Dane na ODbL, a tworzenie mapy z danymi na innej licencji

Chciałbym wykorzystać OSM do wyrenderowania mapy z danymi, których nie chcę (i wręcz nie powinienem) wrzucać na serwer. Nie chodzi o mapę interaktywną i/lub osadzoną na stronie www - wystarczy mi możliwość jednorazowego wygenerowania kafelków Mapnika albo Transport Map, z których zrobiłbym sobie png. Jest jakiś w miarę prosty sposób na uzyskanie takiego efektu?

Ijon_Tichy: obczaj Maperitive, widziałem tam funkcję generowania kafelków, a domyślny styl bardzo przypomina ten z Mapnika.

Uważej, po zmianie licencji na ODbL, o ile gdzieś upublicznisz kafelki czy png, jesteś zobligowany do upublicznienia na ODbL całości danych których użyłeś do ich generacji.

Można dokładniej? Jeśli wygenerowałbym sobie mapę, i “dorysował” do niej np. kilka POI to co muszę upublicznić? Dane, z których wygenerowałem mapę? (są przecież w OSM) Moje dodatkowe POI? (W jakimś konkretnym formacie, czy mogę sobie napisać w notatniku?) …

W przypadku gdy generujesz sobie mapę i ją potem modyfikujesz, to IMHO ni e musisz upubliczniać, bo nie dokonałeś modyfikacji oryginalnych danych.
W przypadku gdy modyfikujesz dane ODbL (dodajesz swoje) i potem generujesz i upubliczniasz jakąś mapę, ODbL zobowiązuje do upublicznienia danych które dodałeś.
Format nie jest istotny, byle był publiczny i jednoznaczny.

Jeśli dodajesz dane do bazy danych to ją modyfikujesz.

Myśle że w ODbL jest to dość jednoznacznie określone.
Jak chcesz kombinować, to IMHO lepiej się upierać że mape wygenerowałeś z danych ODbL, a potem dorysowałeś do mapki swoje POI. Wtedy nie ma złamania licencji.

Akurat w Maperitive tak to jest zrobione, że dane na różnych licencjach siebie nawzajem “nie dotykają” - po prostu definiuje się z jakich źródeł ma być renderowana wynikowa mapa, więc tutaj chyba tego problemu nie ma.

Edit:
A kafelki generowane z ODbL możesz sobie licencjonować wedle uznania.

“I to mnie się podoba”

Przypuśćmy że chciałbym stworzyć mapkę historycznych połączeń linii autobusowych sprzed ćwierć wieku, albo dawnych założeń urbanistycznych. Wrzucanie takich danych na publiczny serwer byłoby z oczywistych względów niewskazane, więc jeśli licencja miałaby mi zabraniać wykonania takiego projektu (przechowanie danych lokalnie przy jednoczesnym upublicznieniu renderu tychże), to bardzo brzydko. W sensie - nie po mojej myśli.

Na serwer OSM pewnie niewskazane, ale dlaczego po prostu nie umieścić zrzutu danych na jakimś file hostingu? Wielu geografów z pewnością się ucieszy na myśl o takim materiale.

Upublicznienie nie oznacza wrzucenia do bazy OSM. Oznazcza że udostępnisz na ODbL w jakikolwiek sposób dane które dodałeś od innej bazy ODbL.
Jak najbardziej mozesz nie wrzucać Twoich historycznych danych do OSM, wymieszac je z OSM, zrobić prawie co chesz z wygenerowanym tile’ami, jedyne do czego ODbL Cię zobowiązuje to (np czy czyjąś prośbe) udostępnić w jakiejkolwiek postaci owe dodane dane (na ODbL).

Nie bardzo tak jest. To znaczy jest jeszcze bardziej liberalnie.

Po pierwsze, licencja głosi, że jeśli ktoś stworzy bazę danych mającą charakter kolekcji paru baz a nie ich zmieszania, to nie musi całej kolekcji udostępniać na oDBl a jedynie poinformować, że jego kolekcja zawiera dane ze wskazanej bazy odBl:

4.5. a

“For the avoidance of doubt, You are not required to license Collective Databases under this License if You incorporate this Database or a Derivative Database in the collection, but this License still applies to this Database or a Derivative Database as a part of the Collective Database;”

Po drugie jeśli ktoś użyje takiej kolekcji do wygenerowania z niej jakiegoś produktu (np. sam render czy plik graficzny, czy wydruk), to nie musi całej bazy udostępniać, a jedynie wskazać skąd można wziąć ten fragment kolekcji, który jest na oDBl i została użyta.

“4.3 Notice for using output (Contents). Creating and Using a Produced Work does not require the notice in Section 4.2. However, if you Publicly Use a Produced Work, You must include a notice associated with the Produced Work reasonably calculated to make any Person that uses, views, accesses, interacts with, or is otherwise exposed to the Produced Work aware that Content was obtained from the Database, Derivative Database, or the Database as part of a Collective Database, and that it is available under this License.”

Można np: wziąć dane OSM do zrobienia sobie siatki ulic i na tę siatkę nałożyć dane z innej bazy, po czym render, czy wygenerowane pliki graficzne udostępniać na dowolnej własnej licencji. Obowiązek udostępnienia całej bazy pojawia się dopiero w momencie, gdy chce się opublikować produktu powstały z bazy zmieszanej (to znaczy takiej, gdzie nie da się łatwo wyróżnić elementów na oDBl i pozostałych)

Co innego kolecja wielu baz, a co innego jedna baza na ODbL do której dodano dane.

Hej,

Jeśli więc jak pisze Zbyszek dałoby się podać Maperitive w osobnej bazie te “dodatkowe” dane, można sobie wygenerować kafelki i robić z nimi cokolwiek, czyli oddać w Public Domain albo sprzedawać po 5 PLN :slight_smile:
Inna sprawa jak wygenerować dane do osobnej bazy - jeśli to własne ślady, to jak wyżej, ale np. rysując po kafelkach OSM, które są CC-By-SA, to ta “druga” baza będzie CC-By-SA, i wtedy wynik pracy Maperitive (te końcowe, wynikowe kafelki) będzie musiał być licencjonowany CC-By-SA, jeśli dobrze rozumuję - a tych “dodanych” danych nie trzeba wtedy upubliczniać.
Ale zabawa :stuck_out_tongue:
Pozdrawiam,

PS. Ale zamiast rysować po OSM być może można rysować po Geoportalu, i wtedy zgodnie z ustawami nt. re-use i stosem orzecznictwa w temacie informacji publicznej można wrócić do opcji pierwszej, czyli PD lub 5 PLN :wink: