Nie mogę znaleźć czy jest to wprost napisane w regułach, ale wydaje mi się na logikę, że wszystko po lewej stronie = powinno być ‘międzynarodowe’. Stosowanie tam nazw lokalnych- zwłaszcza, że i tak nie są jednoznaczne - IOMB, JOMB, YOMB, itd., nie wpłynęłoby dobrze na proces mapowania.
Ale dlaczego po lewej? Przecież to tylko wartość dla klucza surface.
To bardzo użyteczna propozycja, podobna jest dla kamienia brukowego. Staram się uzupełniać komplet tych informacji do każdej napotkanej ścieżki, chociaż takie “mikrotagowanie” jest to bardzo żmudne i absorbuje dużo uwagi w trakcie wizji lokalnej, bo ten sam chodnik na odcinku 100 m potrafi mieć 5 odcinków o różnym wzorze bruku. Ale nagrodą za to jest możliwość rozróżnienia pomiędzy kostką brukową a płytami chodnikowymi - wprawdzie nie wprost, ale myślę, że w 90% przypadków paving_stones:shape=square będzie oznaczać właśnie płyty, a uzupełnione o parametr length w zasadzie jednoznacznie załatwia sprawę - tylko problem, że trzeba by to mierzyć.
Dostaliśmy kolejne zaktualizowane dane. Same drogi się zmieniły. Stacje bez zmian. Dodałem plik z dokładnym opisem aktualizacji otrzymamy od ZDM, zapraszam do lektury.
Początkowo używałem QGIS + JOSM, ale wygodniej jednak mi używać samego JOSMa.
Jego support dla shapefile jest dla mnie wystarczający: geometria się renderuje i mogę filtrować po tagach.
Nowe informacje to przede wszystkim:
oddane do użytku inwestycje takie jak: przejazdy rowerowe w rejonie ronda Dmowskiego, pasy rowerowe na ul. Abrahama, przejazdy rowerowe na skrzyżowaniu al. Sikorskiego/Czarnomorska, przejazd rowerowy na ul. Gandhi przy SP 323
trwające inwestycje*, m.in.: Żwirki i Wigury, Starzyńskiego, Gagarnia, Marymoncka, Kadetów, Kasprowicza, Kondratowicza, Popularna, Chodecka, Widoczna, Zdrowa, Dyniowa
dalsze mapowanie tras pod Warszawą (Raszyn, Michałowice, Józefów)
szerego poprawek odwzorowania przebiegu tras na mapie
(Źródło: https://fb.com/PelnomocnikRowerowyWarszawa/posts/557531842607168))
Opublikowałem automatycznie generowane różnice w infrastrukturze rowerowej pomiędzy danymi miejskimi i OSM.
Porównanie danych z OpenStreetMap
W folderze osm_diffs można znaleźć pliki w formacie GeoJSON. Nazwy plików odpowiadają dzielnicom Warszawy lub podwarszawskim miejscowościom. Są one automatycznie wygenerowane. W każdym z nich znajduje się infrastruktura rowerowa z pliku rowery_wawa/rowery.shp, której nie udało się dopasować do infrastruktury w OpenStreetMap. Czyli potencjalne braki do zmapowania w OSM. Część różnic wynika z różnic w sposobie mapowania.
Algorytm porównywania infrastruktury
Linie są zamieniane na punkty co 1 metr wzdłuż odcinków.
Aktualnie porównuje się zbiory punktów - nie bierze się pod uwagę typu infrastruktury. Czyli ulica, na której był pas rowerowy i została zbudowana DDR nie zostanie wykryta.
Dla każdej linii w danych miejskich sprawdza się ile punktów nie da się odnaleźć. Szuka się w OSM z marginesem 10 metrów.
Uznaje się za brakującą linię jeżeli nie uda się odnaleźć 20 punktów lub 20% długości.
Rozważam na jej podstawie dodawanie tagów winter_service.
Nie wiem jak dobre jest wsparcie w routingach. Dla mnie sensowne byłoby obniżenie spodziewanej prędkości przy winter_service=no, szczególnie przy wykorzystaniu danych meteorologicznych.