Degradacja drogi krajowej nr 36 Lubin - Rawicz z Primary na Secondary

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=74670 Przenosze dyskusje tu

Do tranzytu samochodowego też nie jest używana (no o ile nie mówimy o połączeniach lubin-ścinawa lub lubin-wińsko)

Pytanie zasadnicze. Czemu ma służyć taka zmiana? Co potencjalny klient mapy na tym zyska?
Mogę zrozumieć zmianę kategorii jeśli mamy inną lepszą alternatywę, wtedy np. kierowca wybierze czy też nawigacja poprowadzi go po lepszej nawierzchni czy krótszą drogą. Ale w tym wypadku nie ma innej alternatywnej trasy. Nikt z Lubina do Rawicza nie pojedzie przez Głogów-Leszno czy Wrocław.

Po drugie, jest tu jakąś nielogiczność. Niby nie ma tranzytu samochodowego ale sam przyznajesz że na odcinku Lubin-Ścinawa- Wińsko jednak jest? To jest więcej niż połowa odcinka Lubin-Rawicz.

Reasumując jestem zdecydowanie na nie dla takich zmian.

Na Lubin - Ścinawa jest większy ruch ale to się rozchodzi np. na Leszno czy Wołów do Wińska już tylko ruch lokalny jedzie. (Jako objazd drogowy Rynarcic np.) A jako primary przecież nie zostawie odcinka do Ścinawy a zdegraduje reszte. Tak to nie działa. A połączenie Lubin - Rawicz według mnie nie jest na tyle ważne by być primary.

Również zdecydowanie jestem takim zmianom przeciwny.

.
Połączenie miast południa Wielkopolski z Lubinem (ponad 70k mieszkańców, piąte ludnościowo miasto Dolnego Śląska!) nie powinno być primary???
Ciężko nawet o czymś takim poważnie dyskutować…

Prawo osm, secondary to droga łącząca large town z town lub large town z large town. Uważam akurat że większość DK jest równa secondary.

Drogi w Polsce i każdym innym kraju tworzą pewną spójną wielorzędową sieć. Od autostrad, poprzez drogi ekspresowe, krajowe, powiatowe, gminne aż do lokalnych… Drogi niższej klasy zagęszczają sieć dróg wyższej klasy. A Ty nagle chcesz być mądrzejszy od GDDKiA i zmieniać kategorie dróg według własnego widzimisię.
Każda droga ma do spełnienia określoną funkcję i gdyby DK36 nie spełniała tych funkcji to na pewno zostałaby już zdegradowana przez GDDKiA. Ale jest ciągle droga krajową to znaczy, że ma do spełnienia określoną rolę.

Dla kierowców informacja o klasie drogi jest bardzo ważną informacją. Droga krajowa zapewnia spójność i ciągłość oznakowania na dłuższym odcinku co niewątpliwie ułatwia nawigację i jazdę po niej. Na drogach wojewódzkich jest z tym już różnie nie mówiąc o drogach niższych klas.

Drogi posiadają różne kategorie zimowego utrzymania, w warunkach zimowych każdy kierowca wybierze przejazd po drodze krajowej nawet dłuższej ale zapewniającej większe prawdopodobieństwo dotarcia do celu niż po drogach niższych klas.

Wcale nie chodzi w tym o to, że dana droga jest węższa niż inne, jest na niej mniejszy ruch czy łączy mniejsze miejscowości. Jest drogą krajową, ma do spełnienia określone funkcje i tak powinna być widoczna na mapie dla użytkowników mapy. Trzymasz się suchych zapisów OSM. Nie zapominaj, że mapa nie jest dla mapujący a dla odbiorców, w tym głównie kierowców.

Dalej nie widzę celu ani sensu takiej zmiany a tylko problemy i niezgodności z tego wynikające.

Nie kopiujemy ślepo klasyfikacji urzędniczej, są liczne przypadki gdy oficjalna klasyfikacja ma mało wspólnego z realną istotnością

Była droga krajowa o znikomym znaczeniu z promem zamiast z mostem i minęło dużo czasu zanim ją zdegradowano. Były też inne cuda na kiju jak Lepperówka i inne.

