybacz kolejne wąsy babci - spożywczak to określenie pospolite i to na rodzaj sklepu. Jak zapytasz o spożywczak, to raczej nikt nie pośle Cię do sklepu rowerowego :).

To moje argumenty, bo jakoś Twoje mnie nie przekonały, że zrobię źle jeśli otaguję górkę nazwą żyjącą w lokalnej społeczności.

Wg Ciebie zatem co powinien zawierać tag** loc_name? Tam stoi jak byk: If a city is locally known by a nickname, it is better to put the nickname in loc_name= and put the standard name into name=, even if locals don’t use the standard name as much.. Wg mnie kluczowe tu jest słowo nickname.

Z tego, jak ja to rozumiem, to chęć użycia przeze mnie tego tagu w tym przypadku będzie zgodne z tymi regułami OSM. Jakie są argumenty, że jednak będzie to źle? Co w takim razie jest nazwą lokalną? Jakiś przykład?

A przy okazji - jak u nas zadasz pytanie tak: jak dojść do górki w parku?, albo tak: jak dojść do górki w lasku?, to większość miejscowych skieruje Cię w 2 różne miejsca miasta.

Pozdrawiam
Dociekliwy ;).

Moim zdaniem jeżeli rzeczywiście “Górka w Parku” jest popularna i jednoznaczna to na loc_name według opisu na wiki się nadaje.
Aczkolwiek zdecydowanie jest to opisowe i uznaniowe czy się nadaje czy nie.
Przykłady z Polski: https://taginfo.geofabrik.de/europe/poland/keys/loc_name#values

Loc_name=Lasek przekonały mnie, że będzie ok :).

loc_name=Górka

jest jak najbardziej właściwe.
To jest nazwa lokalna obiektu, a nie rodzaj obiektu.
Zauważyłem, że wiele osób ma problem z zrozumieniem tagu “loc_name”.
Został ona właśnie stworzony po to aby można było wpisać i wyszukiwać obiekty według nazw przyjętych przez ludzi na danym terenie.
Wcale nie muszą mieć sens lub kojarzyć się z rodzajem obiektu.
Nazwy w “loc_name” nie powinny być usuwane, chyba, że jest to język niestosowny, lub obsceniczny.
Spotkałem również lokalną nazwę “Budynek”, bo tak kiedyś ktoś nazwał ten dom i ludziom na danym terenie ta nazwa będzie się zawsze kojarzyła z danym, konkretnym, budynkiem. Podobno wszystkie budynki mieszkalne były “domami” a tej miał szczególny wygląd i nazwano go “Budynkiem”. I to właśnie kwalifikuje się jako nazwa lokalna.