(nie jest to poparcie tych proponowanych zmian)

Pamiętajmy o tym, że drogi primary to nie tylko te drogi, które łączą większe miasta, ale również te, które mają znaczenie w skali kraju. Będą to też dojazdy do większych przejść granicznych, portów, ale również drogi łączące inne drogi krajowe, w końcu jadąc gdzieś rzadko używamy tylko jednej drogi krajowej. Trzeba więc na to patrzeć bardziej kompleksowo niż samo “łączy miasta”.
Poza tym jeśli zaczniemy degradować krajówki to i wiele wojewódzkich trzeba będzie obniżyć. A potem pewnie i część tertiary. Jest to więc dużo poważniejsza zmiana niż piszesz. Do tego musiałbyś stworzyć propozycję, opisać w niej na jakiej dokładnie podstawie chciałbyś tagować drogi i przeprowadzić głosowanie. Więc dużo roboty. Na pewno nie możemy zmienić zasady dla jednej drogi.

Moim zdaniem łącznik S3-S5 lepiej spełnia DW329 i DK12 :slight_smile:
DK36 to tak naprawde równoległa droga do DK12 a DK12 jest drogą ważniejszą niż DK36.
Ale co do głosowania to czemu nie, mógłbym zrobić.

Nieprawda.
Jest tak samo istotna w sieci drogowej.
Żebyśmy nie zapominali - mówimy - tak jak już pisałem - o drodze łączącej Lubin (ponad 70k mieszkańców) z miastami południa Wielkopolski - Ostrów Wielkopolski (również ponad 70k mieszkańców) i dalej Kalisz (ponad 100k mieszkańców).
Jedynym obecnie mankamentem tej drogi jest remont mostu w Ścinawie (max 15t), jest to jednak sytuacja przejściowa (ruch wahadłowy), więc nie jest to podstawą do degradacji drogi.
Będzie też budowana kolejna przeprawa przez Odrę (jest już zapewnione finansowanie z programu „Mosty dla Regionów”), która będzie obiektem pierwszej (najwyższej) klasy nośności dostosowanym do pojazdów wielkogabarytowych i wielotonażowych, w tym także pojazdów wojskowych.
Zatem znaczenie tej trasy nie tylko nie jest mniejsze ale za 3-4 lata będzie nawet trochę większe niż DK12 (i żeby nie było nieporozumień - to nie jest zgoda na degradacje DK 12!)

Pamiętaj tylko o tym, że ewentualne głosowanie miałoby być nad całościowym sposobem tagowania a nie tej czy innej drogi.

Dodam że głosowanie powinno być stosowane w ostateczności, rzeczowa dyskusja jest dużo lepszym sposobem rozwiązywania problemów.

Ten most, powstaje pod DW340 nie pod DK36 jakby ten ruch szedł tym tunelem (Link : https://www.google.com/maps/@51.4085076,16.4501568,3a,75y,151.62h,85.93t/data=!3m6!1e1!3m4!1sE6KlPDRe0tFeonbIDLfUBw!2e0!7i13312!8i6656))
To by zabiło tą drogę POD TYM TUNELEM SIĘ NIE MIESZCZĄ 2 AUTA OSOBOWE!
Spowoduje to zatory, a czemu chce degradować DK36? Większość ruchu na tej drodze to wieśniaki z Gminy Wińsko. Jedynie Lubin - Ścinawa nadaje się na primary ale na wschód od Ścinawy totalnie na secondary, więc nie będe awansować DW340 tylko po to by było połączenie primary z trunk/motorway/primary

Linia kolejowa Wrocław-Głogów jest w remoncie i ten wiadukt będzie przebudowywany właśnie w celu połączenia nowego mostu z DK36 w kierunku Rawicza. Most po wybudowaniu zostanie przejęty przez GDDKiA. Wtedy obwodnica Ścinawy będzie w pełni domknięta jako ciąg DK36.

Fragment z ww. linku kolegi szydzio:

Okej, ale jak sami mówicie mapujemy jak jest teraz nie w przyszłości więc na te kilka lat proponuje ustawić tak jak powiedziałem.

Teraz też primary jest jak należy.

Ale po co trzymać na siłe oznaczenie które teraz jest bezsensowne? Po za tym coś wątpie w powodzenie takiej inwestycji a napewno przekopanie tego wiaduktu.

Zaznaczenie jako primary NIE jest bezsensowne.

To podaj argument za tym czemu nie jest bezsensowne, istnieje DK12 równoległa do tej drogi (Dw329 i DK12 jako primary a DK36 jako secondary, po za tym wątpie że te inwestycje dojdą do skutku.

Już podawałem ja, podawali też inni koledzy[1][2], ale najwyraźniej ich nie czytasz.